Dzień Śląskiej Flagi 2019 w powiecie mikołowskim. Z wyjątkiem Orzesza

RED
ARC DZ
Dzień Śląskiej Flagi 2019(Dziyń Ślōnskiyj Fany) w powiecie mikołowskim będzie obchodzony po raz trzeci, ale po raz drugi bez Orzesza. Władze tego miasta odmówiły przyjęcia flag, które rozdaje organizator, czyli RAŚ. Mogą je jednak otrzymać sami mieszkańcy. Do rozdania jest osiem flag. Wystarczy 15 lipca wysłać zgłoszenie na adres: www.facebook.com/RAS.powiat.mikolowski.

Dzień Górnośląskiej Flagi (Dziyń Ślōnskiyj Fany) to inicjatywa regionalistów z RAŚ. Chodzi o to, by mieszkańcy i instytucje samorządowe wywiesiły flagi regionalne. Tak będzie też w powiecie mikołowskim, z wyjątkiem gminy Orzesze.

W powiecie mikołowskim koło terenowe RAŚ organizuje Dzień Górnośląskiej Flagi po raz trzeci. Za pierwszym razem uczciły go wszystkie gminy bez wyjątku. Orzesze wyłamały się za drugim razem i w tej niechęci do świętowania Dnia Górnośląskiej Flagi trwają także w tym roku. - Mimo, że w herbie tego miasta widać górnośląskie elementy - podkreśla Marek Gołosz, przewodniczący terenowego koła RAŚ. - W 2017 roku Orzeszu udostępniliśmy największą ilość flag ze wszystkich gmin powiatu. Trudno powiedzieć skąd wzięła się tak nagła awersja do naszych barw w zeszłym roku i obecnym.

Burmistrz Orzesza w swoim piśmie do zarządu koła RAŚ tłumaczy to negatywną opinią komisji kultury, oświaty, turystyki, rekreacji i sportu. - Choć wniosek był adresowany do burmistrza, a nie do rady miasta, bo to organ wykonawczy gminy ma w swoich kompetencjach kształtowanie ładu publicznego – zauważa Karol Sikora, wiceprzewodniczący koła.

Zarząd koła terenowego RAŚ postanowił więc osiem flag przewidzianych dla Urzędu Miasta w Orzeszu rozdać mieszkańcom. Otrzyma je 8 orzeszan, którzy 15 lipca jak pierwsi napiszą na adres: www.facebook.com/RAS.powiat.mikolowski, jak mówi Klaudia Mehlich, wiceprzewodnicząca koła. Warunkiem otrzymania flagi jest zobowiązanie się do wywieszenia flagi na swojej posesji.

Skąd kolory żółty i niebieski na górnośląskiej fladze?

Żółto-niebieskie barwy nawiązują do tradycji heraldycznej Piastów górnośląskich. Złoty orzeł na niebieskiej tarczy pojawił się po raz pierwszy w 1222 roku na pieczęci księcia Kazimierza I opolskiego. W przeciwieństwie do orła dolnośląskiego inspirowanego wzorami niemieckimi godło władcy Górnego Śląska nawiązywało do herbów francuskich i włoskich. Symbolika ta została utrwalona przez Władysława Opolczyka, który w XIV wieku zarządzał m. in. Rusią Halicką (dzisiejsza zachodnia Ukraina). Stąd na ukraińskiej fladze barwy naszego regionu, choć w odwróconej kolejności.

Symbolika górnośląska przetrwała do czasów współczesnych. Złoty orzeł na błękitnym polu ustanowiony został herbem autonomicznego województwa śląskiego 90 lat temu. Obecny był on także w herbie dawnego województwa katowickiego, a dziś odwołują się do niego oba górnośląskie województwa: opolskie i śląskie. Barwy regionalne odnajdziemy w emblematach wielu górnośląskich miast i gmin. Nawiązują do nich nawet tworzone dziś znaki i logotypy promocyjne.

Herby i flagi gmin powiatu mikołowskiego również nawiązują do górnośląskich barw. Nie może być zresztą inaczej. Wszystkie gminy w swoich emblematach umieszczają kolory żółty i niebieski, choć na różny sposób.
Gdy w herbie Mikołowa widać jedynie żółty i niebieski pióropusz, herby Wyrów i Łazisk Górnych są w całości żółto-niebieskie. Jeszcze do niedawna na herbie Ornontowic widoczny był biały orzeł na czerwonym tle. Zmieniła kilka lat temu Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, która nakazała orła polskiego zastąpić górnośląskim.

13 lipca wyruszy żółto-niebieski marsz

Ruch Autonomii Śląska od lat stara się dowartościowywać górnośląską symbolikę w przestrzeni publicznej. Na corocznym Marszu Autonomii jego uczestnicy niosą 100-metrową flagę Górnego Śląska. Podobnie będzie w tym roku 13 lipca. Marsz Autonomii wyruszy z katowickiego placu Wolności w samo południe

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chicago
Jeśli śląsk jest polski to po co wam skurwysyny autonomia

obrzezaj się i jedź do Palestyny albo Izraela bandyto niemiecki

bękarcie komunizmu wypierdku Tuska po prostu szlonzoku!!!
S
Smiersz teraz iwszedzie
A na wiosnę zamiast liści będą wisieć niemieccy i śląscy autonomiści

a kto wie może portret Skworca
S
Sasza
satanistom niemieckim z Gogolina mówimy nie, teraz w 1920 i zawsze

nie mylić ich z Polakami to wermacht chce autonomii-paranoji Tuska ciąg dalszy. Aszkanezyjskie i pesareńskie sk-syny.Do Ja-worzna se idźcie jak taka duma.Gdzie wojsko gdzie policja !!! cyrk.Powinni was Czerwonoarmiści rozwalić po wojnie ja Kozaków w Austrii
s
słowik sosnowca
Jak JA was K-wy nienawidzę jak Ja wami K-wy gardzę ,gdy za granicę czasem zajrzę.Nigdy śląskie zawsze polskie!!!!!
Dodaj ogłoszenie