Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień w Mikołowie z czasów dekady gierkowskiej. Poznajesz te miejsca? Już mało kto pamięta takie miasto. Jak wiele się zmieniło?

Redakcja
Zegarmistrz przy wejściu na ul. Stawową, Mikołow, lata 80.
Zegarmistrz przy wejściu na ul. Stawową, Mikołow, lata 80. Miejska Placówka Muzealna
Oto archiwalne zdjęcia naszego miasta, z lat 70 i 80... ubiegłego wieku. Jak żyło się ludziom za tzw. dekady gierkowskiej i krótko po niej? Ludzie spacerują ulicami, robią zakupy, spieszą się do pracy. Poszukajcie, może znajdzie się ktoś z waszej rodziny: dziadkowie, rodzice.... Zapraszamy do naszej galerii zdjęć! Pamiętacie taki Mikołów?

Fotografie publikujemy dzięki uprzejmości Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie. Część z nich pochodzi ze zbiorów Ireneusza Kurzoka.

Zwykły dzień w Mikołowie w latach 70. i 80. Takiego miasta już nie ma

Przypominamy archiwalne zdjęcia Mikołowa, na których uchwyceni zostali mieszkańcy miasta podczas zwykłych dni. Ludzie rozmawiają na chodniku, stoją w kolejce do sklepu, zaglądają przez szybę do baru, mijają się na ulicy...

Możemy na nich zobaczyć m.in. mieszkańców Mikołowa pod barem Tempo oraz pijalnią soków, która mieściła się na ul. 1 Maja, a także w czasie Wyścigu Pokoju, największego amatorskiego wyścigu kolarskiego organizowane po wojnie w Europie Wschodniej.

Przykładowo jedno ze zdjęć pochodzące z lat 80. XX w, przedstawia kamienicę przy ul. Jana Pawła II 7. Na początku stał tam dom wybudowany około 1903 r. na fundamentach domu parterowego pochodzącego z końca XVIII w. Ze źródeł miejskiego konserwatora zabytków wynika, że w 1806 r. właścicielem parterowego domu wraz z ogrodem był Johann Husseck.

Następnie Krystian Dorman. W 1833 r. dom został sprzedany właścicielowi kopalni Ignacemu Eisenckerowi, a w 1851 roku w posiadanie domu wszedł piekarz Johann Struff. W 1903 roku dom stał się własnością Teodora Pifko - handlarza nieruchomościami, który przebudował go na okazałą kamienicę. W 1904 roku kamienica powędrowała do rąk handlarza Johana Lemke i pozostał w jego rękach aż do 1959 roku, kiedy to przejął ją Skarb Państwa.

Zegarmistrz przy wejściu na ul. Stawową, Mikołow, lata 80.

Dzień w Mikołowie z czasów dekady gierkowskiej. Poznajesz te...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto