18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gender w Mikołowie. Izabela Kloc, ks. Antoni Bartoszek, wykład w auli kościoła św. Wojciecha

BS
Gender w Mikołowie
Gender w Mikołowie BS
Gender w Mikołowie: Wczoraj, 24 lutego po wieczornej mszy parafianie bazyliki św. Wojciecha zamiast do domu, to kroki skierowali do auli, na wykład ks. dra hab. Antoniego Bartoszka, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Ksiądz Bartoszek od początku grudnia (po aferze gender w Rybniku) kursuje po wielu miastach z wykładami o gender. W Mikołowie pojawił się na zaproszenie posłanki Izabeli Kloc, która żwawo podsyca tu temat gender

Gender w Mikołowie

Pierwszy wykład zaraz po głośnej aferze w Rybniku
- To był najtrudniejszy wykład, towarzyszyło mu odczuwalne napięcie medialne, temat rozdmuchał się do niebagatelnych rozmiarów, przybyło ok. 600 osób - komentował ks. Antoni Bartoszek. Od początku grudnia o ideologii gender wygłosił już kilka wykładów w różnych miastach.

Mikołów fala gender dość skutecznie omijała. Głośno zaczęło być o niej dopiero za sprawą posłanki PiS - Izabeli Kloc. Jawna przeciwniczka ideologii gender, paradoksalnie stała się największą jej propagatorką w Mikołowie. Najpierw za sprawą wniosku, który złożyła w mikołowskiej prokuraturze (dotyczył obrazy uczuć religijnych), kiedy to negatywnie, ale jednak, promowała "Wielką Księgę Cipek", teraz też za sprawą spotkania o tematyce gender.

Gender w Mikołowie?

Temat szeroko komentowanych gdzie indziej w Mikołowie też doczekał się dyskusji. Pytanie brzmi, czy potrzebnie, skoro programy równościowe w mikołowskich placówkach nie są realizowane. - Żadnego programu gender u nas nie ma - ucina krótko Elżbieta Muszyńska, dyrektorka Zarządu Szkół i Przedszkoli Mikołowskich.

Więc po co o gender? Ano zapobiegawczo i poznawczo, bo gender hasło-wytrych definicji ma tyle, co definiujących i w opinii wielu stanowi zamach na płeć.

- Gender to błąd antropologiczny, w identyfikacji płciowej gender przedkłada nad czynniki biologiczne - czynniki kulturowe, głosząc, że to społeczeństwo, rodzina, otoczenie modeluje płeć - tłumaczył ks. Bartoszek.

- W programach równościowych przedszkoli gender reklamują podręczniki z hasłami "Bawię się z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie" - to nadużycie wolności - komentował ks. Bartoszek.

Ksiądz odniósł się także do zapisu ustawy konstytucyjnej, w której mowa o małżeństwie, macierzyństwie i rodzinie. - Tego zapisu trzeba bronić jak Westerplatte" - dodawał.

Pojawiły też fragmenty z ekspertyzy programów równościowych wykonane przez Polską Akademię Nauk: - Istotnym uchybieniem programów równościowych jest wychowanie apłciowe - podkreślała w ekspertyzie Józefa Małachowska z PAN.

- Trzeba się przyjrzeć sytuacji, bo może publiczne pieniądze wydaje się na całkowicie źle skonstruowane programy wychowawcze - zaznaczał prof. Bogusław Śliwerski.

Nawiązując do tych komentarzy, ks. Bartoszek stwierdził, że dyskusja jest potrzebna, by uniknąć sytuacji w której w szkole przekazuje się treści, których rodzice by sobie nie życzyli. - Nie zapominajmy, że wychowanie do życia w rodzinie to ważne zagadnienie, nie musi od razu kojarzyć się z promocją prezerwatyw i genderyzmu.

Poza tym, przeżyliśmy faszyzm, przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy genderyzm - mówił ks. Bartoszek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto