Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herbaciano-gruzińskie wspomnienia. Warsztaty w Muzeum Miejskim w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Muzeum Miejskie w Tychach
Herbaciano-gruzińskie wspomnienia to warsztaty w Muzeum Miejskim w Tychach, które towarzyszą trwającej tam do 25 lutego wystawie malarstwa Stanisława Mazusia, autora panoramy Tbilisi w dawnej herbaciarni "Gruzińska" przy placu Baczyńskiego.

W latach 1970–1975 Stanisław Mazuś, artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracował w Tyskich Zakładach Gastronomicznych, gdzie zajmował się m. in. wystrojem wnętrz, np. powstałej w 1972 r. herbaciarni "Gruzińska" znajdującej się przy ówczesnym placu Bolesława Bieruta (obecnie plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego).

„Tyszanie pamiętają umieszczoną na jednej ze ścian dużą panoramę Tbilisi (stolica Gruzji), kelnerki ubrane w stroje gruzińskie oraz szeroki wybór herbat: herbatę gruzińską podawaną z miseczką bakalii (migdały, rodzynki, suszone śliwki), herbatę z mlekiem albo po rosyjsku z rumem, konfiturami i cytryną”

- to cytat z jednego z tyskich zeszytów historycznych pt. „Jak budowano Nowe Tychy. Materiały VI Tyskiego Sympozjum Historycznego” Tychy 2011, s. 28–29.

"Zainspirowani prezentowaną na wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany” ponaddwumetrową panoramą stolicy Gruzji – Tbilisi, dekorującą przestrzeń Herbaciarni Gruzińskiej, pragniemy zaprosić do wspólnego wspominania i zachwycania się na nowo herbacianymi smakami. Spróbujemy na chwilę przenieść się do lat 70. XX wieku i wraz z Agatą Zaskórską, odtworzyć dawne mieszanki oraz stworzyć nowe, które uczestnicy i uczestniczki zabiorą do domów. Zapraszamy tych, co dzielą wspomnienia z tym miejscem oraz tych, co znają je tylko ze słyszenia – będzie to czas wzajemnego wsłuchiwania się w opowieści i anegdoty z „Gruzińskiej” - czytamy w zapowiedzi.

Warsztaty rozpoczną się od wspólnego zwiedzenia wystawy „Stanisław Mazuś. Mniej znany”.

O prowadzącej spotkanie

Agata Zaskórska – mieszka w Częstochowie. Jest zielarką i edukatorką. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, Europejskim Studium Przygotowania Zawodowego i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie, Poradni Zdrowego Odżywiania Dietetycznie Poprawni w Warszawie, Zielarni Primum non nocere w Gliwicach, Centrum Terapii Naturalnych Hagalaz we Wrocławiu, Centrum Naturoterapii ATYDE w Kudowie Zdroju. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Prowadzi praktykę zielarską, tworząc wiele fitoreceptur (leczniczych i kosmetycznych), sezonowo organizuje warsztaty, wykłady i spacery edukacyjne. Jest szczerze i bez pamięci zakochana w przetwórstwie zielarskim. Ponadto pasjonuje się litoterapią, psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia.

Spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2023 (sobota) w godz. 17 –18.30 w Muzeum Miejskim w Tychach przy placu Wolności 1.

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]
koszt: 10 zł od osoby (obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu należy wpisać: „Warsztaty herbaciano-gruzińskie wspomnienia 28.01.2023 – imię i nazwisko uczestnika lub uczestniczki”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Herbaciano-gruzińskie wspomnienia. Warsztaty w Muzeum Miejskim w Tychach - Tychy Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto