MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Instalacja zgazowania węgla jest testowana na poligonie kopalni w Mikołowie

Damian Hatko
Kopalnia doświadczalna "Barbara" w Mikołowie ma poligon z instalacją zgazowania węgla.
Kopalnia doświadczalna "Barbara" w Mikołowie ma poligon z instalacją zgazowania węgla. Arkadiusz Ławrywianiec
W kopalni doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie będzie testowana na specjalnym poligonie instalacja do zgazowania węgla. Na czym będzie polegać ta nowoczesna technologia w górnictwie?

Centrum Czystych Technologii Węglowych zostało uroczyście otwarte we wtorek w Katowicach. To największa inwestycja badawcza w regionie. Wobec coraz bardziej restrykcyjnej unijnej polityki klimatycznej, rozwinięcie nowych technologii korzystania z węgla ma być szansą na dalsze eksploatowanie z bogatych złóż tego surowca. Badania podstawowe będą się odbywały w Katowicach, jednak linia pilotażowa została uruchomiona w jedynej polskiej kopalni doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

W należącej do Głównego Instytutu Górnictwa kopalni doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie powstał podziemny poligon dla instalacji zgazowania węgla. Przeprowadzono tam już jedną tego typu próbę. Natomiast w naziemnej części kopalni utworzono nowe stanowiska badawcze.

- Poligon jest pierwszym i jedynym tego typu miejscem w Polsce. Został on utworzony, aby pokazać, że opracowana technologia instalacji zgazowania węgla jest możliwa do wdrożenia w warunkach naturalnych i z powodzeniem wykorzystywana w przemyśle - wyjaśnia prof. Krzysztof Stańczyk, koordynator Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Technologie, które są testowane w warunkach laboratoryjnych muszą zostać przetestowane w warunkach rzeczywistych.

Technologia zgazowania węgla ma za zadanie zamieniać węgiel w gaz. Proces będzie odbywał się pod ziemią. Na powierzchnię dostarczany będzie gaz, który może służyć m.in. do ogrzewania lub produkcji energii elektrycznej.

Górnicy nie powinni jednak obawiać się, że z czasem ta technologia zastąpi ich w kopalniach.

- Taka forma eksploatacji złóż jest bardziej ekologiczna i tańsza. Nie zastąpi jednak tradycyjnej pracy w kopalni. Może jednak zostać wykorzystana do wydobycia na dużych głębokościach. To właśnie tam górnicy są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Eksploatacja poniżej poziomu 1200 metrów jest też bardzo kosztowna - uspokaja prof. Krzysztof Stańczyk.

Poligon i umieszczoną w nim instalację zgazowania węgla oglądali już podczas przygotowanych przez GIG dni otwartych przedstawiciele środowiska energetycznego.
Nie wiadomo jednak, kiedy instalacje zostaną po raz pierwszy zastosowane w polskiej kopalni. Ich koszt także pozostaje nieokreślony. Jednak nowoczesna technologia nie może być tania.
Na budowę nowoczesnej instalacji pozyskano pieniądze z Unii Europejskiej. Wyniki wydobycia muszą być monitorowane przez 5 kolejnych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto