Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy Śląskiem. Stowarzyszenie w Cielmicach chce ocalić śląskość

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Spotkanie w Cielmicach
Spotkanie w Cielmicach Jolanta Pierończyk
Jesteśmy Śląskiem - to nowo powstałe stowarzyszenie w Cielmicach, które chce ocalić śląskość. Na jej czele stanęła Bogumiła Wieczorek. Całe stowarzyszenie liczy w tej chwili dziewięć osób, z Alojzym Lyską jako członkiem honorowym, i jest otwarte na wszystkich miłośników Śląska, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Stowarzyszenie "Jesteśmy Śląskiem" zostało założone z myślą o integracji zarówno rdzennych mieszkańców Śląska, jak i osób napływowych. Naszym celem jest promowanie historii, tradycji i kultury tego pięknego regionu. Powstanie Stowarzyszenia wynika również z potrzeby serca, z pragnienia dzielenia się czasem i energią

- czytamy na stronie internetowej stowarzyszenie "Jesteśmy Śląskiem".

Zostało zarejestrowane w KRS 7 grudnia 2023 r. Swoją działalność stowarzyszenie zaczęło od wyjazdu na jarmark do Nikiszowca. Oficjalna inauguracja odbyła się 11 stycznia 2024 r. podczas koncertu kolęd i pastorałek.

Alojzy Lysko honorowy członek Stowarzyszenia "Jesteśmy Śląskiem"

20 lutego 2024 r. Stowarzyszenie "Jesteśmy Śląskiem" wręczyło honorowe członkostwo w swoim gronie Alojzemu Lysce, wielkiemu znawcy regionu i pisarzowi, autorowi m.in. 10 tomów "Duchów wojny".

Wszystko, co robię powstaje z szacunku i miłości do tej ziemi

- powiedział Alojzy Lysko.

Co nom to prziszło na tym Górnym Ślonsku

Podczas tego spotkania publiczność zobaczyła monodram Sławomira Rosowskiego z Teatru dla Dorosłych w Bieruniu pt. "Co nom to prziszło na tym Górnym Ślonsku", który jest adaptacją opowiadania Alojzego Lyski pod tym samym tytułem.

My tu, na tym Górnym Ślonsku wszystko przeżyli. Jakby ktoś chciał wiedzieć, co my przeżyli tylko w styczniu 1945 r., to w 10. tomie "Duchów wojny" znajdzie epilog, a w nim opisany cały armagedon. Zastanawiałem się, jak to nazwać. Już niby nazwa jest - Tragedia Górnośląska, ale to za słabe. Trzeba by wymyślić jakieś straszne określenie, które by oddało to, co się tu wtedy działo

- mówił Alojzy Lysko, który miał wtedy 3 latka.

Publiczność zobaczyła pierwszą część spektaklu, który w wykonania Sławomira Rosowskiego powstaje pod okiem Alojzego Lyski z muzyką dopasowaną przez Franciszka Moskwę. Mowa w nim o chłopcu, który wraz z matką żegna ojca wyjeżdżającego na front, potem jest świadkiem napastowania jego matki przez żołnierzy rosyjskich i innych historii.

"Nikaj" i "Cielmice na starych zdjęciach"

Kolejna propozycja Stowarzyszenia "Jesteśmy Śląskiem" to wyjazd 23 marca do Teatru Zagłębie na spektakl komediowy "Nikaj" Zbigniewa Rokity.

Stowarzyszenie proponuje też konkurs "Cielmice na starych zdjęciach".

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto