Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta i życie z Kamillą Baar w Teatrze Małym w Tychach. Inauguracja nowego sezonu 2022/2023

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Scena z przedstawienia "Kobieta i życie"
Scena z przedstawienia "Kobieta i życie" Kamil Ozimek/Teatr Mały
Kobieta i życie - to spektakl Teatru WARSawy z Kamillą Baar, którym Teatr Mały w Tychach rozpoczyna 17 września 2022 nowy sezon kulturalny 2022/2023, a w nim sporo o relacjach kobieta-mężczyzna. Opowiadać będą o nich m.in. spektakle Tyskich Spotkań Teatralnych, które planowane są na listopad.

- W tym sezonie kulturalnym finiszujemy z relacją kobieta-mężczyzna - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach, który w 2019 roku objął ster tego teatru z pomysłem na tematyczne ujęcie poszczególnych sezonów. Pierwszy miał dotyczyć relacji aktor-widz, drugi - Bóg-człowiek, trzeci - kobieta-mężczyzna, czwarty - rodzice-dziecko. Pandemia zburzyła te plany, wymusiła przesunięcia i doprowadziła do realizacji założeń nie w ramach sezonu, ale roku kalendarzowego. I jesienią 2022 r. kończona jest wspomniana tematyka relacji kobieta-mężczyzna.

W ten nurt wpisuje się wybrany na inaugurację sezonu 2022/2023 spektakl pt. "Kobieta i życie" w oparciu o tekst Maliny Prześlugi.

- Sztuka ta diagnozuje sytuację kobiety w Polsce, pokazuje mechanizmy, jakich doświadcza od zawsze. W centrum jest kobieta, ale i mężczyzna. Widzimy m.in. stereotypy czy presję grupy w różnych kontekstach: dojrzewania, seksualności, inicjacji... Kamilla Baar w filmiku zapowiadającym ten spektakl mówi o tym, że jest to przedstawienie dla każdej kobiety. Ja mam zamiar nagrać swój własny, w którym powiedziałbym, że jest to spektakl dla każdego mężczyzny, by lepiej zrozumiał kobietę, ale i samego siebie - mówi dyrektor Paweł Drzewiecki, dodając, że zauważa problem, jaki mają w dzisiejszym świecie mężczyźni ze zdefiniowaniem siebie. Wychodzi na to, że kobiety potrafią o siebie zawalczyć na tym gruncie, mężczyźni - nie.

Na scenie zobaczymy cztery aktorki. Są to: Kamilla Baar, Klaudia Janas i Jowita Kropiwnicka oraz Pola Dębkowska lub Marlena Jonasz (ta jedna rola ma podwójną obsadę).
- Genialna jest scena z macierzyństwem, którą zagra Kamilla Baar jako mająca doświadczenie w tym zakresie - mówi dyrektor.

"Kobieta i życie" zaplanowana jest na godz. 18 w sobotę, 17 września.

Po spektaklu – odbędzie się rozmowa z aktorkami na temat kobiecości i męskości, który zdominuje tegoroczne Tyskie Spotkania Teatralne w listopadzie. Po tej rozmowie publiczność usłyszy tytuły spektakli mistrzowskich tego festiwalu i od tego momentu ruszy sprzedaż biletów.

Publiczność, która weźmie udział w inauguracji sezonu kulturalnego 2022/2023 zobaczy nowy wystrój Teatru Małego w Tychach. Na ścianach, w miejscu zdjęć ze "Ślubów panieńskich" i "Handlu sztuką": pojawią się fotografie przedstawiające przygotowania do spektaklu "Ballady i dźwięki" planowanego na 30 września o godz. 12 i 18.

Na realizację tego spektaklu dostaliśmy grant z ministerstwa. Reżyserią zajął się Adam Wojtyszko, etatowy reżyser Teatru Polskiego Radia. Pokażemy, jak kiedyś, w czasach bez bazy dźwięków w pamięci komputerów, tworzyło się tło dźwiękowe dla słuchowisk. Wrócimy do czasów, gdy pod mikrofon podkładało się akwarium z wodą, po stole biegały łapki zwierzęce, a zwoje taśmy magnetofonowej imitowały odgłosy liści, traw, łanów zbóż... Wybraliśmy pięć ballad, jak np. "Dudarz czy "Świteź", dających największe pole do udźwiękowienia

- opowiada dyrektor Paweł Drzewiecki, który nie przestaje zaskakiwać pomysłami repertuarowymi.

Na początku tego sezonu kulturalnego czeka nas pożegnanie ze spektaklem "Kto nas odwiedzi" w znakomitej interpretacji Jana Peszka i Jadwigi Cieślak-Jankowskiej. Stanie się to 6 października o godz. 18. Jest to jedna z produkcji Teatru Małego w Tychach.

Produkcją Teatru Małego w Tychach jest także spektakl dla najmłodszych"Dzieci z Bullerbyn", ze wszech miar godny polecenia. Sprawdziliśmy: podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a zatem idealny na rodzinne oglądanie. Najbliższe przedstawienie - 15 października o godz. 16.

W ramach rezydencji ukraińskiej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego powstał spektakl pt. "5:00 UA" w reżyserii Ukrainki i z udziałem ukraińskich aktorek.
- Po ukraińsku, z napisami polskimi, mówi o sytuacji kobiet, które zastała wojna - powiedział dyrektor Paweł Drzewiecki.
Do zobaczenia 22 października o godz. 18 w cyklu "Scena konesera", w którym - jak podkreśla dyrektor Teatru Małego w Tychach - nie muszą być tylko produkcje najlepszych teatrów z najwybitniejszymi aktorami, ale także takie przedstawienia tworzone przez artystów innych kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto