"Koncert nadzwyczajny", jaki odbędzie się w zamku pszczyńskim 28 maja o godz. 18,ma w programie dwa kwartety fletowe Wolfganga Amadeusza Mozarta (C-dur KV 285 b i D-dur KV 285) oraz europejskie prawykonanie Kwartetu fletowego Es-dur op.22 Bolka grafa von Hochberg.
Bolko graf von Hochberg kompozytor
Bolko von Hochberg urodził się 23 stycznia 1843 r. w Książu, zmarł 1 grudnia 1926 r. w Szczawnie Zdroju. Był bratem 2. księcia von Pless, Jana Henryka XI (teścia słynnej Daisy) Był m.in. muzykiem, kompozytorem, twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz. Komponował pieśni, opery i symfonie, które wydawał pod pseudonimem J. H. Franz. W 1886 r. cesarz Wilhelm I powierzył mu funkcję dyrektora Królewskiej Opery (zatrudnił wiele znanych osób, m.in. Richarda Straussa). Po śmierci jego muzyczna twórczość uległa rozproszeniu i zapomnieniu. Jego prawnuk Peter von Hochberg (obecny 7. książę von Pless) zgromadził rozproszone kompozycje pradziadka i doprowadził do wydania płyty oraz, wiele lat temu, pierwszego koncertu w zamku pszczyńskim. Program był wtedy wypełniony muzyką kameralną (kwartet smyczkowy i trio fortepianowe) oraz pieśniami.
Europejska prapremiera w zamku pszczyńskim
Kwartet fletowy E-dur Bolka grafa von Hochberg zostanie 28 maja wykonany po raz pierwszy w Europie. Na miejsce prapremiery wybrano Salę Lustrzaną pszczyńskiego zamku. Utwór zostanie wykonany przez kwartet w składzie: Łukasz Długosz – flet, Jakub Łysik – skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka i Paulina Grondys – wiolonczela.
Nie przeocz
- Pusty zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Co się dzieje? ZDJĘCIA, FILM
- Co robi porzucony kuter rybacki w głębi lasu na Śląsku? Zobaczcie ZDJĘCIA
- Przerażające odkrycie w pow. mikołowskim. Znaleziono poranione i wychudzone psy
- Rozbark w Bytomiu, czyli ciekawa architektura w cieniu ruiny. Zobacz FILM i ZDJĘCIA
Zobacz także
Jakub Kochanowski - Orlen
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?