Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kossakówka w Krakowie odsłania tajemnice. Archeolodzy dokonali niezwykłych odkryć w willi Kossaków!

Emil Hoff
Emil Hoff
Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć w Kossakówce jest grób szkieletowy kobiety, znaleziony 3,5 m pod fundamentami.- Kobieta zmarła w XVI lub XVII w.
Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć w Kossakówce jest grób szkieletowy kobiety, znaleziony 3,5 m pod fundamentami.- Kobieta zmarła w XVI lub XVII w. Aneta Zurek / Polska Press
Kossakówka nie należy dziś do najpopularniejszych atrakcji Krakowa, choć stoi w samym centrum i może pochwalić się niezwykłą historią. Trzy pokolenia rodziny Kossaków mieszkały i tworzyły w Kossakówce, która dziś wprawdzie jest ruiną, ale do 2025 r. ma się zmienić w nowoczesne muzeum z ciekawą ekspozycją. Kossakówka zdołała jednak zaskoczyć archeologów, którzy na terenie dworku dokonali niezwykłych odkryć. Znaleziono m.in. szkielet młodej kobiety. Sprawdźcie, co o historii Krakowa mówią wykopaliska.

Spis treści

Kossakówka – dworek w centrum Krakowa przechodzi gruntowny remont

Archeolodzy prowadzą wykopaliska na terenie Kossakówki w Krakowie, która już od kilku lat przechodzi gruntowny remont. Od 2019 r. zespół dworsko-parkowy jest własnością Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Muzealnicy planują stworzyć we wnętrzach dworku specjalną wystawę poświęconą słynnej rodzinie Kossaków.

Kossakówka, neogotycki dworek, który w 1869 r. malarz Juliusz Kossak zaaranżował na swoją pracownię, od 1960 r. znajduje się w rejestrze zabytków. W ciągu ostatnich 60 lat zamienił się niemal w zupełną ruinę. Całkowity koszt trwającego remontu wyceniany jest na 7,5 mln złotych.

Prace archeologiczne w Kossakówce dały zaskakujący plon

Przy okazji remontu prace w Kossakówce prowadzą także archeolodzy. Teren dawnej siedziby Kossaków dostarczył już wielu ciekawych znalezisk, informujących o codziennym życiu mieszkańców Krakowa w dawnych wiekach. Archeolodzy odkopali np. naczynia ceramiczne, monety, guziki, fragment metalowego pierścienia, nawet fajki, w tym jedną o frywolnym kształcie.

- Najciekawszym chyba ze znalezionych przez nas przedmiotów jest gwizdek w kształcie ptaka – mówi Patryk Sewoluk, jeden z archeologów pracujących na terenie Kossakówki. – Gwizdek przypomina tradycyjne pamiątki, jakie do dziś można kupić w Krakowie, ale pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. To daje pojęcie o tym, jak stary jest zwyczaj strugania gwizdków.

Badacze sami byli zaskoczeni liczbą i różnorodnością przedmiotów, jakie udało się znaleźć na terenie Kossakówki.

- Nie spodziewaliśmy się tu odkryć na taką skalę, bo obiekt jest nowożytny – mówi Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych w Kossakówce. – Udało nam się jednak odkopać duży zbiór naczyń wykonanych z ceramiki, szkła i rogu.

Szkielet kobiety pod fundamentami Kossakówki

Naczynia nie były jednak największym zaskoczeniem. Archeolodzy dokonali także innego, dość niepokojącego znaleziska:

- Pod fundamentami obiektu, na głębokości ok. 3,5 metr, natrafiliśmy na pochówek szkieletowy kobiety, która zmarła w wieku ok. 25-35 lat – tłumaczy Pawlikowski. – To było dla nas zaskoczenie, bo nie w tym miejscu nigdy nie potwierdzono żadnego cmentarzyska. W tym momencie nie możemy dokładnie określić daty ani przyczyny zgonu tej kobiety, ale na podstawie materiału archeologicznego, odkrytego w pobliżu pochówku, możemy stwierdzić, że osoba ta została złożona do grobu w XVI lub XVII w.

W Kossakówce powstanie galeria poświęcona rodzinie artystów

Prace archeologiczne w Kossakówce nadal trwają, podobnie jak remont obiektu. Muzeum MOCAK planuje otworzyć ekspozycję poświęconą Kossakom w 2025 r. Będzie można na niej oglądać pamiątki po kolejnych pokoleniach rodziny artystów, zamieszkujących Kossakówkę: Juliuszu, Wojciechu i Jerzym, a także po słynnych pisarkach: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdalenie Samozwaniec.

W ogrodzie Kossakówki ma też stanąć pawilon do celów kulturalnych, mieszczący m.in. kawiarnię literacką. Muzeum MOCAK przygotowało film poświęcony planom remontu i zagospodarowania Kossakówki. Możecie obejrzeć go poniżej.

Obejrzyjcie galerię zdjęć z Kossakówki i trwającego remontu zabytkowej willi:

Kliknijcie w zdjęcie

Źródło: mocak.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kossakówka w Krakowie odsłania tajemnice. Archeolodzy dokonali niezwykłych odkryć w willi Kossaków! - Strona Podróży

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto