Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łańcuch czystych serc: Po raz 13. przeciw używkom, przemocy i nietolerancji

Mateusz Demski
We wtorek zakończyła się kolejna edycja kampanii społecznej „Łańcuch czystych serc”. Akcja ma na celu przeciwdziałanie używkom, przemocy i nietolerancji.

We wtorek, 13 września na rynku w Mikołowie oraz w szkołach na terenie powiatu i w Zabrzu odbył się finał 13. Mikołowskiej Powiatowej Kampanii Społecznej pt.: „Łańcuch czystych serc – narkomanii, dopalaczom, alkoholizmowi, przemocy interpersonalnej, HIV/AIDS, nietolerancji – NIE, dobru – TAK”.

Kampanię zorganizowano z inicjatywy młodzieży z Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego, działającego przy stowarzyszeniu „Powrót”, przy wsparciu prezesa Tadeusza Rosy.

Budowę łańcucha rozpoczęto o godz. 12.30. Uczestnicy, a szczególnie uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych z powiatu, zajęli miejsca na rynku, a także po obu stronach ul. Jana Pawła II. O godz. 13 w Mikołowie rozległy się dźwięki syren i bicie dzwonów. Uczestnicy, trzymając się za ręce zaprotestowali przeciw brutalnym i barbarzyńskim atakom terrorystycznym oraz przejawom przemocy, fobii, jednocześnie podkreślająć swoją solidarność w działaniach na rzecz „dobra”.

Przed wyruszeniem ze szkół młodzież uczestniczyła również w zajęciach edukacyjnych, które miały na celu zapoznanie ich z ideą akcji. W ten sposób realizowano w szkołach dzień profilaktyki.

Wydarzenie pobłogosławił dziekan Dekanatu Mikołowskiego ks. proboszcz Mirosław Godziek, a w czasie jego otwarcia głos zabrali burmistrz Stanisław Piechula, a w imieniu chwilowo nieobecnego starosty, Henryk Zawiszowski.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tadeusz Rosa zaznaczył, że m.in. dzięki młodzieży z Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego pomysł nieżyjącego już Marka Kotańskiego może być wciąż realizowany.

W trakcie kampanii otworzono punkt informacyjny obsługiwany przez członków Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego oraz Klubu Młodzieżowego z Rudy Śląskiej. W punkcie można było spotkać także przedstawicieli stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, którzy przekazywali materiały edukacyjne dotyczące pobierania narządów po śmierci. Ponadto studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny FMSA-Poland O. Śląsk prowadzili punkt badań przesiewowych. W działania zaangażowała się również Sekcja Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Tychów.

W kampanii uczestniczyło ponad 3 tys. osób, głównie młodzież.

Kolejna, 14. edycja kampanii rozpocznie się w połowie września 2017 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto