Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najłatwiejszy sposób na zdrowe serce. Wykonuj tę czynność codziennie. Zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób na tle miażdżycy nawet o 20 procent

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Już nie 10 tysięcy kroków dziennie, tylko… 50. Takie zalecenia wkrótce mogą pojawić się wśród oficjalnych rekomendacji, a to za sprawą nowego badania. Dotyczy wchodzenia po schodach i udowadnia, że to bezpłatny i skuteczny sposób na zmniejszenie umieralności na choroby miażdżycowe zwłaszcza wśród najbardziej zagrożonych osób.

Spis treści

Ten rodzaj aktywności chroni przed powikłaniami miażdżycy

Na choroby kardiologiczne umiera co trzeci Polak. Dane z „Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca” wskazują jasno, że w 85 proc. przypadków przyczyną zgonów jest choroba miażdżycowa układu krążenia.

Starsza kobieta w sportowym stroju wchodzi po schodach
Wchodzenie co najmniej 5. piętro wzwyż dziennie każdego dnia może obniżyć ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej na podłożu miażdżycy o ponad 20 procent YakobchukOlena/123RF

Miażdżyca jako przewlekła choroba zapalna tętnic, czyli naczyń krwionośnych doprowadzających krew do narządów i tkanek, prowadzi do rozwoju powikłań nazywanych zbiorczo miażdżycową chorobą układu sercowo-naczyniowego (ang. atherosclerotic cardiovascular disease, ASCVD). Należą do niej:

  • choroba wieńcowa serca, inaczej choroba niedokrwienna,
  • choroba naczyń mózgowych, czyli miażdżyca mózgu,
  • choroba tętnic obwodowych pochodzenia miażdżycowego.

Miażdżycowa choroba układu sercowo-naczyniowego wraz z udarami mózgu należą do wiodących przyczyn zachorowań i zgonów także na świecie. Poszukując sposobów na zmianę tych sytuacji, amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Tulane'a przyjrzeli się w badaniach ochronnej roli wchodzenia po schodach.

Zobacz: Masz tę grupę krwi? Grozi ci wczesny udar mózgu

By ocenić korzyści dla serca z regularnego wchodzenia po schodach, badacze poddali analizie dane prawie 459 tys. uczestników z brytyjskiej bazie UK Biobank. Były to osoby z historią choroby miażdżycowej układu krążenia, z 10-letnią historią zagrożenia ASCVD oraz z genetycznymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udaru niedokrwiennego mózgu. W czasie obserwacji, która najczęściej trwała 12,5 lat, chorobę miażdżycową stwierdzono u 39 tys. osób. Badacze przeprowadzili także ankiety na temat ich nawyków związanych ze stylem życia i częstotliwości pokonywania schodów.

Czy wchodzenie po schodach jest zdrowe dla serca?

Wchodzenie po schodach okazało się ochronne dla serca i naczyń krwionośnych. Względne ryzyko rozwoju chorób miażdżycowych malało znacznie przy pokonywaniu pojedynczego piętra więcej niż 5 razy dziennie, co odpowiada 5 piętrom dziennie. W przypadku tzw. schodów wygodnych to 50-60 stopni. Zalecane minimum mogłoby wynosić więc 50 kroków wzwyż, a nie 10 tysięcy wprzód (albo nieco mniej – zobacz w artykule: Rób tyle kroków dziennie)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie.
Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Przy częstotliwości wchodzenia na pojedyncze piętro redukcja zagrożenia wynosiła:

  • 1-5 razy dziennie – 3 proc.
  • 6-10 razy dziennie – 16 proc.
  • 11-15 razy dziennie – 22 proc.
  • 16-20 razy dziennie – 23 proc.
  • powyżej 21 razy dziennie – 19 proc.

Wynika z tego, że dobrze jest wchodzić codziennie na 10. piętro, choć w praktyce to raczej wchodzenie dwa razy dziennie na 5. piętro. Osoby mające schody we własnych domach często „robią” znacznie więcej, ale wystarczy zacząć korzystać ze stopni np. w miejskiej infrastrukturze albo w pracy. Są też maszyny-schody w klubach fitness. Korzystanie np. ze stairmastera to trening, który ma szczególną skuteczność poprawiania wydolności oddechowej i sprawności krążenia.

Widać też jednak, że z wchodzeniem po schodach można przesadzić, bo powyżej pewnej liczby pięter korzyści dla serca są już mniejsze.

Sprawdź: Stan serca zbadasz wchodząc po schodach na 4. piętro

– Krótkie „wybuchy” intensywnego wchodzenia po schodach to oszczędzający czas sposób na poprawę sprawności krążeniowo-oddechowej i profilu lipidowego krwi, zwłaszcza wśród osób, które nie mogą dopasować poziomu swojej aktywności do aktualnych rekomendacji – powiedział dr Lu Qi, jeden z głównych współautorów badania i kierownik ośrodka badań nad otyłością Szkoły Zdrowia Publicznego i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Tulane’a w Nowym Orleanie. – Te odkrycia wskazują potencjalne korzyści z wchodzenia po schodach w roli podstawowego środka zapobiegającemu miażdżycowej chorobie układu sercowo-naczyniowego w ogólnej populacji.

Wyniki badania pokazały, że pokonywanie większej liczby pięter dziennie obniżało ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych szczególnie u tych osób, które były na to mniej podatne. Jednak prawdopodobieństwo to u bardziej zagrożonych osób, z wieloma czynnikami ryzyka, można zdaniem dr Qi, również można skutecznie zmniejszyć poprzez codzienne wchodzenie po schodach. Jak podkreśla naukowiec, ich ogólna dostępność czyni korzystanie z nich tanim sposobem na włączenie ćwiczeń fizycznych do codziennej aktywności. W przypadku problemów zdrowotnych (z układem krążenia lub innych, np. ortopedycznych) aktywność tę należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Jest też dodatkowy wniosek z analizy: osoby, które podczas wieloletniej obserwacji zaprzestały korzystania ze schodów, były bardziej zagrożone niż te, które po nich nigdy nawykowo nie wchodziły. Utartych zdrowych zwyczajów nie należy więc zmieniać.

Źródło: Walking more than five flights of stairs a day can cut risk of heart disease by 20%, study says Medical Xpress

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najłatwiejszy sposób na zdrowe serce. Wykonuj tę czynność codziennie. Zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób na tle miażdżycy nawet o 20 procent - Strona Zdrowia

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto