Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Tragedii Górnośląskiej w powiecie mikołowskim [PROGRAM]

MAD
Ruch Autonomii Śląska
Tragedia Górnośląska to jedno z najbardziej ponurych doświadczeń w historii Śląska. Nieobecne w podręcznikach, ale utrwalone w losach Górnoślązaków. Jak było naprawdę? - pod tym hasłem regionaliści z powiatu mikołowskiego chcą przypomnieć o wydarzeniach sprzed 72 lat i upamiętnić cywilne ofiary powojennych represji. Główne wydarzenia odbędą się w niedzielę, 29 stycznia o godz. 16 w Łaziskach Górnych.

Główne wydarzenie odbędzie się w Łaziskach Górnych w ramach ogólnoregionalnego Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. W niedzielę, 29 stycznia o godz. 16.15 przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie tamtejszego urzędu miasta zostanie oddany hołd ofiarom deportacji do ZSRR. Następnie ok. godz. 16.50 w pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świerczewskiego 1 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Tragedia Górnośląska 1945”. Po emisji głos zabierze Mateusz Nowaczyński z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, specjalnej instytucji zajmującej się gromadzeniem materiałów poświęconych wywózkom. Zaprezentuje on cele Centrum oraz działania, jakie podejmuje na rzecz upowszechniania wiedzy o wywózkach.

– W tym roku oprócz spotkania w Łaziskach Górnych, gdzie upamiętniamy wydarzenia sprzed 72 lat, przybliżamy tematykę związaną z Tragedią Górnośląską również pozostałym mieszkańcom powiatu. We współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej organizujemy emisje filmu dokumentalnego w Mikołowie, Gostyni, Orzeszu i Ornontowicach – mówi Marek Gołosz, przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim.

Dokument „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli wyprodukowano na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęcony jest jednemu z epizodów Tragedii Górnośląskiej – deportacjom Ślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim.

Pierwsza projekcja odbędzie się w Mikołowie 27.01 o godz. 17 w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie. Uzupełni ją spotkanie z Piotrem Kojem ze Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej, jednej z pierwszych organizacji mających na celu rekonstrukcję problematyki powojennych represji w świadomości społecznej.

Kolejne emisje filmu „Tragedia Górnośląsa 1945” odbędą się 2 lutego o godz. 17.30 w Domu Kultury w Gostyni, a 3 lutego o godz. 17.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu oraz 22 lutego w Arterii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach o godz. 17.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto