Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od ponad 30 lat walczą o remont ulicy Matejki w Mikołowie. Tam można uszkodzić auto ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Remont ulicy Matejki w Mikołowie: walka z wiatrakami
Remont ulicy Matejki w Mikołowie: walka z wiatrakami Bartosz Wojsa
Remont ulicy Matejki w Mikołowie: walka z wiatrakami. Mieszkańcy domów przy ulicy Matejki od ponad 30 lat walczą o remont w tym miejscu. Bezskutecznie. Teraz miasto się tłumaczy.

Remont ulicy Matejki w Mikołowie: walka z wiatrakami

Gdy jechałem na spotkanie z panem Jackiem, musiałem zwalniać do 10 km/h, by nie uszkodzić samochodu. Głębokie dziury i nierówności ciągną się tam przez całą ulicę, to nie jest tylko jakiś wycinek drogi. Mieszkańcy od lat domagają się remontu. I po prostu mają już dość.

Kiedy pada deszcz i jest zimno, dziury wypełniają się wodą i robią się coraz głębsze, a gdy jest sucho i ciepło - po każdym przejeździe samochodu, wznoszą się tumany kurzu (kierowcy, uważajcie na zawieszenie). Gdzie tak? Na ulicy Matejki w Mikołowie, o której remont mieszkańcy zabiegają u władz miasta od lat. Zgłosili się do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie.

– Pamiętam, że lata temu był taki czas, kiedy pisaliśmy w tej sprawie do burmistrza jedno pismo miesięcznie – mówi Jacek Brzana, który od prawie 40 lat mieszka w domu przy tej ulicy. I dodaje: – To wygląda tak fatalnie, odkąd pamiętam. Pisaliśmy, wysyłaliśmy petycje, ale praktycznie wszystko pozostawało bez odzewu. Nie wiemy już, co robić – rozkłada ręce.

Problem jest duży, bo na głębokich dziurach łatwo uszkodzić samochód. Tym bardziej, że w opłakanym stanie nie jest jeden odcinek drogi, a praktycznie cała ulica ciągnąca się przez około jeden kilometr.

– Ostatnio wróciłem od mechanika i zapłaciłem 1,5 tys. zł za zawieszenie. Tutaj naprawdę trzeba uważać – mówi pan Jacek, którego popierają sąsiedzi. – Władze odpowiedziały nam kiedyś, że na tej ulicy jest za mało gospodarstw i z podatków nie wystarcza na remont –mówią oburzeni mikołowianie.

Mieszkańcy przyznają, że miasto wysyła od czasu do czasu równiarkę, czyli maszynę, dzięki której profiluje się dziurawe drogi. Robotnicy czasem zasypują też dziury, ale efekt trwa zaledwie trzy dni, nim znów pojawią się tam wyrwy. – To jest bez sensu, bo tu ciągle jeżdżą auta – mówi Jacek Brzana.

Sprawa ciągnie się przez lata, a burmistrz - zdaniem mieszkańców - zasłania się brakiem pieniędzy, podobnie jak jego poprzednicy, choć inne drogi w mieście są remontowane.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Mikołowie z prośbą o ustosunkowanie się do tej sytuacji. Odpowiedź dotycząca powodów, dla których droga od tak długiego czasu nie została wyremontowana, pozostawia niesmak.

– Przy ustalaniu kolejności dróg do remontów, brany jest pod uwagę szereg czynników – mówi Tomasz Rogula, rzecznik UM. – Między innymi już posiadane projekty, na które wydano miejskie pieniądze, porównanie potrzeb wszystkich okręgów czy zrównoważone wydawanie pieniędzy w poszczególnych okręgach Mikołowa – wylicza.

Wśród czynników wymienia także stan i etap zabudowania, konieczność budowy lub wymiany sieci w pasie drogowym jak kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągów, instalacji gazowych i innych.

– Pamiętać trzeba, że biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby miasta, na drogi przeznaczyć można kilka milionów złotych rocznie. Cała miejska sieć drogowa to ok. 160 km, dlatego zawsze konieczne jest ustalenie priorytetów, co sprowadza się do wyboru kilku dróg z obszaru całego miasta, które w najwyższym stopniu spełniają kryteria – mówi Tomasz Rogula.

Mieszkańców takie tłumaczenie oburza. – Stan tej drogi jest przecież lekceważony od kilkudziesięciu lat – podkreślają i zapowiadają, że nie spoczną, póki ul. Matejki nie zostanie wyremontowana.

W magistracie słyszymy, że radni głosując nad budżetem na ten rok nie podjęli decyzji o przebudowie ul. Matejki. Przy tej drodze, zdaniem urzędników, liczba mieszkańców nie spełnia wymaganych kryteriów (jest ich za mało - red.), a droga nie jest ruchliwa.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto