Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku, czyli Wilczy Księżyc. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity na ten temat

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Kiedy pełnia Księżyca wypada w styczniu 2024 r.? Już niebawem będziemy mogli podziwiać na niebie srebrny glob w całej okazałości. Pełnia ta znana jest znana przede wszystkim pod nazwą Wilczego Księżyca. Sprawdź, do czego odnosi się ten przydomek oraz czy pełnia Księżyca ma wpływ na człowieka. Poznaj fakty i mity dotyczące tego, jak ziemski satelita oddziałuje na ludzki organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi. Skąd wzięły się jej nazwy?

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje. Wyjaśnienie znajdziesz na kolejnych sl
Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje. Wyjaśnienie znajdziesz na kolejnych slajdach. ortlemma/GettyImages

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Pełnia Wilczego Księżyca na styczniowym niebie. Skąd wzięła się jego nazwa?

Styczniowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Wilczy Księżyc – wilkom wyjącym… do księżyca. Plemiona indiańskie błędnie zakładały się, że to pełnia jest powodem wydawania przez drapieżniki donośnych odgłosów. Jednak, jak pokazują obserwacje przyrodników, wilki nie mają w zwyczaju wyć z powodu pełni, ale wtedy, kiedy komunikują się ze stadem np. podczas polowania lub oznaczając swoje terytorium. Ich aktywność przypada głównie na godziny nocne, stąd skojarzenie ich zachowań z księżycem.

Pozostałe nazwy używane przez rdzennych Amerykanów i mieszkańców odnoszą się do zjawisk przyrodniczych, głównie do śniegu i mrozu, czyli „Zimny Księżyc”, „Zamarznięty Księżyc” oraz ciężki lub twardy. Pojawia się także nazwa. „Centralny Księżyc” – termin odnoszący się do faktu, że styczniowa pełnia wypada w środku sezonu zimowego.

Kulminacja pełni w tym miesiącu nastąpi w czwartek 25 stycznia 2024 r. o godz. 18:54. Kolejna, nazywana Śnieżną Pełnią pojawi się na niebie 24 lutego.

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Fakty i mity o pełni Księżyca

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku, czyli Wilczy Księżyc. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity na ten temat - Strona Zdrowia

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto