Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego przekonują, że trzeba kochać mokradła

Katarzyna Grygierczyk
Naszym przewodnikiem po tworzącym się ogrodzie był Tomasz Arendarczyk.
Naszym przewodnikiem po tworzącym się ogrodzie był Tomasz Arendarczyk.
Obchodzony na początku lutego Światowy Dzień Mokradeł nie figuruje w kalendarzach. A powinien. - Wolę określenie obszary wodno-błotne - prostuje Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Obchodzony na początku lutego Światowy Dzień Mokradeł nie figuruje w kalendarzach. A powinien.

- Wolę określenie obszary wodno-błotne - prostuje Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. - To trafniejsze określenie, poza tym nikt z nas nie żywi zbytniej sympatii wobec mokradeł. Kojarzą się jednoznacznie negatywnie. Niesłusznie, z takim wizerunkiem chcemy walczyć.

Obszary wodno-błotne to zagrożone ekosystemy, kluczowe dla ochrony światowych zasobów wodny pitnej. Wiąże się z nimi ponad 40 proc. różnorodności biologicznej, przyczyniają się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Są naturalnymi zbiornikami i filtrami, redukującymi zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych i wód powierzchniowych. W torfowiskach magazynowane jest co najmniej 35 miliardów m sześc. wody, a to więcej niż całe zasoby wodne wszystkich jezior w Polsce.

Światowy Dzień Mokradeł jest obchodzony 2 lutego, w rocznicę podpisania w irańskim mieście Ramsar "Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego" z 1971 r. Na jej mocy najcenniejsze obszary tego typu są wprowadzane do międzynarodowego spisu terenów objętych ochroną.

Polska jest sygnatariuszem konwencji ramsarskiej od roku 1978, początki starań o powstanie oazy wodno-błotnej w naszym województwie sięgają za to 1997 r. Potencjalnych lokalizacji dla ogrodu botanicznego było wiele: chorzowski Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Dolina Pięciu Stawów w Katowicach, park w Świerklańcu i panewnickie lasy. Ostatecznie jednak zdecydowano się na Mikołów Mokre. Mogłoby się wydawać, że trudniej o bardziej fortunną koincydencję, ale wybór nie był przecież przypadkowy.

Śląski Ogród Botaniczny został powołany do realizacji programu ochrony bioróżnorodności roślin na ziemi śląskiej.

- Chodzi o ochronę gatunków i populacji występujących tylko w niektórych miejscach, tzw. siedliskach - tłumaczy Paweł Kojs. - Na terenach Mikołowa Mokrego znalazły się pewne newralgiczne siedliska, bardzo niestabilne. Warto o nie walczyć. Żyjemy w czasach przyspieszonych zmian, w których trudno o stabilność w przyrodzie - martwi się.

Dyrektor ogrodu twierdzi, że łatwo rzucić ogólnikiem: chrońmy przyrodę! On woli zacząć od: chrońmy siedliska. Po to powstał Śląski Ogród Botaniczny. Ogród, warto zaznaczyć, posiadający tereny największe w Polsce wśród wszystkich oaz zieleni.

Kojs podejrzewa, że o ile nie dojdzie do przewartościowań w powszechnym systemie myślenia, zgodnie z którym następuje coraz bardziej intensywne parcie teren i niszczenie środowiska, każde następne pokolenie odczuje zachwianie w równowadze klimatycznej Ziemi z coraz to bardziej wzmożoną intensywnością.

Uświadamianie społeczeństwa rozpoczęto od najmłodszych. W październiku Śląski Ogród Botaniczny zorganizował warsztaty edukacyjne "Bliżej Ogrodu, Bliżej Natury, Bliżej Człowieka", w których udział wzięło kilkudziesięciu uczniów 13 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z województwa śląskiego. Jego uczestnicy w ciągu 20 godzin zajęć mieli okazję zapoznać się z bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym ponad 40 hektarów terenów należących do ogrodu, a na koniec wzięli udział w trzech konkursach ekologicznych.

Zorganizowana 7 lutego w Miejskim Domu Kultury konferencja stała się okazją do wręczenia nagród i dyplomów ich laureatom. W konkursie na kampanię informacyjno-edukacyjną na temat zachowania bioróżnorodności ziemi śląskiej w I kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Mikołowie. Wśród starszych triumfowali uczniowie Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Tychach. Laureatami nagród głównych w konkursie fotograficznym byli Klaudia Chwoła z Gimnazjum nr 3 w Łaziskach Górnych oraz Monika Wieczorek z II LO w Tychach. Wyróżnienie za zdjęcie trafiło do Darii Kozieł ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mikołowie. Z tej samej szkoły pochodziła Anna Podpora, zwyciężczyni w konkursie na wiedzę o Śląskim Ogrodzie Botanicznym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych.

Zanim zorganizują następne warsztaty i przygotują się do kwietniowych obchodów Święta Ziemi, pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego obrali sobie za cel stworzenie tzw. stawów retencyjnych w systemie paciorkowym, w których zgromadzona zostanie woda opadowa, tworząc idealne warunki dla roślin wodnych.

Jak na razie są w trakcie poszukiwania środków na realizację zadania, które ma kosztować 650-700 tys. zł.

- Budowa ogrodu botanicznego to specyficzny rodzaj przedsięwzięcia. Tak naprawdę nigdy się nie kończy, składa się z całego ciągu coraz to nowszych projektów. To działanie na wiele pokoleń. Efekty naszej pracy będą mogły podziwiać dopiero nasze wnuki. Ale warto! - podsumowuje Paweł Kojs.

Stowarzyszenie Śląski Ogród Botaniczny powstało w 2002 r. Starania o jego utworzenie rozpoczęło już pięć lat wcześniej Towarzystwo na Rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego. Sprzyjające okazało się zatwierdzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i w 2000 roku Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie jego utworzenia. Aktualnie obszar ogrodu wynosi ok. 48 ha, w tym 16 ha części zasadniczej.

Koniec minionego roku był dla stowarzyszenia okresem zmian statutowych i własnościowych. Od października pieczę nad stowarzyszeniem od Urzędu Marszałkowskiego przejęło miasto Mikołów. W grudniu zakończyła się pierwsza kadencja zarządu. Prezesem nowego został burmistrz miasta, Marek Balcer. Wiesław Włoch i zastępca burmistrza, Adam Putkowski są wiceprezesami. Ostatnim członkiem zarządu został Jan Duda z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto