Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkole na medal w pow. mikołowskim. Oto najlepsi z najlepszych [FOTO]

Bartosz Wojsa
Przedszkole na medal w pow. mikołowskim: oto najlepsi z najlepszych
Przedszkole na medal w pow. mikołowskim: oto najlepsi z najlepszych
Przedszkole na medal w pow. mikołowskim: oto najlepsi z najlepszych. Zakończyło się głosowanie w wielkiej akcji Dziennika Zachodniego - Przedszkole na medal. Poznaliśmy zwycięzców, także tych, którzy zebrali najwięcej głosów w swoich kategoriach w powiecie mikołowskim. Poznajcie ich.

Przedszkole na medal w pow. mikołowskim: oto najlepsi z najlepszych

Dwie kategorie, „Przedszkole Roku 2018” i „Nauczyciel Przedszkola Roku 2018” zostały u nas zdominowane przez jedną, wyjątkową placówkę w Mikołowie. Mieszkańcy oddali łącznie na to przedszkole i nauczycielkę, która w nim uczy, blisko tysiąc głosów. O kim mowa? O „Wyjątkowej Krainie”, czyli Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym, który mieści się przy ulicy Krakowskiej 15 w Mikołowie i pracującej tu nauczycielce. To pani Katarzyna Ściebura-Biesiada. A w ostatniej kategorii, „Grupa Przedszkolna Roku 2018”, zwyciężyły „Skrzaty” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ornontowicach.

Wielka radość i wielkie wyróżnienie
Kiedy pracownicy i dyrekcja „Wyjątkowej Krainy” dowiedzieli się, że to ich placówka zwyciężyła w naszej akcji, radość była ogromna. Cieszyły się także dzieci oraz ich rodzice, którzy mocno wspierali przedszkole w trakcie głosowania.

– To dla nas duże wyróżnienie, które bardzo cieszy – mówi Karina Kocur, dyrektorka placówki. „Wyjątkowa Kraina” działa w mieście od 2014 roku. Obecnie ma pod swoją opieką 23 maluszków. Jej wyjątkowość polega na pełnej integracji. Razem uczą się tu i bawią dzieci w pełni sprawne i z różnymi niepełnosprawnościami.

Placówka przyjmuje maluchy od 2. roku życia. Obecnie najstarsze dziecko w przedszkolu ma 7 lat. – Oprócz tego, że nasze dzieciaki realizują podstawę programową, jak w każdym innym przedszkolu, są dodatkowo objęte całościowo terapią, dostosowaną do niepełnosprawności, jakie posiadają – mówi Karina Kocur.

W placówce pracują nauczyciele o różnych specjalizacjach: neurologopedzi, fizjoterapeuci, eksperci od integracji sensorycznej, oligonofrenopedagodzy.

– Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim właśnie ta kadra, to, że potrafi ona bardzo mocno pracować zespołowo, a współpraca jest w takiej placówce bardzo ważna – mówi dyrektorka.

Drugi ważny aspekt, to współpraca z rodzicami. Jak mówi dyrektorka, pracownicy przedszkola nie są zwolennikami tego, by rodzice byli jednocześnie terapeutami dla swojego dziecka, ale są takie obszary, w których bez rodziców dziecko nie ma szansy ruszyć do przodu. – Dlatego ta współpraca jest tak ważna – mówi Karina Kocur.

Dyrektorka placówki podchodzi do swojej pracy z pasją, bo od zawsze chciała pracować z dziećmi. – Tym bardziej z tymi niepełnosprawnymi – przyznaje. Nie potrafi powiedzieć, czy praca z nimi jest trudniejsza, ale - jak podkreśla - jest to na pewno praca specyficzna, bardziej wymagająca. – Nie zrezygnowałabym z niej nigdy – mówi.

Nie wyobraża sobie rozstania z nimi
Podobne zdanie ma Katarzyna Ściebura-Biesiada, która pracuje w mikołowskiej „Wyjątkowej Krainie”. To ona zebrała najwięcej głosów w kategorii „Nauczyciel Przedszkola Roku 2018” w pow. mikołowskim. Nauczycielka z 2-letnim stażem i wielkim sercem do swojej pracy.

– To miło ze strony rodziców, że do samego końca wspierali mnie swoimi głosami – mówi pani Katarzyna. – Ja z rodzicami swoich podopiecznych jestem bardzo zżyta, tak samo jak z ich dziećmi. Nie wyobrażam sobie momentu, w którym się rozstaniemy, chociaż wiem, że kiedyś to nastąpi – podkreśla. Nauczycielka, podobnie jak dyrektorka placówki, stawia na współpracę z rodzicami i kolegami po fachu. – Gdybyśmy nie mieli wsparcia ze strony rodzin, za dużo nie moglibyśmy zdziałać. A tak dzieci robią duże postępy. Jestem pełna podziwu wobec tego, jak dużo serca rodzice wkładają w ich wychowanie – mówi.

Pani Katarzyna jest zawodowym oligonofrenopedagogiem oraz logopedą. Jak mówi, zajmuje się dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami, w tym dziećmi autystycznymi. Jej grupa liczy sześć osób. – Do każdego malucha potrzeba innego podejścia, w zależności od jego wieku, charakteru, choroby, historii. Na to składa się mnóstwo elementów i chyba to wyróżnia tę pracę od pracy w „zwykłym” przedszkolu – mówi.

Po tym, jak po raz pierwszy miała styczność z dzieciakami niepełnosprawnymi, była już pewna, że chce zostać nauczycielką. – Oczywiście, zwykłe dzieci także potrzebują pomocy, ale często zapomina się o tych chorych, które potrzebują jej jeszcze bardziej – dodaje. Jej zdaniem kluczem do sukcesu w podejściu do maluszków jest zwykła empatia. – Trzeba posiadać umiejętność wchodzenia w pewne role, sytuacje, o których na co dzień się nie myśli. Coś, co dla nas jest zupełnie proste, dla osób autystycznych będzie jak zdobycie Mount Everestu i trzeba o tym pamiętać.

Radość była też w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ornontowicach, których „Skrzaty” wygrały w kat. „Grupa Przedszkolna Roku 2018”. - W tej grupie mamy 25 dzieci w wieku 4 lat – mówi dyrektorka Gizela Siedlaczek. „Skrzatami” na co dzień opiekuje się Wioleta Malczyk.

- Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i choć dzieci są małe, to także wszystko rozumieją i niezmiernie się cieszą – podkreśla dyrektorka placówki.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto