Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty stała się faktem. Jakie zmiany czekają gimnazja w powiecie mikołowskim?

Mateusz Demski
Do 31 marca samorządy mają podjąć uchwały dostosowujące sieci szkół do zmian w oświacie. Tym samym o kwestię likwidacji gimnazjów postanowiliśmy zapytać władze poszczególnych gminy w naszym powiecie. Ile gimnazjów działa na naszym terenie? Ilu nauczycieli w nich uczy i ilu z nich straci pracę?

W samym Mikołowie przewiduje się likwidację czterech gimnazjów, dwa z nich działają jako samodzielne szkoły, natomiast dwa pozostałe przy funkcjonują przy szkołach podstawowych w tzw. zespołach.

- W naszych gimnazjach uczy się obecnie 1124 uczniów, a nauczyciele są zatrudnieni na 133,79 etatach. Nie można również zapomnieć o administracji i obsłudze zatrudnionej na 40,66 etatach - mówi Elżbieta Muszyńska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Mikołowie. - Nowo przyjęta ustawa przewiduje likwidację wszystkich gimnazjów. W Mikołowie zostaną one zlikwidowane po wygaszeniu czyli od września 2019 r. W tej chwili gmina nie planuje dzielenia szkół na budynki, jak również dowozu dzieci.

Problemu z zagospodarowaniem budynków po dawnych gimnazjach nie będzie miała za to gmina Wyry, w której działają dwa gimnazja, ale w połączeniu ze szkołami podstawowymi w Wyrach (111 uczniów) i Gostyni (118 uczniów). Łącznie w obu szkołach pracuje 83 nauczycieli, a także 32 osoby w dziale administracji i obsługi.

- Po wprowadzeniu reformy w Wyrach funkcjonować będzie Szkoła Podstawowa z włączonymi klasami gimnazjum do wygaśnięcia, analogicznie będzie w Gostyni - mówi Ilona Sigmundzik, inspektor ds. oświaty z Urzędu Miasta w Wyrach. - Nauczyciele zatrudnieni w obu zespołach szkół posiadają wysokie kwalifikacje stąd szansa na to, że unikniemy zwalniania nauczycieli. Ale konkrety pojawią się w momencie tworzenia arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2017/2018. Możemy za to zapewnić, że żadna z osób zatrudnionych w administracji i obsłudze szkół nie straci pracy.

O zmiany w administracji i obsłudze nie muszą także martwić się pracownicy z Orzesza. Wciąż jednak nie ma informacji czy i ewentualnie ilu nauczycieli może stracić tam pracę.

- W naszym mieście funkcjonują obecnie dwa samodzielne gimnazja i jedno w zespole szkół - mówi Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza. - Wszystkie gimnazja na terenie miasta zostaną przekształcone na szkoły podstawowe. Uczniowie ukończą w dotychczasowych gimnazjach klasę II i III. Planujemy utworzenie łącznie 10 samodzielnych szkół podstawowych. W tej chwili trwają konsultacje z rodzicami w związku z przenoszeniem uczniów, ustalane są nowe obwody szkół.

W orzeskich gimnazjach uczy się obecnie 318 uczniów. Zatrudnionych jest tam 91 nauczycieli (52 pełnozatrudnionych i 39 niepełnozatrudnionych) i 32 pracowników administracji i obsługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto