Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Barbarą Prasoł, skarbnikiem Gminy Wyry

Leszek Sobieraj
Barbara Prasoł.
Barbara Prasoł.
DZ: Czy w tym roku nastąpiły jakieś znaczące zmiany w przepisach podatkowych? Barbara Prasoł: Zmian, które w istotny sposób wpłynęłyby na dochody podatkowe gmin, nie ma. Wprowadzone w 2005 r.

DZ: Czy w tym roku nastąpiły jakieś znaczące zmiany w przepisach podatkowych?

Barbara Prasoł: Zmian, które w istotny sposób wpłynęłyby na dochody podatkowe gmin, nie ma. Wprowadzone w 2005 r. nowe regulacje dotyczą głównie zmian w opłatach lokalnych i zwolnieniach podatkowych. Wprowadzono m. in. nowe zwolnienie gruntów pod jeziorami i sztucznymi zbiornikami wodnymi, zmiany w opodatkowaniu gruntów i budynków rodzinnych ogrodów działkowych, nowe opodatkowania działalności kulturalnej.

DZ: Jakie zmiany Rada Gminy wprowadziła w stawkach podatkowych na 2006 r. Czy wszystkie wzrosły?

BP: Rada Gminy uchwala stawki podatkowe, uwzględniając stawki maksymalne, określone przez ministra finansów. Tych stawek radni nie mogą przekroczyć. Obecne stawki w naszej gminie są średnio wyższe od przyjętych na 2005 r. o około 5 procent. Dzięki jednak stałemu, niedużemu wzrostowi stawek, zapewnione są wpływy do budżetu, co z kolei pozwala na realizację zadań bieżących i inwestycyjnych.

DZ: Jaki procent dochodów gminy Wyry stanowią wpływy z podatków?

BP: W naszej gminie istotnym źródłem dochodów budżetowych jest podatek od nieruchomości. Dochody z tego podatku stanowią w całym budżecie około 20,2 proc., a dochody z wszystkich podatków, opłat lokalnych, podatku rolnego i leśnego to 23,4 proc. Taka tendencja utrzymuje się już długi czas.

DZ: Gmina może stosować zwolnienia z podatku, umorzenia. Jaki jest tryb postępowania w takich przypadkach?

BP: Ustawa dopuszcza możliwość wprowadzenia przez radnych dodatkowych zwolnień podatkowych. Muszą to jednak być zwolnienia przedmiotowe czyli odnosić się do przedmiotu opodatkowania, a nie do danej grupy podatników. W indywidualnych sprawach podatkowych decyzja należy do wójta. Podatnicy mogą u niego składać podania z prośbą o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu zapłaty oraz umorzenie zaległości podatkowej. Decyzja o umorzeniu ma charakter uznaniowy, może ono bowiem nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Zasadą generalną jest bowiem zasada płacenia podatków. Brak dobrowolnej wpłaty oznacza konieczność podjęcia stosownych działań z urzędu, a do wszczęcia postępowania egzekucyjnego niezbędne jest przesłanie podatnikowi upomnienia. Brak wpłaty, mimo upomnienia, powoduje wystawienie wniosku do komornika skarbowego o wszczęcie egzekucji z majątku podatnika. Kiedyś do publicznej wiadomości podawało się wykazy przedsiębiorców, którym umorzono zaległości podatkowe, w nowej ustawie o finansach publicznych ten przepis został rozszerzony do wszystkich podatników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto