Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Zagrody Śląskiej w Gostyni

Michał Szafraniec
Tak ma wyglądać śląska Zagroda Śląska  przy ul. Pszczyńskiej.
Tak ma wyglądać śląska Zagroda Śląska przy ul. Pszczyńskiej. fot. arc
W zeszłym roku poczyniliśmy pierwsze kroki co do inwestycji, budując drogę dojazdową za gostyńskim domem kultury, gdzie w przyszłości powstanie zagroda - tłumaczy sekretarz gminy Ewa Placha. - Zakończenie budowy jest planowane na 11 czerwca przyszłego roku. Jednak wiele zależy od warunków pogodowych, które mogą zniweczyć te plany.

Licząca prawe dwa tys. metrów kwadratowych działka zostanie wyposażona w miniamfiteatr z zadaszoną sceną, a mieszkańcy będą mogli korzystać z drewnianych ławek i stolików, które będą ustawione na nawierzchni z kostki.

Ponadto,będzie tam też grill z ceramicznej cegły oraz duży parking.

Ogrodzenie całego obiektu ma dodatkowo pełnić funkcję ekranów akustycznych. Inwestycja jest dodatkowo związana z konieczną przebudową kanalizacji sanitarnej i deszczowej w gminie.

- Takie miejsce jest na Gostyni bardzo potrzebne. Dzięki niemu mieszkańcy będą mieli w końcu świeżym powietrzu spędzić wolny czas ze znajomymi czy z rodziną - cieszy się 30-letni Krzysztof z Gostyni.

Obiekt ma kosztować gminę ponad 1,144 mln zł z czego 500 tys. będzie stanowiło dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego.

Problem polega na tym, że gmina otrzyma dofinansowanie dopiero po zakończeniu budowy Zagrody Śląskiej.

- Tak niestety działają pewne procedury w Unii Europejskiej. Na szczęście państwo zauważyło ten problem i dało nam możliwość zaciągnięcia pożyczki w Skarbie Państwa - tłumaczy skarbnik gminy Grażyna Słowik. Pożyczka pokryje jedynie planowane dofinansowanie, a zostanie spłacona po jego otrzymaniu.

Podobny obiekt powstał już w gminie Suszec, w sąsiednim powiecie pszczyńskim.

- Jest to trójkątny park, na którym mieszkańcy gminy sami posadzili drzewa. Jest tam również drewniana wieża ze zjeżdżalnią dla dzieci oraz krąg na ognisko - wymienia sołtys Suszca Tadeusz Paszek.

Jak zapewnia, mieszkańcy sami dbają o to miejsce. Nie tylko sami je konserwują, ale również chronią je przed wandalami. Ponad to często organizują tam niewielkie imprezy np. z okazji urodzin.

- Zdarzyło się jednak, że mieszkańcy gminy postanowili zrobić tam imprezę sylwestrową, co było dla mnie miłym zaskoczeniem - zachwyca się Paszek.
Czy Zagroda Śląska okaże się równie popularna co suszecki park, a jej bywalcy będą równie zadowoleni?

- Fakt, że powstaje takie miejsce już cieszy wielu z nas - mówi pan Krzysztof.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto