Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć parków i ogrodów: Śląsk. Trwają rozmowy, w marcu finał

BS
Sieć parków i ogrodów: Śląsk
Sieć parków i ogrodów: Śląsk
Sieć parków i ogrodów: Śląsk. Jak stworzyć taką sieć, w ramach której poszczególne instytucje współpracowałyby ze sobą? Jak stworzyć przestrzenie, które przyciągałyby każdego roku setki tysięcy mieszkańców, turystów z kraju i z zagranicy? Czym miałyby się wyróżniać, co oferować, jak zachęcać do odwiedzenia i skorzystania z oferty?

Sieć parków i ogrodów: Śląsk

w Centrum Edukacji Śląskiego Ogrodu Botanicznego odbyły się drugie już warsztaty organizowane z inicjatywy prezesa zarządu Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości SA – Eugeniusza Wycisły dot. tworzenia sieci parków i ogrodów na Śląsku.

Dyskusje, warsztaty. Co dalej?

Warsztaty te były kontynuacją spotkania, które odbyło się pod koniec zeszłego roku, podczas którego przedstawiciele parków i ogrodów rozmawiali o kwestiach dotyczących funkcjonowania tych instytucji, dzielili się doświadczeniami, jak również, pracując w grupach, szukali pomysłów i wspólnych rozwiązań korzystnych dla regionalnej sieci parków i ogrodów.

Dyskutowano na temat roli tych instytucji w naszym regionie, ich organizacji, umocowaniu w strukturach samorządowych, programach działania, potencjale turystycznym itp.

Skąd pomysł na sieć parków i ogrodów?
Pomysł, aby zrzeszyć parki i ogrody z regionu, był następstwem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w zeszłym roku: pierwsze – międzynarodowa konferencja „Parki i ogrody w kontekście trwałego rozwoju regionów”, która miała miejsce w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, dotycząca zainicjowania tworzenia na Śląsku Sieci Dziedzictwa Ogrodów Europy, drugie – październikowe seminarium w ramach kampanii promującej rozbudowę Stacji Edukacji Ekologicznej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie pn. „Zieleń miejska a rozwój zrównoważony”.

W warsztacie wzięło udział 25 osób z różnych śląskich parków i ogrodów, a także pracownicy jednostek samorządu, m.in. z Zespołu Pałacowo-Parkowego z Koszęcina, z Miejskiego Ogrodu Botanicznego z Zabrza, z Geosfery z Jaworzna, Miejskiego Ogrodu Botanicznego z Sosnowca, Ekoeuropejskiego Stowarzyszenia Kultura Krajobrazu z Żywca, Śląskiego Ogrodu Botanicznego, z urzędów miast Pszczyny i Mikołowa.

Sieć ma wypracować konkretny produkt
Uczestnicy warsztatów chcą, by w wyniku połączenia powstał wspólny produkt turystyczny, który będzie znakiem firmowym tejże sieci, a tym samym pożytecznej rekreacji, twórczych pomysłów na spędzanie wolnego czasu na łonie natury w połączeniu z edukacją i kształtowaniem postaw proekologicznych, pielęgnacją i ochroną przyrody oraz promocją zrównoważonego rozwoju.

Nowa organizacja już w marcu
Efektem warsztatów było porozumienie co do konieczności sformalizowania nowo powstającego klastra zrzeszającego parki i ogrody. Podzielono się zadaniami do wykonania oraz wyznaczono kolejny termin spotkania, które odbędzie się w połowie marca w Pszczynie, gdzie najprawdopodobniej dojdzie do podpisania dokumentów konstytuujących utworzenie nowej organizacji w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto