Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie przyciąga mieszkańców. Jesień to idealna pora, by tu zajrzeć

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak prezentuje się ogród wiosną
Tak prezentuje się ogród wiosną arc, Marzena Bugała-Azarko
Na mapie Śląska znajdziemy wiele miejsc, które są wręcz idealne na jesienny spacer. Jednym z nich jest Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, który niezależnie od pory roku mieni się kolorami, ciekawą roślinnością, ciszą i spokojem. To właśnie w to miejsce przybywają mieszkańcy województwa śląskiego, by odpocząć od miejskiego zgiełku. Idealna lokalizacja i łatwy dojazd sprawiają, że wystarczy zaledwie kilka chwil, by dostać się tu z dużych aglomeracji.

Spis treści

Jak powstał Śląski Ogród Botaniczny?

Idea utworzenia ogrodu w Mikołowie powstała już w 1997 roku. To dlatego, że w Mokrem, sołectwie Mikołowa zachowały się unikatowe elementy środowiska naturalnego. Przetrwało tu rzadko spotykane bogactwo siedlisk przyrodniczych, rzadkie zadrzewienia śródpolne czy chronione gatunki roślin. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie na stosunkowo małej przestrzeni można znaleźć cenne drzewostany leśne, wąwozy, wzgórza oraz setki gatunków roślin i zwierząt. Dzięki temu, zadecydowano o budowie w tym miejscu ogrodu botanicznego, który w dużej mierze tworzony jest przez samą naturę.

W tym roku, Śląski Ogród Botaniczny obchodzi swoje 19-lecie. To właśnie w 2006 roku otwarto przyjazną przestrzeń dla wszystkich pragnących odpoczynku i wytchnienia, w otoczeniu pięknej natury. Dziś, ogród zajmuje powierzchnię niemal 100 ha. Obecnie to nie tylko miejsce do wypoczynku od miejskiego zgiełku, lecz także przestrzeń, gdzie odbywają się sympozja naukowe czy badania we współpracy z Polską Akademią Nauk i uczelniami wyższymi.

- Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz ich przenoszenie z warunków uprawy do właściwych im siedlisk, zachowanie cennych, a zanikających upraw polnych i łąkowych oraz starych odmian drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest działalność polegająca na prowadzeniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych - czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Króluje to wiele gatunków roślin

Ogród podzielony jest na dwie części - ogród żółty oraz ogród czerwony. Pierwszy z nich mieści się przy ulicy Sosnowej, drugi zaś przy ulicy Grudniowej. Każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania, a w szczególności różnorodną roślinność. Znajdziemy tu między innymi: drzewa i krzewy ozdobne, wrzosy, winorośla, pnącza, rośliny przybrzeżne i wodne. Utworzono także aleje drzew owocowych, gdzie dominują stare odmiany jabłoni, grusz, śliw, czy wiśni.

Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego znajdziemy także wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym między innymi sporej wielkości plac zabaw. Odbywają się tutaj również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Jest także restauracja oraz kawiarnia.

Dojedziesz tu zaledwie w kilka chwil

Ogród położony jest na terenie Mikołowa, zaledwie kilka chwil od Żor czy Rybnika. Umiejscowienie w centrum górnośląskiej konurbacji (w której skład wchodzą historyczne tereny Górnego Śląska, Zagłębia Krakowskiego i Zagłębia Dąbrowskiego) pozwala na to, by ogród odwiedzało sporo osób z całego województwa śląskiego. Można tu dostać się zarówno samochodem, jak i komunikacja miejską ZTM. Kursuje tu bowiem linia "P".

Godziny otwarcia Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Ogród żółty, otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 22, zaś w weekendy i święta od godziny 9 do 22. Z kolei ogród czerwony, otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 21, zaś w weekendy i święta od godziny 9 do 21. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

Tak prezentuje się ogród wiosną

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie przyciąga mieszkańców. J...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto