Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog jest jak trucizna, ale w Mikołowie chcą z nią walczyć ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Smog w Mikołowie: władze chcą z nim walczyć
Smog w Mikołowie: władze chcą z nim walczyć UM Mikołów
Smog w Mikołowie: władze chcą z nim walczyć. Termomodernizacja, sadzenie drzew, pozbycie się azbestu, „eko-oświetlenie” - to niektóre z działań.

Smog w Mikołowie: władze chcą z nim walczyć

Statystyki z poniedziałku (26 lutego) mówią jasno: „to nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem”. Czujniki smogu zamontowane w gminach powiatu mikołowskiego wskazały w tym dniu normy przekroczone o blisko 200 procent w Łaziskach Górnych, o ponad 100 procent w Mikołowie, o 150 procent w Wyrach.

Można by wymieniać długo, bo takie wyniki czujników od czasu ich zamontowania to standard. Ale władze zapewniają, że problemu nie bagatelizują.

– W okresie jesienno-zimowym każdego, bez względu na to, jak skutecznie staralibyśmy się przed nim uciec, dotyka problem tak zwanej niskiej emisji – przyznaje Tomasz Rogula, rzecznik urzędu miasta w Mikołowie. – To spaliny pochodzące z samochodów, pyły i gazy wydobywające się z domowych pieców grzewczych czy węglowych kotłowni. Wszystkie te substancje dosłownie wiszą nad nami, unoszą się w powietrzu, którym oddychamy, osiadają na glebę i są wchłaniane przez rosnące w niej warzywa. Miasto chce zmienić tę sytuację – zapewnia rzecznik.

Strażnicy miejscy prowadzą coraz częstsze kontrole pieców w domach (na stronie strazmiejska.mikolow.eu zobaczymy nawet przygotowany przez nich filmik, jak palić w sposób ekologiczny), w urzędzie można dostać dopłatę do wymiany starego pieca na ten bardziej ekologiczny, ale to nie koniec. Miasto złożyło już wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o przyznanie dotacji dotyczących dopłat do pieców nowej generacji. Jeśli projekt przejdzie, mikołowianie będą mogli liczyć na 5 tys. dopłaty do pieca. Decyzja ma zapaść za około cztery miesiące.

– Działania na rzecz ekologii są dla nas jednymi z najważniejszych i tu liczy się każda inwestycja, bo każda wpływa na lepszy komfort życia – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

W urzędzie wyliczają, co do tej pory udało się zrobić w kwestii walki o czyste powietrze: termomodernizację bloków na os. Mickiewicza, Norwida, Grunwaldzkim, a także przy ul. Prusa. Wciąż trwa też rewitalizacja kamienic w centrum miasta przy Rynku 2, ul. Jana Pawła II 2, 4, 6 oraz św. Wojciecha 14.

W połowie roku gmina przystępuje do montażu instalacji fotowoltaicznych, a więc takich, które pozwalają uzyskać prąd elektryczny z energii słonecznej. Pozyskano już na ten cel ponad 3,2 mln złotych z funduszy europejskich. Suma pozwoli na montaż ekologicznych instalacji w 173 gospodarstwach domowych w Mikołowie.

– Regularnie usuwamy także azbest z terenu naszego miasta, do tej pory udało się zutylizować blisko 165 ton tego szkodliwego materiału – mówi Tomasz Rogula.

Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono w mieście projekt polegający na wymianie przestarzałych lamp rtęciowych i sodowych na nowe, energooszczędne „ledy”.

Na to zadanie miasto też dostało dofinansowanie z UE- blisko 750 tys. zł. W tym roku urzędnicy planują sięgnąć po środki na kontynuację zadania. Jednocześnie, mimo prowadzonej w mieście wycince drzew, o której pisaliśmy tydzień temu, władze obiecują, że projekt sadzenia 40 tys. drzew na 800-lecie Mikołowa, a także wymiana elektrośmieci na rośliny i wiele innych działań, wciąż będą kontynuowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto