MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tu jest ślisko! To są NIEBEZPIECZNE miejsca na drogach woj. śląskiego. Noga z gazu!

RED
Gdy tylko popada, odcinki dróg, które na co dzień nie sprawiają kierowcom żadnych kłopotów, stają się śliskie i niebezpieczne. Znacie te drogi? Na pewno. 

Oto miejsca w woj. śląskim, gdzie po deszczu trudno utrzymać przyczepność. Kliknij w następne zdjęcie >>>
Gdy tylko popada, odcinki dróg, które na co dzień nie sprawiają kierowcom żadnych kłopotów, stają się śliskie i niebezpieczne. Znacie te drogi? Na pewno. Oto miejsca w woj. śląskim, gdzie po deszczu trudno utrzymać przyczepność. Kliknij w następne zdjęcie >>>DziennikZachodni
Gdy tylko popada, odcinki dróg, które na co dzień nie sprawiają kierowcom żadnych kłopotów, stają się śliskie i niebezpieczne. Znacie te drogi? Na pewno. Oto miejsca w woj. śląskim, gdzie po deszczu trudno utrzymać przyczepność.

Gdzie jest ślisko? Każdy kierowca zna miejsca, które gdy jest sucho i nie pada, są niewinne, a gdy tylko pada deszcz, stają się wyzwaniem. Po prostu - łatwo tu wpaść w poślizg. łuki, kiepsko wyprofilowane zakręty, sfrezowana nawierzchnia, bazaltowa kostka, która po deszczu zmienia się w lodowisko... Znacie to? Na pewno. W naszej galerii znajdziecie miejsca w woj. śląskim, które po deszczu stają się niebezpieczne. Co warto dopisać?

Kliknij poniżej i zobacz, jak wyglądają te miejsca

Kupuj w dobrej cenie!

Oczywiście, zdarza się, że to, że jest ślisko, to jednorazowy przypadek - kto raz nie był w stanie wyhamować na plamie oleju, wie, jak niebezpieczna to sytuacja. Ale sa też miejsca, gdzie można przewidzieć, że przyczepność będzie kiepska w określonych warunkach - tak jest np. na A4 w Gliwicach, między węzłami Bojków i Ostropa. Od 10 lat stoi tam znak ostrzegający, że w tym miejscu, na odcinku 5 km, mogą tworzyć się gęste mgły. Wiele warz wczesniej dochodziło tam do stłuczek i karamboli.

Oto szczególnie niebezpieczne, gdy pada i jest mokro odcinki w woj. śląskim:

 • Do niebezpiecznych zdarzeń drogowych dochodzi na tym odcinku A4 zwłaszcza późną jesienią i zimą, kiedy spada temperatura, oscylując koło zera. Ukształtowanie terenu, z jednej strony pola, z drugiej - las sprawiają, że nagle na tym odcinku kierowcy są zaskakiwani odmiennymi warunkami (pojawia się w tym miejscu mgła, nagle robi się ślisko), niż kilkaset metrów wcześniej.
 • Podobnie jest na dwóch łukach na DTŚ w Katowicach: na łącznicy DK 79 - S 86 na węźle Bagienna, tuż przed Fiatem i na estakadzie na Dębie. Na węźle Bagienna, gdzie jest ograniczenie do 70 km na godzinę, na poboczu nikt już nawet nie zbiera urwanych zderzaków, kołpaków, obudowy świateł. O ile w suchy dzień kierowcy bezkarnie mogą jechać tu szybciej, niż mówi ograniczenie, o tyle gdy jest mokro, często wypadają z łuku i lądują na barierkach. Na szczęście, to częściej kolizje niż wypadki, ale, jak wiecie, zatrzymanie ruchu na tej łącznicy oznacza od razu korek na DTŚ i Chorzowskiej, sięgający Tysiąclecia.
 • Podobnie jest na estakadzie na Dębie - w mglisty lub deszczowy dzień staje się bardzo śliska. Też jest tu ograniczenie do 70 km/h i lepiej nie jechać szybciej, bo może się to źle skończyć.
 • A zjazd z autostrady A1 na A4 na węźle Gliwice-Sośnica? Jedynie w 2017 roku policja odnotowała tam 95 zdarzeń drogowych – kolizji oraz wypadków. Rozpędzeni kierowcy zjeżdżali z autostrady, gdzie dopuszcza się jazdę z prędkością 140 km/h i z równie ogromną prędkością wjeżdżali w łuk, z którego wypadali, lądując na barierkach. Od kilku lat na zjeździe stoi fotoradar. I wypadków oraz stłuczek jest mniej. w 2019 na zjeździe z A1 na A4 odnotowano tylko jedno zdarzenie drogowe.Podobnie, jak na słynnym "zakręcie mistrzów" w Katowicach, czyli zjeździe z drogi *6 na A4 w stronę Wrocławia - jeszcze kilka lat temu szczególnie gdy było mokro, dochodziło tam do kilku stłuczek dziennie. Od trzech lat jest tam fotoradar i już nikt nie łamie ograniczenia do 50 km na godzinę. I stłuczek nie ma.
 • Zakręt mistrzów w Sosnowcu (łacznica DK 94 z S86). Tu jest niebezpieczne nawet, jak jest sucho, a po deszczu - o wiele gorzej.Na dodatek zaraz za nim podczas ulew tworzy się rozlewisko.
 • Żerkowice DK 78 – Górka Żerkowska, stromy podjazd i stromy zjazd po łuku, wyjątkowo niebezpieczne miejsce, gdzie przy śliskiej nawierzchni z drogi wypada wiele aut, sporo wypadków, także śmiertelnych, i gdzie tiry zima maja problem z podjazdem
 • Niegowonice i DW 790, tzw. serpentyny. Robi się tu niebezpiecznie, gdy droga jest śliska. To najczęstsze miejsce, gdzie kierowcy tirów blokują przejazd, bo na śliskiej drodze zjechanie ze stromej i zakręconej wokół skały (Wzgórze Kromolowiec) drogi wymaga ostrożności i umiejętności od kierowców.
 • Brudzowice pod Siewierzem na DK 1, kilometr 511 + 350 metrów. Tu stoi znak, że to "czany punkt". Szczególnie niebezpieczne miejsce, szczególnie po deszczu.
 • Wiadukt w ciągu DK 94 przy EC Będzin w Sosnowcu. W trakcie opadów deszczu pojawiają się zdradliwe rozlewiska. Dochodzi tutaj systematycznie do groźnych wypadków.
 • Trasa S1 na wysokości Sosnowca Porąbki - droga jest zniszczona i bardzo kręta. W czasie drobnego deszczu nierówności są pułapką, bo zalega w nich woda. Dodatkowo kierowcy TIRów lubią w ostatniej chwili zjeżdżać w kierunku wjazdów do centrów logistycznych. Każdego dnia dochodzi tutaj do stłuczek i ogromnych korków.
 • Katowice, fragment Bagiennej w stronę Mysłowic - trudno złapać przyczepność po deszczu, choć ogólnie ta droga jest w porządku.
 • A1 za Bytomiem. Tak, słynna pływająca autostrada z "hopkami". Naprawdę, nawet w pogodne dni nie ma tu co naciskać gazu, a lepiej pilnowac się ograniczenia. Po deszczu można po prostu "wyskoczyć" niczym na fali.
Gdy tylko popada, odcinki dróg, które na co dzień nie sprawiają kierowcom żadnych kłopotów, stają się śliskie i niebezpieczne. Znacie te drogi? Na pewno. 

Oto miejsca w woj. śląskim, gdzie po deszczu trudno utrzymać przyczepność. Kliknij w następne zdjęcie >>>

Tu jest ślisko! To są NIEBEZPIECZNE miejsca na drogach woj. ...

Przypomnijmy. W 2020 roku odnotowano w Polsce 23 tys. 540 wypadków drogowych. To mniej, niż w 2019 roku, ale lockdowny znacznie zmniejszyły ruch na polskich drogach. W wyniku zdarzeń drogowych w poprzednim roku zginęło 2491 osób.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tu jest ślisko! To są NIEBEZPIECZNE miejsca na drogach woj. śląskiego. Noga z gazu! - Katowice Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto