Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na te stworzenia! Mogą ci uprzykrzyć wakacje. Jeżowce, meduzy, węże, pająki i spółka. Czy sikanie na ukłucie pomaga?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Morze, plaża, jezioro, góry i upragniony wypoczynek! Pamiętamy o jedzeniu, wodzie i kremach z filtrem, ale czasem zapominamy, że podczas wakacji mogą na nas czekać też nieprzyjemne niespodzianki. I niekoniecznie chodzi o paragony grozy. Na miejscu możemy spotkać żyjątka (wbrew nazwie jednego z nich nie ma tam żadnego człowieka!), które mogą nam skutecznie uprzykrzyć letni relaks. Te zwierzęta kłują, żądlą, gryzą i są trujące. Zobacz, na co uważać i zachowaj ostrożność!

Spis treści

Chłopiec skaczący ze skalistego brzegu do morza
Nikola Radojcic/Unsplash

Użądlenia, ukąszenia i oparzenia. Bliskie spotkania ze zwierzętami na wakacjach

Wiele zwierząt morskich i lądowych gryzie, żądli lub parzy. Ich jad przedostaje się na ciało ofiary przez przez zęby, macki, kolce lub skórę. Inne nie są jadowite, ale mogą spowodować uszkodzenia ostrymi zębami. U większości z nich są to mechanizmy obronne lub pomagające im polować w poszukiwaniu pożywienia.

Większość użądleń i ukąszeń tych zwierząt jest spowodowana przypadkowym kontaktem – nadepnięciem, otarciem się czy położeniem dłoni na zwierzęciu.

Jeżeli dojdzie do ukąszenia lub użądlenia, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • obrzęk wokół miejsca użądlenia,
 • trudności w oddychaniu,
 • trudności z zachowaniem przytomności,
 • ból w klatce piersiowej,
 • wymioty,
 • skurcze,
 • intensywne krwawienie.

Jak leczyć ukąszenia lub użądlenia zwierząt morskich i lądowych?

Leczenie różni się w zależności od rodzaju ukąszenia lub użądlenia. Jest jednak kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać:

 • Nie stosuj żadnych leków bez zalecenia lekarza.
 • Nie ćwicz – wzmożony ruch może przyspieszyć rozprzestrzenianie się jadu.
 • Rany płucz wyłącznie wodą morską, chyba że są inne zalecenia personelu medycznego.
 • Załóż rękawiczki, jeżeli usuwasz żądło lub macki.

Jeżeli w pobliżu nie ma ratownika lub nikogo z ochrony zdrowia, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy po użądleniu czy ukąszeniu przez zwierzęta, które możemy spotkać w wodzie i na lądzie.

Jak postępować w przypadku ukąszenia lub użądlenia przez meduzę, jeżowca i inne stworzenia?

Jak zapobiegać ukąszeniom i użądleniom zwierząt? Środki ostrożności

Choć nie ma 100-procentowej metody chroniącej nas przed niechcianymi przygodami w morzu, to możemy zrobić kilka rzeczy, które mogą nas przed nimi ustrzec. Dzięki tym środkom ostrożności wyprawa na plażę będzie bezpieczniejsza. Przed udaniem się na plażę warto sprawdzić, na jakie formy życia morskiego możemy się natknąć i przygotować się na ewentualne spotkanie.

 • Bądź świadom. Przed udaniem się na plażę i przed samym wejściem na nią zapoznaj się z dostępnymi informacjami, przeczytaj wszystkie znaki ostrzegawcze dotyczące zwierząt, które występują lokalnie i mogą być groźne.
 • Nie dotykaj zwierząt. Unikaj dotykania zwierząt, nawet jeśli są martwe. Nawet pojedyncza macka wciąż może stanowić zagrożenie.
 • Szuraj stopami. Chodząc po płytkiej wodzie, szuranie stopami może pomóc uniknąć bezpośredniego nadepnięcia na zwierzę. Żyjątko może też wyczuć, że ktoś się zbliża i zmienić miejsce pobytu.
 • Patrz, gdzie kładziesz ręce. Jadowite stworzenie może być pod skałą lub w szczelinie i zaatakować znienacka.
 • Okryj się. Ubranie może pomóc uchronić ciało przed użądleniami czy zadrapaniami. Dobrym pomysłem jest noszenie butów w wodzie. Pamiętaj jednak, że niektóre stworzenia mają kolce, które mogą przebić but czy piankę.

Większość ukąszeń i użądleń zwierząt morskich nie zagraża życiu, a te drobne można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty i podstawowej pierwszej pomocy. Jeżeli uszkodzenie wydaje się być poważne, udajmy się po pomoc medyczną. W przypadku wystąpienia objawów takich jak trudności w oddychaniu lub połykaniu, ból w klatce piersiowej lub paraliż, natychmiast wezwij pomoc medyczną.

Czy sikanie na użądlenie meduzy pomaga?

O sikaniu na miejsce poparzone przez meduzę urósł mit. Ta prosta metoda miałaby przynieść ulgę cierpiącej osobie. Motyw ten wykorzystany został nawet w serialu „Przyjaciele”. Poparzona przez meduzę Monica skorzystała z oferowanej przez Chandlera pomocy.

Zobacz scenę z „Przyjaciół” z meduzą i metodą „na mocz”:

Prawda jest jednak inna: sikanie na użądloną przez meduzę część ciała nie poprawi naszego samopoczucia. Potwierdziły to liczne badania. Ludzki mocz zawiera amoniak i mocznik, jednak ich stężenie jest zbyt małe, by pomogło. Dodatkowo sód w moczu wraz z prędkością strumienia moczu może przesuwać żądła w miejscu urazu, co z kolei może spowodować, że uwolnią jeszcze więcej jadu.

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uważaj na te stworzenia! Mogą ci uprzykrzyć wakacje. Jeżowce, meduzy, węże, pająki i spółka. Czy sikanie na ukłucie pomaga? - Strona Zdrowia

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto