Sprzedają te same meble od lat, ale co roku przygotowują z nimi nowy katalog i nowe aranżacje. Wszyscy mamy te meble w domu lub mieliśmy na pierwszej wynajmowanej kawalerce czy w dziecinnym pokoju. Minęło już 70 lat, jak IKEA zaczęła wydawać swój katalog, jedną z najsłynniejszych publikacji na świecie, na którego premierę czekają miliony ludzi na całym świecie.
We wrześniu 2020 IKEA zdigitalizowała wszystkie swoje katalogi, wrzucono je do sieci na stronę IKEA Museum i w ten sposób można się przekonać, czy naprawdę regał Billy, sofa Ektorp czy stolik Lack są nieśmiertelne. Można obejrzeć aranżacje sprzed lat mebli, które dzisiaj osiągają na wtórnym rynku wysokie ceny. Meble, które znacie z filmów - na przykład z "Seksmisji", choć kręcono ją, gdy w Polsce IKEA nie była jeszcze obecna. Meble, które pamiętacie z dzieciństwa. Albo takie, które były przedmiotem pożądania, bo choć niektóre produkowano w Polsce - kupić ich nie było szans.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
- Wystawa zabierze Cię w podróż w czasie i przestrzeni. Od 70 lat przyjeżdżamy do Twojego domu, teraz możesz obejrzeć katalogi z nami! - napisali przedstawiciele IKEA na stronie IKEA Museum.
Niektóre meble produkują do dziś, inne to rarytasy czasem do kupienia na wtórnym rynku. Np. fotel Kolding z katalogu z roku 1966 dziś można kupić za 4600 zł. A cały komplet wypoczynkowy zaprojektowany przez Erika Wørtsa - za 33 tys. zł.
Regał Billy, który stał lub stoi w każdym chyba polskim domu, ma już 41 lat i wciąż jest tani i dostępny w sklepach. Pojawił się po raz pierwszy w katalogu z roku 1979.
Natomiast dziś uznawany za dizajnerski komplet wypoczynkowy Kon-Tiki z lat 70. zagrał nawet w filmie Seksmisja - był na wyposażeniu willi Ekscelencji. Fotele Kon-Tiki produkowane były w Polsce przez Zamojskie Fabryki Mebli - zakład w Zwierzyńcu na zlecenie IKEA. Było to wiele lat przed tym, jak w Polsce pojawił się pierwszy sklep (rok 1990). Kon-Tiki nie jest już produkowany, ale... znów modny i można na fotele i kanapę polować na rynku wtórnym.
A dwustronne krzesełka Anna? Do dziś budzą rozrzewnienie, bo wielu ludzi miało je w swoim dziecinnym pokoju. Też nie są produkowane. Za to inny żelazny element wyposażenia każdego mieszkania, stolik Lack, wciąż jest w sprzedaży i ma się doskonale. Podobnie jak nieśmiertelna sofa Klippan albo Ektorp.
Katalog IKEA. Historia
Katalog IKEA najpierw był broszurką sklepu wysyłkowego (rok 1950). To nie były tylko meble, ale po prostu przedmioty, potrzebne skromnym Szwedom. Fajki, pióra, torby, nawet kosmetyki. Nakład pierwszych publikacji - 250 tys. egzemplarzy. Obecnie to 200 mln. choć od 2019 roku szwedzki potentat wyposażenia wnętrz ograniczył druk wersji papierowej, żeby zmniejszyć emisję CO2 (obecnie drukowanych jest pięć razy mniej kopii katalogu). Premiery kolejnych edycji wciąż są jednak bardzo dużym wydarzeniem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE