Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniszczony chodnik, ulica, znak. Zgłoś to w aplikacji SIP Mikołów ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Aplikacja SIP Mikołów: zgłoś usterkę miastu
Aplikacja SIP Mikołów: zgłoś usterkę miastu Lucyna Nenow
Aplikacja SIP Mikołów: zgłoś usterkę miastu. Sprawdziliśmy, jak działa stosunkowo nowa aplikacja, która służy między innymi do tego, by zgłaszać władzom miasta, gdzie potrzebna jest interwencja służb. Ale na tym rola aplikacji się nie kończy.

Aplikacja SIP Mikołów: zgłoś usterkę miastu

Aplikacja „SIP Mikołów” pozwala mieszkańcom miasta zgłaszać potrzebne interwencje za pomocą telefonu. To jednak aplikacja nie tylko służąca zgłaszaniu usterek, bo można za jej pomocą również wskazać ulubione miejsca w mieście i polecić dobrą knajpkę lub park, w którym można miło spędzić wolny czas.

Osiem kategorii zniszczeń w mieście
W teorii, aplikacja pozwala na anonimowość, jednak w praktyce, by z niej korzystać musimy włączyć w telefonie naszą dokładną lokalizację. Co prawda samo włączenie lokalizacji nie udostępnia od razu naszych danych, ale ułatwia ich zlokalizowanie. Powiedzmy sobie jednak szczerze: która aplikacja tego nie robi? Zresztą samo zgłoszenie usterki w mieście to raczej nie powód do wstydu, więc fakt anonimowości nie jest tu aż tak istotny.

Po włączeniu aplikacji, ukazuje nam się mapka powiatu mikołowskiego. Po przybliżeniu na przykład Mikołowa, wyświetlają się konkretne miejsca i ulice. Przytrzymując palec na danym miejscu, uruchamiamy lupę i punkt, dzięki któremu możemy postawić na wybranym miejscu znacznik. Na próbę zaznaczyłem taki punkt na osiedlu Juliusza Słowackiego. Wówczas wyświetliły mi się różne opcje działania.

„Udostępnij”, „zapisz punkt”, „zgłoszenia publiczne” oraz „przyjazne miejsca”. W pierwszym przypadku, możemy udostępnić nasze położenie i miejsce w mediach społecznościowych, przykładowo na Facebooku. Ma to pomóc w promocji miasta. W przypadku akcji „zapisz punkt” - zwyczajnie zapisujemy punkt, do którego możemy później wrócić bez ponownego zaznaczania.

Dwie kolejne opcje są o wiele ciekawsze. „Zgłoszenia publiczne” to szersza kategoria. Właśnie tam zgłaszamy usterki w mieście według podanych kategorii: bariery dla niepełnosprawnych, dewastacja zieleni, dzikie wysypiska, uszkodzenie nawierzchni drogi lub chodników, uszkodzenie obiektów małej architektury, uszkodzenie oznakowania, uwagi do przestrzeni publicznej oraz zagrożenia. Po wybraniu kategorii, udostępnia się formularz. Opisujemy w nim zgłoszenie i - nieobowiązkowo - podajemy adres e-mail lub telefon.

Możemy też opcjonalnie załączyć zdjęcia, by nasze zgłoszenie było bardziej wiarygodne. Po wszystkim zapisujemy zgłoszenie i zostaje ono wysłane. Jeśli jesteśmy w aplikacji zarejestrowani i podaliśmy swoje dane, będziemy mogli na bieżąco śledzić postępy w związku z naprawą danej usterki. W aplikacji jest też miejsce na przydatne adresy, numery telefonów, pomiar przebytej trasy czy kalendarium nadchodzących wydarzeń.

Poleć znajomym ulubione miejsce
Drugą ważną w aplikacji opcją jest polecenie ulubionego miejsca. Schemat się powtarza: wybieramy opcję „przyjazne miejsce”, zaznaczamy je na mapie i opisujemy. Aplikacja jest nowa, działa od kilku dni, dlatego niewiele widać na niej oznaczonych miejsc. Warto być więc jedną z pierwszych osób.

To kolejny etap akcji służb na wezwanie. W Mikołowie przyZakładzie Usług Komunalnych działa także grupa naprawiająca podobne usterki. Wezwać ją można m.in. pod nr tel. 32 226 02 91 (straż miejska) lub 32 2262 551 (ZUK).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto