Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Mikołowie miał wyglądać inaczej. Wiedzieliście? Zobaczcie STARE MAPY, ZDJĘCIA

D. Hatko, wsp. M. Dmetrecki, oprac. B. Wojsa
W 1820 r. wybrukowano rynek a w II poł. XIX w. pojawiło się w mieście (i na Rynku) oświetlenie; początkowo gazowe i później elektryczne. Znajdowały się tu liczne karczmy w kamienicach których właściciele byli pochodzenia żydowskiego. Właścicielami kamienic byli również kolejni burmistrzowie, rajcy miejscy, kupcy, rzemieślnicy i szynkarze. 

Na zapleczu niektórych domostw posiadających karczmy znajdowały się prywatne browary. Mieszkał tu też z rodziną znany i ceniony w tym czasie (od 1845 r.) Otto Moll będący królewskim chirurgiem garnizonowym, lekarzem górniczym i ogólnym oraz akuszerem. 

W 1907 r. pojawił się pierwszy pomnik poświęcony Wilhelmowi I oraz Fryderykowi III. Na rynku w okresie międzywojennym znajdowała się pierwsza w mieście stacja benzynowa obsługująca automobile.
W 1820 r. wybrukowano rynek a w II poł. XIX w. pojawiło się w mieście (i na Rynku) oświetlenie; początkowo gazowe i później elektryczne. Znajdowały się tu liczne karczmy w kamienicach których właściciele byli pochodzenia żydowskiego. Właścicielami kamienic byli również kolejni burmistrzowie, rajcy miejscy, kupcy, rzemieślnicy i szynkarze. Na zapleczu niektórych domostw posiadających karczmy znajdowały się prywatne browary. Mieszkał tu też z rodziną znany i ceniony w tym czasie (od 1845 r.) Otto Moll będący królewskim chirurgiem garnizonowym, lekarzem górniczym i ogólnym oraz akuszerem. W 1907 r. pojawił się pierwszy pomnik poświęcony Wilhelmowi I oraz Fryderykowi III. Na rynku w okresie międzywojennym znajdowała się pierwsza w mieście stacja benzynowa obsługująca automobile.
O tym, że rynek w Mikołowie miał wyglądać inaczej, niż prezentuje się dziś, pięć lat temu pisał na naszych łamach Damian Hatko. Dziś przypominamy tę historię, bo jest niezwykle ciekawa. Dotarliśmy bowiem do zdjęć i map rynku w Mikołowie z XVII wieku. Zobaczcie i poczytajcie w powyższej galerii.

Rynek w Mikołowie na zdjęciach i mapach z XVII wieku

Mikołowski rynek powstał na przeł. XIII i XIV wieku. Wtedy po zniszczeniu starego miasta, które znajdowało się w okolicy obecnego kościoła św. Jana oraz upadku kasztelanii, nowe fundamenty przeniesiono (ok. 1270 r.) w okolice kościoła Matki Boskiej Śnieżnej i dzisiejszego rynku.

O tym, że rynek w Mikołowie miał wyglądać inaczej, niż prezentuje się dziś, pięć lat temu pisał na naszych łamach Damian Hatko. Dziś przypominamy tę historię, bo jest niezwykle ciekawa. Dotarliśmy bowiem do zdjęć i map rynku w Mikołowie z XVII wieku.

Rynek w Mikołowie na zdjęciach i mapach z XVII wieku. Zobaczcie całą galerię!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto