Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starszy kierowca to zagrożenie na drodze?

BS
Wypadków samochodowych, których sprawcami są młodzi ludzie w wieku 18-24 lata jest najwięcej, ale zagrożenie na drodze coraz częściej stwarza także starszy kierowca.

Brawura młodych

W sierpniu Orzesze sparaliżowała wiadomość o wypadku samochodowym, w wyniku którego zginęła 16-letnia dziewczyna w ciąży. Cudem przez cesarskie cięcie uratowano jej dziecko. Zdarzenie wstrząsnęło świadkami wypadku i po raz kolejny zadawano sobie pytanie o brawurę młodych na drogach. Policja ustaliła wtedy, że wypadek w Orzeszu spowodował 19-letni kierowca matiza, który wymusił pierwszeństwo, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej. Wypadków, których sprawcami są ludzie w wieku 18-24 lata jest najwięcej, ale do zagrożenia na drogach coraz częściej przyczyniają się też osoby starsze.

Nieostrożność starszych

W ubiegłym tygodniu, w piątek około godz. 9.18 doszło w Orzeszu do kolejnego wypadku. Tym razem na DK 81 w Orzeszu-Gardawicach. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że jadący DK 81 w kierunku Katowic 86-letni kierowca fiata najechał na tył jadącego przed nim peugeota. Mężczyzna podróżował z 81-letnią kobietą. Kierowca trafił do szpitala z urazem kręgosłupa, pasażerka ma złamane żebro i kolano. 40-letniemu kierowcy peugeota nic poważnego się nie stało. Z relacji mikołowskich funkcjonariuszy wynika, że wszyscy uczestnicy wypadku byli trzeźwi.
- Policja wciąż bada dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia ale najprawdopodobniej kierujący fiatem 86-letni mieszkaniec Katowic nie zachował po prostu należytej ostrożności - mówi Magdalena Wiśniewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Stary człowiek może, ale czy powinien?

Tym samym po raz kolejny rodzi się pytanie o starszych kierowców. Prawo ruchu drogowego o górnej granicy wieku kierowcy nie mówi nic. W tej kwestii już od dawna zdania są podzielone.
- Bywa, że staruszek lepiej przechodzi nasze testy psychomotoryczne niż niejeden młody człowiek, wiek nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem - mówi prof. Marta Stasiła-Sieradzka, psycholog Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto starszy kierowca jeździ zwykle bardzo powoli i rzadko powoduje wypadki. Od stycznia do końca września tego roku doszło w sumie w Śląskiem do 2839 zdarzeń z udziałem kierujących w wieku powyżej 60 lat. - W tej liczbie zaledwie 243 to wypadki samochodowe i aż 2596 kolizji drogowych - mówi Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach . To dane statystyczne obejmujące kierujących samochodami, motocyklami, motorowerami, rowerami.

Niebezpieczna (mała) prędkość

Główną tendencją w sposobie jazdy osób starszych jest przede wszystkim zbyt mała prędkość. - Kiedy w idealnych warunkach pogodowych, na drodze poza obszarem zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 90 km/h, staruszek jedzie bardzo ostrożnie, z prędkością 50 km/h, stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu - komentuje Tomasz Chmielowiec, instruktor jazdy w jednej z mikołowskich szkół. - Takie zachowania na drodze generują mnóstwo manewrów wyprzedzania i w związku z tym zagrożenie, przynajmniej pośrednie - dodaje Tomasz Chmielowiec, który starszych kierowców w żaden sposób jednak nie skreśla. Sam niespełna 6 lat temu spotkał się ze swoim najstarszym w karierze instruktorskiej kursantem. - To był mój rekordzista - śmieje się pan Tomasz. - Staruszek miał 73 lata i egzamin na prawo jazdy zdał za pierwszym razem. Reguły więc nie ma.

Opinia psychologa

W niektórych przypadkach badania kierowców lekarz medycyny pracy uzupełnia opinią psychologa. O tym, jakich badań może się spodziewać kierowca u psychologa mówi dr Marta Stasiła-Sieradzka z Uniwersytetu Śl.:
- Wykonywane są badania zarówno aparaturowe, jak i testowe. Ocenia się u kierowcy zdolność logicznego myślenia, podzielność uwagi, umiejętności widzenia przestrzennego, czas reakcji. Sprawdzana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, widzenie w mroku, cechy osobowości. Dopiero ten pakiet badań daje pełny, szeroki obraz tego, czy kierowca może nadal prowadzić auto. Czasem bardzo trudno starszy kierowca rozstaje się z prawem jazdy, to tak jakby przyznać się przed samym sobą, że pewien etap już minął.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto