18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Zakazanych Książek 2013

Barbara Siemianowska
Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach
Zakaz czytania w bibliotece? To nie żart, to ogólnopolska akcja portalu bibliosfera.net, która co roku odbywa się pod hasłem „Tydzień Zakazanych Książek”. Po raz drugi do akcji włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach. Od 22 do 28 września nie można tu wypożyczyć Lolity, Czerwonego Kapturka, Jądra Ciemności, Chaty wuja Toma i wiele innych…

Akcja: Tydzień Zakazanych Książek 2013

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) to inicjatywa, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa, czy o jednym z tych praw, które Amerykanie szczególnie sobie cenią. Jak wygląda adaptacja tej akcji na naszym podwórku?

Tydzień Zakazanych Książek 2013 w bibliotece ornontowickiej

Czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? – pytają pomysłodawcy akcji. Jak pokazuje doświadczenie lat poprzednich zakaz wypożyczania w bibliotece to przewrotna strategia o niemałej skuteczności. Książki, które zabrania się wypożyczać przez tydzień, po całej akcji rozchodzą się jak świeże bułeczki.

- Tydzień Zakazanych Książek rzeczywiście wzbudza zainteresowanie – przyznaje Katarzyna Siwicka, bibliotekarka w Ornontowicach. - Nawet ci, którzy bibliotekę odwiedzają tylko po to, by skorzystać z komputerów w „Tygodniu Zakazanych Książek” dopytują, o co chodzi, dlaczego te książki są zakazane, czemu nie można ich wypożyczać.

Książki zakute w łańcuchy

Akcji w ornontowickiej bibliotece nie sposób nie zauważyć. Przygotowano specjalną wystawę, zakazane książki uposażano w obwoluty z napisami „w tym tygodniu tego nie wypożyczysz”, pojawiły się nawet łańcuchy... Zakazany status książek opatrzono też stosownym uzasadnieniem.

- Wyjaśnienie, dlaczego dany tytuł jest zakazany, to najważniejsza część akcji – podkreśla Katarzyna Siwicka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ornontowicach. – Portal bibliosfera.net ułatwił sprawę bibliotekom zainteresowanym przedsięwzięciem i umieścił listę książek zakazanych z uzasadnieniem, dlaczego się na niej znalazły – dodaje Siwicka.

Tydzień Zakazanych Książek 2013:Zakaz to dla nich nakaz

Zabronione przez tydzień książki później okazują się tymi najbardziej poczytnymi. - Aura skandalu, niepoprawności politycznej i obyczajowej, to przyciąga młodzież. Zaczynają sięgać po tytuły, na które, jeśli tylko znalazłyby się na liście lektur obowiązkowych, nigdy by się nie zdecydowali - opowiada Katarzyna Siwicka.

Tydzień Zakazanych Książek 2013: Oto kilka tytułów zakazanych wraz z uzasadnieniami (dostępnymi w bibliotece)
Biblia
W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić „Mein Kampf”.

Buszujący w zbożu / Jerome David Salinger
W 1957 r. australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach. Książka wzbudza kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluację wartości rodziny, promocję alkoholu, papierosów i rozwiązłości.

Chata wuja Toma / Harriet Beecher Stowe
Książka zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rasizm i niestosowny język (użycie w niej słowa „nigger”). Zdanie radnego podzielili uczniowie i rodzice. Od momentu wydania budziła silne emocje w USA, została też zakazana w 1853 r. w Rosji z powodu podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy.

Charlie i fabryka czekolady / Roland Dahl
Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.

Cierpienia młodego Wertera / Johan Wolfgang Goethe
Powieść wywierała bardzo duży wpływ na czytelników: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie też wzrosła liczba samobójstw (samobójcy umierali z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja książki została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. W 2007 r. znalazła się na tzw. indeksie Giertycha.

Czerwony kapturek / bracia Grimm
Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez... butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto