Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Mikołowie zarażają pasją do nordic walkingu

Damian Baran
Topografia powiatu mikołowskiego sprzyja marszom
Topografia powiatu mikołowskiego sprzyja marszom ARC
Amatorzy marszu przy pomocy dwóch kijków doczekali się Parku Nordic Walking. Są dwie oznakowane trasy

Nordic walking to marsz przy pomocy specjalnych kijków. Powstał w latach 20-tych XX wieku w Finlandii. Pełnił rolę całorocznego treningu biegaczy narciarskich. W Polsce jest to zjawisko stosunkowo nowe. Zaczęto go uprawiać u nas mniej więcej od 2002 roku. Istniejące w powiecie mikołowskim piesze szlaki turystyczne jednak niezbyt nadawały się do tego celu, z powodu ich złego stanu, braku informacji o przebytym dystansie oraz dużej liczbie odcinków miejskich.
Rosnąca popularność tej nowej formy rekreacji skłoniła więc Stowarzyszenie DOGMA do wyznaczenia specjalnych, oznakowanych tras dla zwolenników takich marszy.

9 października przy Starostwie Powiatowym w Mikołowie oficjalnie otwarto Park Nordic Walking. Tam też znajduje się wypożyczalnia kijków i mapa parku. W porozumieniu z Nadleśnictwem Kobiór i kołami Łowieckim stworzono dwie trasy- niebieską i zieloną. Pierwsza, o długości 4,3 km ma formę pętli otaczającej fragment lasu między Mikołowem i Łaziskami Górnymi, a druga jest w formie linii prostej. Prowadzi z Łazisk Górnych do styku trzech gmin: Mikołowa, Ornontowic i Orzesza. Obie trasy łączą się przy kąpielisku "Żabka". Znajduje się tam tzw. ścieżka zdrowia i możliwość zażycia ćwiczeń na świeżym powietrzu.
- Uczestnicy mogą po drodze podziwiać krajobrazy powiatu mikołowskiego, chociażby fragmenty dawnych fortyfikacji, jak bunkier obszaru warownego Śląsk - mówi Iwona Serbeńska, prezes Stowarzyszenia Dogma.

Chętni na uczestniczenie w zajęciach nordic walking zostali podzieleni na 6 grup według gmin powiatu. Na trasę wychodzą wraz z instruktorami.

- Na początku swojej przygody z nordic walking trzeba dobrze zapoznać się z zasadami. Niezbędna jest wtedy pomoc instruktorów. Uczyli nas oni wypracowania takiej techniki by pracowały barki i ramiona, a odciążone były stawy kolanowe - tłumaczy Maria Pawlas, która już 1,5 roku temu zaraziła się tą formą spędzania wolnego czasu. Zaznajomiła ją z tym jej koleżanka z Niemiec i Stowarzyszenie Dogma. Jak podkreśla, podczas takich wędrówek można poznać także wiele ciekawych osób.

- W czasie takiego marszu zaangażowanych jest 90 proc. mięśni, występuje większa efektywność spalania tkanki tłuszczowej - informuje dr Ryszard Grzywocz z AWF, jeden z instruktorów i pomysłodawca nordic walking w Mikołowie. Zwraca on także uwagę na dobór podstawowego asortymentu czyli kijków. Często ludzie mylą kijki treekingowe z tymi właściwymi do nordicu. Treekingowe są wyposażone w takie same paski, jakie stosuje się w narciarstwie. Natomiast w tych przeznaczonych do nordic walkingu są rękawiczki i gdy puścimy kijki wtedy dłonie dalej będą do nich przylegały.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto