MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Dni Mikołowa 2024! Dawid Kwiatkowskim porwał tłumy! Zobacz zdjęcia...

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Święto Mikołowa 2024 przyciągnęło tłumy! Zobacz zdjęcia Birdabo Studio
Święto Mikołowa 2024 przyciągnęło tłumy! Zobacz zdjęcia Birdabo Studio Birdabo Studio
Co za impreza! Za nami Święto Mikołowa 2024. Jak zawsze na mikołowskim Rynku mieszkańcy mogli liczyć na moc atrakcji i znakomite koncerty. Wydarzenie otworzy ulubieniec śląskiej publiczności Mirek Szołtysek, raper Ferbi oraz Lanberry. Gwiazdą wieczoru był Dawid Kwiatkowski. Zobaczcie zdjęcia wykonane przez Birdabo Studio.

Święto Mikołowa, które odbyło się w niedzielę, 9 czerwca, przyciągnęło tłumy mieszkańców, którzy wspólnie 9 czerwca świętowali hucznie urodziny miasta. Wydarzenie otworzył ulubieniec śląskiej publiczności Mirek Szołtysek. Potem scenę przejął raper Ferbi. Następnie Lanberry. Gwiazdą wieczoru była gwiazda polskiej estrady Dawid Kwiatkowski, na którego fanki czekały od samego rana. Zobaczcie zdjęcia wykonane przez Birdabo Studio.

Mikołów. Miasto z bogatą historią

Mikołów uzyskał lokację miejską w 1276 roku, ponowne nadanie praw miejskich przed 1300 rokiem. Najstarszy znany herb Mikołowa, który można zobaczyć na pieczęci z XV wieku, przedstawia profil rycerskiego hełmu ozdobionego dwoma pękami piór. Obecny symbol miasta, ustanowiony w 1995 roku, czerpie inspirację z pieczęci z wczesnego XIX wieku i ukazuje hełm z uniesioną przyłbicą, widziany en face, z czterema piórami w barwach srebra, błękitu, czerwieni i żółci, oraz złotą rozetą zdobiącą napierśnik.

Rok 1222 jest uznawany za najdawniejszy w historii Mikołowa, kiedy to książę opolski Kazimierz nadał przywileje biskupowi wrocławskiemu Wawrzyńcowi, a w dokumencie jako świadek figuruje comes Andreas, czyli kasztelan Andrzej z Mikołowa. To wskazuje na istnienie grodu w Mikołowie już przed tym rokiem, jako że miejscowość ta była siedzibą urzędnika książęcego o szerokich uprawnieniach. Pierwszy kościół św. Mikołaja, zwany przez mieszkańców “Mikołajkiem”, stał w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kapliczka św. Mikołaja. Lokalizacja dawnego grodu pozostaje niepewna, z hipotezami wskazującymi na kopiec naprzeciwko kościoła św. Wojciecha lub wzgórze, na którym obecnie stoi kościół ewangelicki św. Jana.

W XIII wieku gród w Mikołowie stracił na znaczeniu, co mogło być wynikiem najazdów Tatarów lub wojen o krakowski tron. Pszczyna zyskała na ważności, a Mikołów przestał pełnić funkcje polityczne i gospodarcze. W 1308 roku kasztelania została przeniesiona do Pszczyny, która z czasem stała się rezydencją lokalnego księcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto