MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czad pojawił się w domu w Łaziskach Górnych. Interweniowali strażacy. Pięć osób trafiło do szpitala

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tlenek węgla zawsze jest dużym zagrożeniem

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tlenek węgla zawsze jest dużym zagrożeniem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok/zdj.ilustracyjne
W piątek 12 kwietnia w nocy straż pożarna interweniowała w Łaziskach Górnych w powiecie mikołowskim. Trzeba było ratować osoby, które podtruły się tlenkiem węgla.

Sytuacja była naprawdę poważna. Dwa zastępy straży pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Mikołowa oraz zespoły ratownictwa medycznego skierowane zostały na ulicę Kwiatową do Łazisk Górnych. Wszystko to działo się o godzinie 23.36. Na miejscu interweniujący strażacy znaleźli osiem osób. Siedem z nich zostało ewakuowanych, a jedna osoba niepełnosprawna była dozorowana przez ratownika medycznego.

Strażacy przeprowadzili badania poziomu tlenku węgla na parterze i na piętrze domu. Po pomiarze atmosfery okazało się, że na parterze pomiar wykazał 70 ppm. Ostatecznie pięć osób podtruło się tlenkiem węgla, w tym troje dzieci. Wszystkie te osoby były przytomne. Przetransportowane zostały do szpitala. Siedemnaście minut przez godziną 1 w nocy zakończyły się działania ratownicze służb, prowadzone w Łaziskach Górnych.

Po interwencji strażacy zakazali korzystania z używanego w tym domu pieca do czasu przeprowadzenia jego przeglądu oraz przeglądu przewodów kominowych.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
  • Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego
  • przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (Numer Alarmowy - 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto