MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom bez pozwolenia. Jest podpis prezydenta, można ruszać z przygotowaniami do budowy domu do 70 mkw. na zgłoszenie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa domu bez pozwolenia ma znacząco ułatwić życie inwestorom.
Budowa domu bez pozwolenia ma znacząco ułatwić życie inwestorom. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Dom bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy będzie można postawić już w 2022 r. W ramach Polskiego Ładu przyjęto ustawę, która pozwoli na wzniesienie domu do 70 mkw. na zgłoszenie. Cały proces ma być szybki i prosty, a dodatkowo gotowy projekt domu będzie można pobrać z rządowej strony. Wyjaśniamy, jaki budynek i na jakich zasadach można zbudować.

– Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy PLN dla inwestora – obiecano kilka miesięcy temu w rządowym programie reform, znanym jako Polski Ład.

Teraz od wejścia nowego rozwiązania w życie dzieli nas już tylko publikacja przepisów w Dzienniku Ustaw. Budowa domu bez pozwolenia do 70 mkw. będzie możliwa już w 2022 r. – dokładna data jeszcze zostanie podana. Ustawa przyjęta 8 września 2021 r. przez Sejm została w całości odrzucona przez Senat zaledwie miesiąc później, jednak posłowie odrzucili senackie weto i uchwalili nowe prawo, a pod koniec października podpisał je prezydent Andrzej Duda.

Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Na jakich zasadach go zbudujemy?

Budowa domu bez pozwolenia do 70 mkw. będzie możliwa dla osób posiadających własną działkę. Możliwe będzie postawienie jednego takiego obiektu na każde 500 mkw. działki. Budynek musi mieć 70 mkw. po obrysie, natomiast przestrzeń użytkowa nie jest ograniczona – przykładowo inwestor, który postawi dom piętrowy, będzie miał do dyspozycji 140 m2. Dom musi być wolnostojący i mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego będzie można w przyszłości pobrać gotowy projekt domu do wykorzystania (obecnie jest w przygotowaniu.

Jeśli budowa ma się odbywać na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, inwestor będzie musiał uzyskać warunki zabudowy (WZ). Dzięki nowym przepisom WZ będzie można otrzymać w zaledwie 21 dni. Następnie wystarczy zgłosić budowę w urzędzie – urzędnicy nie będą mogli się sprzeciwić. Trzeba też będzie zgłosić organom nadzoru budowlanego planowaną datę rozpoczęcia prac.

Dodatkowo inwestor musi złożyć oświadczenie o tym, że budynek stawia w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Oświadcza też, że jeśli nie zatrudni kierownika budowy (może to zrobić, ale nie musi), to bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową. Więcej szczegółów na temat budowy domów bez pozwolenia można znaleźć tutaj.

Senat odrzucił ustawę o budowie domów, Sejm i tak ją przyjął

Ustawa o budowie domu na uproszczonych zasadach nie spodobała się senatorom, którzy w całości ją odrzucili. Jak podano w uzasadnieniu decyzji, zdaniem Senatu nowe przepisy stanowią w praktyce „swoistą pułapkę legislacyjną” na inwestora, który tak naprawdę więcej na nich traci niż zyskuje.

– Ustawa przenosi ciężar odpowiedzialności za prowadzenie budowy (...) z profesjonalnych uczestników procesu budowlanego na inwestora, który może być osobą (...) nieznającą przepisów techniczno-budowlanych, czy nawet niezdającą sobie sprawy z konsekwencji ich naruszenia (od nakazu rozbiórki do odpowiedzialności cywilnej lub karnej) – czytamy w uzasadnieniu.

W rezultacie większa swoboda działa na szkodę budującego, który może postawić budynek zagrażający zdrowiu i życiu osób go zamieszkujących. Ustawa o domach bez pozwolenia mówi bowiem, że po zgłoszeniu budowy przez inwestora urzędnicy nie mogliby jej zablokować, nawet gdyby zaprezentowana dokumentacja zawierała rażące błędy. W teorii budowę powinien co prawda skontrolować nadzór budowlany, jak jednak zauważają senatorowie cytowani przez Business Insidera, urząd ten jest permanentnie niedofinansowany i nie zapanuje nad „żywiołem, który tą ustawą się wyzwoli”.

– Przepisy Prawa budowlanego (...) mają charakter nie tylko restrykcji wobec inwestora. Regulacje te spełniają również funkcję ochronną, zapewniając inwestorowi (…), że proces budowlany jest prowadzony zgodnie z przepisami prawa, przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, oraz jest kontrolowany przez organy administracji publicznej – uzasadnia Senat.

Mimo tak silnego sprzeciwu Senatu Sejm uznał, że zmiany w przepisach są potrzebne. Posłowie odrzucili więc senackie weto i uchwalili nowe prawo. Następnie ustawę podpisał prezydent. Teraz nowe prawo czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Domy do 70 mkw. w ogniu krytyki

Stanowisko Senatu wobec pomysłu budowy domu bez pozwolenia nie jest pierwszym głosem sprzeciwu wobec rządowego pomysłu. W ostatnich miesiącach rozwiązanie z Polskiego Ładu było krytykowane przez licznych ekspertów. Wielu zwracało uwagę na te same kwestie, co Senat, ale wskazano też szereg innych problemów. Najpoważniejsze z nich to:

  • brak ograniczeń dotyczących powierzchni użytkowej domu – w praktyce nowe przepisy umożliwią stawianie nawet 200-metrowych willi;
  • brak możliwości sprzeciwu sąsiadów wobec rozpoczętej inwestycji – będzie to możliwe dopiero po zakończeniu budowy;
  • utrudnienia w budowie – choć przepisy w teorii ułatwiają budowę, nadal trzeba spełnić wiele restrykcyjnych warunków, np. obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na własnej działce;
  • potencjalne problemy ze sprzedażą domu do 70 mkw. – inwestor musi złożyć oświadczenie, że stawia budynek w celu zaspokojenia „własnych potrzeb mieszkaniowych”, ale nie wiadomo, co w sytuacji, gdy później zechce go sprzedać.

W odpowiedzi na pojawiające się zarzuty rząd podkreśla, że nowa ustawa to „rewolucja wolnościowa i godnościowa”, mająca umożliwić Polakom łatwiejsze zamieszkanie na swoim. Jak zaznaczono, inwestor nadal może zatrudnić kierownika budowy, jeśli czuje, że sam nie ma odpowiednich kwalifikacji – zniesiono jedynie obowiązek zatrudniania go. Rząd wyjaśnił też, że nowa ustawa w ogóle nie mówi o sprzedaży domów, a więc nie powinna tego procesu utrudniać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom bez pozwolenia. Jest podpis prezydenta, można ruszać z przygotowaniami do budowy domu do 70 mkw. na zgłoszenie - RegioDom.pl

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto