Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie przyjmie w swoje progi mieszkańców Ornontowic, Wyr i Orzesza

KAG
Teresa Buczek pokazuje, że w tych murach powstanie dom opieki nad starszymi
Teresa Buczek pokazuje, że w tych murach powstanie dom opieki nad starszymi Katarzyna Granda
Pszczyńskie hospicjum św. Ojca Pio rozszerza swoją działalność. Od lipca otoczy opieką już nie tylko osoby nieuleczalnie chore, ale także te uważane za niesamodzielne. Obecnie prowadzony jest nabór pacjentów, którzy trafią pod opiekę specjalistów. Wśród nich znajdą się mieszkańcy Ornontowic, Wyr i Orzesza.

Kim są osoby niesamodzielne?

Osoby niesamodzielne to najczęściej osoby starsze lub chore. Takie, które potrzebują pomocy w
wykonywaniu najprostszych codziennych czynności typu odżywianie, przemieszczanie się, pielęgnacja, czy zakupy.- Bardzo często zgłaszają się do nas ludzie, którzy szukają wsparcia w sytuacji, kiedy ktoś jest niesamodzielny. Czyli sam nie potrafi zadbać o siebie. Dotyczy to osób starszych z demencją, po wylewie, czy innych chorobach - mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio i podkreśla, że w Polsce brakuje świadczeń dla osób niesamodzielnych.

Jak zauważa, zazwyczaj opieka nad nimi, spoczywa na barkach rodziny. A ta, często postawiona nagle przed takim faktem nie tylko potrzebuje pomocy w opiece nad uzależnionym od niej bliskim ale też brakuje jej wielu praktycznych informacji. Chodzi o wiedzę typu gdzie się udać o pomoc? Jakie są możliwości refundacji środków opatrunkowych czy pieluchomajtek. Jak takie wsparcie otrzymać? - To jest konkretna wiedza, którą my możemy przekazać . To znacznie ułatwia życie rodzinie - podkreśla Teresa Buczak.

Projekt dotyczący opieki nad osobami niesamodzielnymi przygotowany przez pszczyńskie Hospicjum św. Ojca Pio wygrał konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Na jego realizację hospicjum otrzymało blisko 725 tys. złotych Dzięki temu już od 3 lipca do 31 grudnia 2018 roku hospicjum obejmie bezpłatną opieką domową 33 mieszkańców terenów wiejskich powiatu pszczyńskiego (bez miasta Pszczyna), Bierunia, Bojszów, Wyr, Orzesza i Ornontowic. Aby skorzystać z opieki konieczne jest skierowanie od lekarza.

Jak będzie wyglądała pomoc?

W ramach projektu opiekę nad osobą zakwalifikowaną i jej rodziną roztoczy zespół złożony z opiekuna, pielęgniarki, psychologa i rehabilitanta. Specjaliści podpowiedzą jak się opiekować osobą niesamodzielną, zdradzą użyteczne triki i techniki. Podpowiedzą jak przewinąć czy wykąpać chorego. Wskażą też na przykład, z jakiego sprzętu warto skorzystać, aby opieka była lepsza czy łatwiejsza.

Jak podkreśla Teresa Buczak opieka niesiona przez specjalistów z hospicjum ma być skierowana na odciążenie rodziny ale też na uaktywnienie jej i pokazanie jak ma sobie radzić. -Ma pomóc zorganizować się rodzinie w opiece nad chorym - mówi Teresa Buczak.

Na początku, zespół wspólnie z rodziną ustali harmonogram spotkań. - Jest to sprawa bardzo indywidualna i musi być dopasowana do potrzeb rodziny i osoby wymagającej opieki - wyjaśnia Teresa Buczak. Najczęstszy kontakt z pacjentem i jego bliskimi będzie miał opiekun. To on w zależności od potrzeb będzie odwiedzał pacjenta, żeby podać leki czy przygotować posiłek. - Chcemy, żeby w tym czasie, kiedy my obejmujemy chorego opieką, rodzina mogła sobie trochę odpocząć, czy załatwić inne sprawy. Będzie też możliwość skorzystania z grupy wsparcia, którą też w ramach tego projektu planujemy zorganizować - mówi prezeska hospicjum.

Na początek pomoc fachowców w opiece nad niesamodzielnym ma trwać trzy miesiące. Po upływie tego terminu zespół oceni czy pomoc jest nadal konieczna. Jeśli tak, zostanie przedłużona o kolejne trzy miesiące. Maksymalna długość opieki to sześć miesięcy. Jeśli zespół oceni, że wsparcie zewnętrzne nie jest już konieczne, opieką będzie mogła zostać objęta kolejna osoba.

Nabór do projektu trwa. Aby móc trafić pod opiekę specjalistów, konieczne jest skierowanie od lekarza. Szczegółowy regulamin i wszelkie niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej pszczyńskiego Hospicjum Ojca Pio.

Powstaje ośrodek do dziennej opieki

Jak wszystko pójdzie, zgodnie z planem, za dwa lata w Pszczynie uruchomiony zostanie również dom dziennego pobytu dla osób starszych. Budowa trwa. - Budujemy Dom Ojca Pio. Zaczęliśmy od modułu domu dziennej opieki nad osobami starszymi. Mamy stan surowy i liczymy, że w ciągu najbliższych lat uda się ten dom uruchomić - mówi Teresa Buczak. Zgodnie z planem do ośrodka będą dowożone osoby starsze. Równolegle ma być prowadzona opieka domowa. Kolejnym etapem budowy Domu Ojca Pio ma być moduł w którym znajdzie się hospicjum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto