MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kampinoski Park Narodowy to idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Co kryje puszcza niedaleko Warszawy? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0 Wikipedia.org / Autor nieznany / CC BY-SA 3.0
Kampinoski Park Narodowy to idealna lokalizacja na weekendowy odpoczynek od dużego miasta. Zlokalizowany niedaleko Warszawy, oferuje swoim gościom niezapomniane wrażenia i możliwość zjednoczenia z naturą. Jeżeli szukacie idealnego miejsca na piknik, spacer czy przejażdżkę rowerową - to miejsce właśnie dla was! Artykuł zawiera garść najważniejszych informacji na temat KPN - wspominamy w nim o jego historii, lokalizacji, atrakcjach i noclegach w pobliżu.

Spis treści

Gdzie znajduje się Kampinoski Park Narodowy?

Kampinoski Park Narodowy położony jest w samym sercu Polski - województwie mazowieckim, na północny zachód od Warszawy, na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą. Obejmuje znaczny teren Puszczy Kampinoskiej w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Jego powierzchnia wynosi ponad 385 kilometrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych w Polsce. Siedziba parku znajduje się w podwarszawskiej miejscowości Izabelin, przy ul. Tetmajera 38. Jadąc z Warszawy (od granicy Bielan i Żoliborza) samochodem można tam dotrzeć w ok. 10 minut. Ci, którzy korzystają z komunikacji miejskiej mogą dostać się tam autobusem ZTM 210, a następnie przesiąść się w Izabelinie w autobus L-7.

Historia Kampinoskiego Park Narodowego

Inicjatorami założenia Kampinoskiego PN byli Jadwiga i Roman Kobendzowie, małżeństwo naukowców, które zajmowało się badaniem Puszczy Kampinoskiej. Z początku, bo w latach 30. XX wieku, powstały na jej terenie rezerwaty: Granica, Zamczysko, Sieraków. W 1959 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów powołano Kampinoski Park Narodowy. W KPN, oprócz zróżnicowanej flory i fauny, znajdują się miejsca ściśle związane z historią. W czasie II wojny światowej w okolicach puszczy funkcjonował obóz warowny, a na rozległym obszarze parku można spotkać mogiły żołnierzy. W miejscowości Palmiry znajduje się cmentarz-mauzoleum - są tam groby ponad 2 tys. ofiar masowych egzekucji dokonywanych na terenie Puszczy Kampinoskiej. W sąsiedztwie parku zlokalizowane są także obiekty mające związek z Fryderykiem Chopinem - dworek w Żelazowej Woli (miejsce urodzenia kompozytora) oraz kościół obronny w Brochowie, w którym rodzice Chopina pobrali się, a on sam został tam ochrzczony.

Zwierzęta zamieszkujące KNP

CC BY-SA 2.5
CC BY-SA 2.5Wikipedia.org / Wojsyl / CC BY-SA 2.5

Logo Kampinoskiego Parku Narodowego przedstawia łosia, który jest jednym z najbardziej dostojnych mieszkańców tego obszaru. Łącznie można tam spotkać 50 gatunków ssaków, m.in. sarny, dziki, jelenie, rysie, jenoty, nietoperze, borsuki czy bobry. Kampinoski Park Narodowy to także niezwykle cenne siedlisko ptactwa - występuje tam ok. 215 gatunków, m.in. żurawie, bociany i orły bieliki. Parlament Europejski uznał park za ostoję ptaków o randze europejskiej, z powodu występowania tam gatunków zagrożonych wyginięciem - świerszczaka i derkacza. Na obszarze KPN można spotkać także gady (6 gatunków) oraz płazy (13 gatunków). Najliczniejsze są tam oczywiście bezkręgowce. W KPN występuje aż 31 gatunków komarów.

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Schorle / CC BY-SA 3.0

Roślinność KNP

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Dixi / CC BY-SA 3.0

Ponad 73 procent powierzchni Kampinoskiego Parku Narodowego zajmują lasy, w większości sosnowe. Można tam spotkać także dęby, brzozy, jesiony czy topole - to tylko nieliczne z gatunków drzew rosnących w KPN - w sumie jest ich 66! Flora Kampinosu jest niezwykle bogata - oprócz drzew, występuje tam także 115 gatunków mszaków, 70 gatunków krzewów oraz 1500 gatunków roślin naczyniowych (w tym kosaciec syberyjski, wisienka kwaśna, wężymord stepowy). Na terenach bagiennych dumnie wyrastają olsy, turzycowiska (zbiorowiska turzyc). Znaczna część mokradeł została przeszłości osuszona i przekształcona w pastwiska lub łąki.

Atrakcje - co zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym?

Kampinoski Park Narodowy po brzegi (a właściwie granice) wypełniony jest miejscami, które warto zobaczyć. To praktycznie niewyczerpalne źródło nowych doznań i wiedzy - oprócz wymienionych niżej lokalizacji, na szczególną uwagę zasługują również Rezerwat Przyrody Łosiowe Błota, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, miejsca związane z życiem Fryderyka Chopina oraz cmentarz w Palmirach.

Wypoczynek na polanie
Piknik na polanie w letni dzień brzmi jak marzenie? Kampinoski Park Narodowy oferuje turystom aż 12 takich miejsc. To idealna lokalizacja do odpoczynku od szybkiego życia w mieście, szczególnie dla mieszkańców Warszawy. Władze parku umożliwiają tam organizację pikników - wyposażone są nawet w ławy, wiaty, a niektóre w place zabaw dla dzieci. Uwaga! Użycie ognia dozwolone jest tylko za zgodą dyrektora parku. To bardzo ważne - obszar narażony jest na występowanie pożarów. Polany wypoczynkowe zlokalizowane są w miejscowościach: Granica, Jakubów, Lipków, Opaleń, Roztoka, Pociecha, Piaski Królewskie, Dąbrowa Leśna, Posada Łubiec, Sieraków, Nowa Dąbrowa i Zaborów.

Szlaki piesze i rowerowe
W Kampinoskim Parku Narodowym wyznaczono aż 8 zróżnicowanych szlaków pieszych. Najdłuższy z nich - Południowy Szlak Leśny - rozciąga się na ok. 56 kilometrów. Z myślą o mniej zaangażowanych spacerowiczach powstały też ścieżki znacznie krótsze - Szlak im. Zygmunta Padlewskiego (ok. 16 kilometrów) czy Szlak im. Powstańców Warszawskich (ok. 19 kilometrów). Na obszarze wyodrębniono także tyle samo szlaków łącznikowych - najkrótszy z nich (ok. 2,6 kilometra), Szlak im. Antoniego Trębickiego, prowadzi do Mogilnego Mostka w Palmirach - uroczyska, z którym wiąże się ciekawa legenda zapisana po raz pierwszy przez etnografa Kazimierza Wójcickiego. Zgodnie z wierzeniem, pewien mężczyzna zabił i obrabował w tamtych okolicach młodą kobietę, której ciało ukrył później pod wspomnianym mostkiem i nakrył stertą gałęzi. Od tamtej pory przechodnie zostawiali w tamtym miejscu wysuszone patyki, a gdy uzbierała się ich dużo stertę podpalano, by aby oczyścić duszę z grzechów. Zwyczaj ten kultywowany był podobno jeszcze przed II wojną światową. Podróżując jednośladem można skorzystać z głównego szlaku o długości ok. 144 kilometrów lub z wielu ścieżek łącznikowych. Prowadzą one m.in. z Niepokalanowa, Modlina, Czosnowa, Dziekanowa i Starego Bemowa.

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Kerguelen PL / CC BY-SA 4.0

Szlaki turystyczne wyposażone są w miejsca wypoczynkowe, dzięki którym wędrowcy mogą podczas marszu odpocząć, a także schronić się przed ulewnym deszczem lub gorącymi promieniami słonecznymi.

Skansen budownictwa puszczańskiego
Zlokalizowany w miejscowości Granica ośrodek to jeden z pierwszych tego typu obiektów powstałych w polskich parkach. Położony w bliskiej odległości od Warszawy (ok. 40 kilometrów), szybko stał się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na terenie Kampinosu. Na Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy składają się m.in. zagrody, ścieżka dydaktyczna, rekreacyjna, polana wypoczynkowa i wieża widokowa. Na terenie skansenu prowadzone są także warsztaty, szkolenia i zajęcia tematyczne dla przedstawicieli różnych grup wiekowych.

Grochalskie Piachy
Chociaż myśl o tym, że w centralnej części Polski występuje pustynia może wydać się niektórym niemożliwa, tak właśnie jest! Grochalskie Piachy to największy obszar występowania piaszczystych wydm w naszym kraju - ma powierzchnię ok. 100 hektarów. Wspominamy o nim raczej w formie ciekawostki, bowiem jest to teren użytkowany przez wojsko (ćwiczą tam m.in. saperzy), a wstęp na teren Grochalskich Piachów jest zabroniony. Śmiałkowie, którzy decydują się tam wybrać, robią to na własną odpowiedzialność. Zdecydowanie odradzamy wchodzenie na teren wydm i zalecamy oglądanie ich z daleka.

Bilety wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego

Wstęp na teren Kampinoskiego Parku Narodowego jest darmowy. W niedalekiej przyszłości może się to jednak zmienić - w projekcie ustawy o parkach narodowych pojawia się zapis o pobieraniu opłaty od wszystkich gości.

Noclegi

W pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się wiele miejsc noclegowych, w których zmęczeni turyści mogą się zatrzymać by zregenerować siły. Są to w większości pensjonaty prowadzone przez osoby prywatne, nie brak tam także gospodarstw agroturystycznych. Ceny noclegów rozpoczynają się już od nawet 30 zł za osobę i rosną w zależności od oferowanych klientom udogodnień. Ci, którzy preferują spędzanie nocy w hotelach również nie będą narzekać - w pobliżu KPN jest kilka podwarszawskich miejscowości, które oferują odpoczynek w pokojach o wysokim standardzie.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampinoski Park Narodowy to idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Co kryje puszcza niedaleko Warszawy? Najważniejsze informacje - Strona Podróży

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto