18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2014 w powiecie mikołowskim

Barbara Siemianowska
Tegoroczni maturzyści
Tegoroczni maturzyści
Matura 2014 w powiecie mikołowskim. To już koniec majowego maratonu maturalnego. Teraz pozostaje tylko czekać na wyniki. W cierpliwość musi się uzbroić w naszym powiecie 503 maturzystów. Jakie przedmioty zdawali? Czy decydowali się poziom rozszerzony?

Matura 2014 w powiecie mikołowskim

Najwięcej absolwentów opuściło w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie. To 202 uczniów. II Liceum im. rotmistrza Witolda Pileckiego to prawie o 100 uczniów mniej (115 osób).

W Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie do matury przystąpiło 87 uczniów. W Zespole Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych było 58 maturzystów. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach 35. Najmniej arkuszy egzaminacyjnych trafiło w tym roku do Liceum Ogólnokształcącego w Łaziskach Górnych, tutaj maturę zdawało jedynie siedem maturzystek.

W sumie do matury przystąpiło 503 absolwentów.

Każdy z nich obowiązkowo zdawał maturę z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. Każdy z tych przedmiotów należało zdać na poziomie podstawowym, chętni mogli zmierzyć się z zadaniami egzaminacyjnymi także na poziomie rozszerzonym.

Jak to wyglądało z poszczególnymi przedmiotami?
Maturzyści zgodnie powtarzali "polski trzeba tylko zdać, do niczego nie będzie mi potrzebny". To samo odzwierciedlają statystyki. Na język polski na poziomie rozszerzonym zdecydowało się tylko 23 uczniów z 503... Wybrało go 21 uczniów z I LO im. Karola Miarki i 2 uczniów z II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego, uczniowie pozostałych czterech szkół j. polski zdali tylko na obowiązkowym, podstawowym poziomie.

Język obcy? Najwięcej maturzystów wybrało oczywiście egzamin z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym zdawało go 474 uczniów, ale z poziomem rozszerzonym powalczyło już 75 osób (najwięcej uczniów z I LO w Mikołowie).

W I LO angielski wybrało 198 uczniów, 58 z nich zdecydowało się także na poziom rozszerzony.
Ze 100 osób, które wybrały angielski w II LO - tylko 10 osób zmierzyło się z egzaminem na poziomie rozszerzonym.

W Zespole Szkół Technicznych angielski zdawały 82 osoby na poziomie podstawowym i tylko 6 osób na poziomie rozszerzonym. W ZSEiU w Łaziskach Górnych angielski wybrały 52 osoby, ale tylko jedna zdawała ten egzamin także na poziomie rozszerzonym.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach i Liceum Ogólnokształcącym w Łaziskach Górnych - język angielski był jedynym językiem obcym wybieranym na maturze. Uczniowie zdawali jednak ten egzamin tylko na poziomie podstawowym. Nikt nie zdecydował się na poziom rozszerzony.

Oprócz j. angielskiego wybierano na maturze kolejno: niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i język rosyjski.
Język niemiecki zdawało w sumie 28 uczniów w całym powiecie. Pięciu z nich zdecydowało się na poziom rozszerzony ( 3 osoby w I LO), (1 osoba w II LO), (1 os. w ZST Mikołów).

Język francuski zdawały dwie osoby, ale tylko na poziomie podstawowym. Dwa arkusze maturalne powędrowały do I LO i II LO w Mikołowie.

Język hiszpański i język włoski zdawano tylko w I LO im. Karola Miarki i tylko na poziomie podstawowym. Hiszpański wybrała jedna osoba, a włoski trzy osoby.

Na język rosyjski w I LO zdecydowała się jedna osoba, za to w II LO aż pięć osób.

Matematyka

Ten przedmiot obowiązkowy musiał napisać każdy, tak samo jak język polski. O ile jednak mało kto zdecydował się na j. polski na poziomie rozszerzonym, to sytuacja z matematyką wygląda nieco lepiej. Tylko w LO w Łaziskach Górnych nikt nie zdawał tego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

W I LO w Mikołowie poziom rozszerzony wybrało 60 osób, w II LO w Mikołowie 17, w ZST w Mikołowie 9 osób, w ZSEiU w Łaziskach 8 osób, w ZSP w Ornontowicach jedna osoba.

Okazuje się, że matematyka była w naszym powiecie przedmiotem, który uczniowie najchętniej zdawali na poziomie rozszerzonym. To w sumie 95 osób, j. polski na poziomie rozszerzonym napisały tylko 23 osoby, a j. angielski 75.

Przedmioty dodatkowe

Największą popularnością w tym roku cieszyła się u nas biologia. Zdawało ją 80 osób. Sporo osób zdecydowało się także na Wiedzę o społeczeństwie (55 osób) i geografię (47 osób).

Na chemię zdecydowały się 34 osoby, na fizykę i astronomię 27 osób, a na niegdyś tak modną historię zdecydowało się zaledwie 18 osób.

Bardzo nielicznie, ale jednak, zdawano także filozofię (2 os.), historię muzyki (2 os.), historię sztuki (4 os.), informatykę (9 os.).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto