Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze ma atrakcyjną ofertę

DH
Z Wacławem Ciupidro, honorowym prezesem mikołowskigo oddziału PTTK, rozmawiał Damian Hatko

Rozpoczął się sezon wiosenny. Wiele osób szuka atrakcyjnych ofert wyjazdowych. PTTK jest konkurencyjne pod względem ofert i cen?

Do tej pory planowaliśmy skromny zysk. Obecnie już z tego zrezygnowaliśmy. Nie może więc z nami konkurować pod względem finansowym żadne biuro turystyczne. Oferta turystyczna też jest bardzo ciekawa i zróżnicowana. Zwiedzamy Polskę i sąsiednie kraje. Wszędzie uczestnicy mogą liczyć na pilotów i przewodników.

Wśród młodych osób panuje przekonanie, że PTTK to imprezy dla osób starszych. Czy tak jest w istocie?

Na pewno przeważająca liczba uczestników naszych wycieczek to osoby starsze, ale jeżdżą z nami także ludzie młodzi. Jeżeli jest to wycieczka górska, wybierają się na nią osoby z dobrą sprawnością fizyczną. Wyjazdy integrują, wiek w tym wypadku nie odgrywa żadnej istotnej roli.

Młodzież szkolna ma szansę na wyjazd w swoim gronie?

Każdego roku organizujemy rajdy dla wszystkich typów szkół z powiatu mikołowskiego. Wyjątkiem był rok ubiegły. Nauczyciele i uczniowie byli jednak bardzo rozczarowani. W tym roku uczniowie wyjadą w Beskidy. Wszystko odbędzie się 25 maja. Pogoda nigdy nie była nam straszna. Rajdy są swoistymi lekcjami edukacji regionalnej. To trafia do młodych ludzi. Mają okazję doświadczyć tego, czego uczą się w szkole.

Wiele słyszy się o tym, że szlaki turystyczne w polskich górach nie są właściwie oznaczone. Jaka jest tego przyczyna?

Przyczyną są warunki atmosferyczne, które wpływają na wypłowienie lub zmycie oznaczenia szlaku. Są także czynniki ludzkie. Drzewa często zostają wycinane, także te z oznaczeniami. Nikt jednak nie pomyśli o tym, aby szlak oznaczyć na innym drzewie. Gminy przeznaczają każdego roku pieniądze na odnawianie szlaków, jednak funduszy jest zbyt mało. Nie zawsze udaje się wypuścić na szlaki znakarzy.

Mapa w plecaku turystycznym jest więc podstawowym wyposażeniem?

Oczywiście, niezależnie od tego, gdzie zamierzamy uprawiać turystykę, powinniśmy mieć przy sobie mapę. Idąc w góry warto zapakować obuwie zmienne, odzież przeciwdeszczową i coś cieplejszego. Każdy wędrowiec musi pamiętać o termosie z ciepłą herbatą, można też zabrać rosół. Duże znaczenie ma czekolada - im ciemniejsza, tym lepsza. Jeżeli wybieramy się na więcej niż jeden dzień, zawsze bierzmy ze sobą śpiwór.

W górach dobrze też mieć telefon komórkowy i pieniądze.

Czasy, kiedy śpiąc we własnym śpiworze na ziemi, nie trzeba było płacić za nocleg w schronisku bezpowrotnie minęły. Teraz schroniska są wynajmowane od PTTK-u i prowadzone przez prywatne osoby. Oni muszą zapłacić za wynajem i za jego prowadzenie. A to kosztuje. Nocleg dla dwóch osób z dzieckiem to często duży koszt dla turystów.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto