Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież na debacie w Mikołowie. Co robić by łodzie ludzie nie brali narkotyków?

Damian Baran
Dyskusja o przeciwdziałaniu uzależnieniom
Dyskusja o przeciwdziałaniu uzależnieniom ARC

Młodzi liderzy z Mikołowa wiedzą, że narkotyki to przegrane życie. Rozmawiali w stolicy, a teraz będą ostrzegać swoich rówieśników.



Dlaczego młodzi ludzie tak łatwo mogą kupić alkohol? I dlaczego zakup dopalaczy, mimo zmian w prawie, nie stanowi żadnego problemu? Niestety, Mikołów nie jest miastem wyjątkowym - tu także problem istnieje. 120 osób, w tym słuchacze XII Ponadregionalnej Edycji Powiatowej Młodzieżowej Szkoły Liderów w Mikołowie oraz społeczność Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego wyjechało niedawno do Warszawy.
Konkretnie do parlamentu. Pojechali tam między innymi po to, by uczestniczyć w debacie na temat profilaktyki uzależnień wśród młodzieży.

- Podczas debaty poruszony został temat sprzedaży alkoholu nieletnim, co niestety jest częstym zjawiskiem - opowiada Michał Gaca, jeden z uczestników wyjazdu. - Mówiliśmy też o narkotykach. Chodzi o nową ustawę. Niektórzy odnieśli wrażenie, że teraz mogą nosić ze sobą małe ilości narkotyków i nie trafią za to do więzienia. Zostaliśmy uświadomieni, że tak nie jest.


Wiktor Raducki z Mikołowskiego Klubu Młodzieżowego dopowiada: - Ustawa jest nakierowana na chwytanie dilerów. Przypuśćmy, że młody człowiek raz popełnił błąd i wziął. Prokuratura może skierować go na leczenie. Uważam, że to dobre rozwiązanie, bo po co od razu karać i niszczyć przyszłość temu człowiekowi?
Obaj rozmówcy nie znają wśród swoich rówieśników osob, które zażywałyby narkotyki czy dopalacze. Czy to znaczy, że problemu w Mikołowie nie ma? Oczywiście nie jest tak różowo. - Wiem, że są tacy, którzy biorą.

Dlaczego to robią? Pewnie próbują uciec od jakichś niepowodzeń - zastanawia się Agnieszka Drzewiecka z Szkoły Liderów.
Przyznaje jednocześnie, że w szkole brakuje zajęć profilaktycznych poświęconych narkomanii i dopalaczom. Przydałyby się, nieszczęść z pewnością byłoby mniej.

Podczas debaty w parlamencie z uznaniem odniesiono się do nowatorskich działań w zakresie profilaktyki, prowadzonych w powiecie mikołowskim, a poprzez młodzieżowych liderów w wielu gminach województwa śląskiego, a także poza regionem (woj. Małopolskie).
Powiatowa Młodzieżowa Szkoła Liderów Profilaktyków jest pierwszą w Polsce tego typu placówką. Osoby po jej ukończeniu propagują zdrowy tryb życia (bez nałogów) w swoich środowiskach, wśród rówieśników. Tadeuszowi Rosie, twórcy szkoły i prezesowi stowarzyszenia Powrót, wręczony został w Warszawie certyfikat specjalisty w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto