Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partnerstwo publiczno-prywatne w Mikołowie

Arkadiusz Nauka
Partnerstwo publiczno-prywatne w Mikołowie. Władze Mikołowa chcą czerpać z nowości prawnych, by rozwijać miasto. Ogromny potencjał dla realizacji inwestycji niesie z sobą formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Mikołów chce tą droga zrealizować aż trzy projekty.

Partnerstwo publiczno-prywatne w Mikołowie: Rosnąca potrzeba rozwoju infrastruktury i usług publicznych w Mikołowie z jednej strony, z drugiej zaś ograniczenia budżetowe sprawiają, że miasto poszukuje alternatywnych rozwiązań pozwalających na realizację swoich inwestycji. Władze dostrzegają potencjał instrumentu zwanego partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP) i chcą go wykorzystać.

- Chcemy aby projekty w ramach PPP sprzyjały maksymalizacji korzyści sektora publicznego, a zarazem służyły realizacji celu społecznego – mówi zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz Handel. Należy się spodziewać, że PPP w Polsce będzie coraz częściej stosowane. Stąd też chcemy jako miasto być na te nowe wyzwania i potrzeby gotowi - szczególnie mając świadomość, że lada chwila strumień dofinansowania ze środków unijnych będzie mniejszy niż obecnie – dodaje Handel.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy pomiędzy podmiotem publicznym (samorządem), a partnerem prywatnym. Obie strony realizują swoje cele – podmiot publiczny wykonuje zadania własne i osiąga założony cel społeczny, partner prywatny z kolei realizuje cel biznesowy, odnosząc korzyści finansowe.

Po tym jak na początku roku wyburzono zrujnowany i szpecący centrum miasta budynek dawnej siedziby policji przy ul. Miarki, tuż przy ratuszu powstała spora i bardzo atrakcyjna działka (1500m2). Władze chcą, by teraz powstał tu nowy budynek, architektonicznie nawiązujący do bryły historycznego ratusza. Wkładem własnym miasta w projekt partnerstwa publiczno-prywatnego będzie grunt. Przyszły obiekt mógłby być wykorzystywany na cele handlowe, biurowe, gastronomiczne, kulturalne, rozrywkowe, rzemieślnicze czy usługowe. Jego wyższe piętro wykorzystywane byłoby na cele Urzędu Miasta, za co inwestor otrzymywałby zapłatę. Dodatkowe korzyści czerpałby z przeznaczenia lokali na w/w działalność.

Zainteresowane firmy dzwonią dopytać o szczegóły. Zgłaszać można się do końca kwietnia. Gmina posiada analizę przedrealizacyjną projektu, która będzie podstawą do rozmów z potencjalnym inwestorem.
Zagospodarowanie terenu po byłej siedzibie policji nie jest jedynym projektem przewidzianym do realizacji w ramach PPP. Władze szukają także inwestora na modernizację kąpieliska miejskiego – bardzo popularnego miejsca nie tylko wśród mikołowian, ale także mieszkańców ościennych miast. Kąpielisko jest świetnie usytuowane. Miejsce, w którym się znajduje to sportowo-rekreacyjny kwartał miasta. W bliskim sąsiedztwie znajduje się wielofunkcyjne boisko, korty tenisowe, lodowisko, pływalnia kryta i hala sportowa. Działka, na której zlokalizowane są baseny posiada ogromny potencjał, można m.in. rozbudować na niej obiekt gastronomiczny.

Partnerstwo publiczno-prywatne to forma współpracy szeroko znana na świecie i coraz bardziej popularna w Polsce. Teraz chce ją przetestować Mikołów.
- Stanęliśmy przed potrzebą bycia kreatywnym, zmusiła nas do tego sytuacja finansowa, ale nie tylko bo nawet bogate gminy powinny stosować nowoczesne rozwiązania. Chcemy być miastem kreatywnym i być lokalnym liderem nowatorskich i nowoczesnych rozwiązań – konkluduje zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz Handel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto