MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał film z udziałem uczestników Tauron Nowa Muzyka. Instalacja „Enter” zadebiutowała na festiwalu w Polsce!

Materiał prasowy
Instalacja „Enter” stworzona przez Ksawerego Kirklewskiego – światowej sławy artystę, kodera i absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana na festiwalu muzycznym. Wszystko dzięki wspólnym działaniom fundacji Soundscape oraz Grupy Tauron. Idealnym miejscem dla tego typu przedsięwzięć był festiwal Tauron Nowa Muzyka, który odbył się Katowicach, w dniach od 8 do 11 czerwca br. i zgromadził fanów muzyki elektronicznej, którzy przyjechali do Katowic z całej Polski i zagranicy. Instalacja cieszyła się ogromną popularnością, a całą akcję podsumował specjalny klip, w którym wzięli udział wszyscy, którzy skorzystali z okazji i stworzyli swojego cyfrowego sobowtóra.

Instalacja „Enter” pojawiła się na festiwalu Tauron Nowa Muzyka dzięki wspólnym działaniom fundacji Soundscape oraz Grupy Tauron – sponsora głównego festiwalu i był to strzał w dziesiątkę. Jak przekonują organizatorzy, cieszyła się ona bowiem dużym zainteresowaniem uczestników festiwalu.

- Tauron chętnie włącza się w inicjatywy promujące sztukę tworzoną przez młodą falę artystów. Festiwal Tauron Nowa Muzyka, którego jesteśmy od wielu lat sponsorem tytularnym, to doskonałe miejsce by takie trendy wyłapywać i prezentować szerokiej publiczności sztukę w nieoczywisty sposób. W tym roku witaliśmy gości festiwalu prezentując przeszłość, czyli orkiestrę górniczą oraz przyszłość czyli ludzi widzianych z perspektywy instalacji Ksawerego Kirklewskiego. Prowadzony przez nas Zielony Zwrot Taurona prowadzi region w kierunku nowej rzeczywistości – powiedział Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron.

Niespodzianką był konkurs przygotowany przez organizatorów akcji w którym do wygrania były podwójne bilety na przyszłoroczną edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka oraz wejściówki na wydarzenia organizowane przez fundację Soundscape.

- Instalacja ENTER cieszyła się ogromną popularnością i nie sposób było obok niej przejść obojętnie. Jestem pewien, że każdy uczestnik festiwalu ją zauważył. Jesteśmy bardzo zadowoleni współpracą z organizatorami festiwalu i Grupą Tauron. To nasza pierwsza współpraca z festiwalem i mamy nadzieję, że nie ostatnia – mówi Jakub Mokrzysiak, prezes fundacji Soundscape.

Podsumowaniem obecności na Tauron Nowa Muzyka 2023 instalacji „Enter” jest wideoklip z udziałem uczestników festiwalu. To świetna pamiątka dla wszystkich uczestników, którzy mogą w każdej chwili wrócić wspomnieniami do swoich festiwalowych sobowtórów i atmosfery panującej na tym wyjątkowym wydarzeniu.

Niezwykła Instalacja Ksawerego Kirklewskiego

Instalacja „ENTER” Ksawerego Kirklewskiego wydobywa na światło dzienne proces przechwytywania danych, który zachodzi podczas robienia sobie popularnego selfie. Punkty świetlne umieszczone na specjalnych LED-owych pasach stworzą powiększony obraz zrobionego zdjęcia. Kamera przekazuje ruch w czasie rzeczywistym, tworząc efekt cyfrowego lustra. Ta pikselowa wersja każdego z nas będzie nawiązywać do gier wideo z lat 80-tych. W połączeniu z generowanym na żywo dźwiękiem, zaprojektowanym przez Arkadiusza Krupińskiego, poznajemy nasze cyfrowe sobowtóry.

- Moimi ostatnimi realizacjami są interaktywne instalacje świetlne, oparte na programowaniu. Wspólnie z Arkiem, który zajmuje się częścią audio, poświęcamy w pracowni dużo czasu na szukanie sposobów, które zaangażują odbiorców do interakcji. W Enterze tematem przewodnim jest rozwój interfejsów, którymi posługujemy się w pracy. Można się spodziewać, że dotychczasowe metody pracy na komputerze (klawiatura, myszka) wkrótce będą zmieniać się na bardziej naturalne - dlatego do tej instalacji zaangażowaliśmy śledzenie ruchu i manipulacje głosem. Staram się w maksymalny sposób korzystać z dostępnych technologii, łączyć je i dużo eksperymentować - czego wynikiem są autorskie rozwiązania techniczne, które opracowujemy razem z moim bratem Kubą. Tauron Nowa Muzyka to dla nas wyjątkowy festiwal, ponieważ wielu występujących tam wykonawców - tak jak my - szuka nietypowych rozwiązań z pogranicza różnych dziedzin – mówi na temat instalacji „Enter” Ksawery Kirklewski.

O Ksawerym Kirklewskim

Urodzony w 1988 roku twórca, artysta, koder. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury w kategorii „Najlepsze Dyplomy Polskich Akademii Sztuk Pięknych”. Autor instalacji interaktywnych, animacji generatywnych, teledysków, rzeźb łączących doświadczenia online i offline oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W swoich działaniach wykorzystuje nowe technologie, programowanie, nośniki reklamowe i sprzęt tv. Jego instalacje można było podziwiać w Miami, Zurychu, Amsterdamie czy Berlinie.

O fundacji Soundscape

Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powstał film z udziałem uczestników Tauron Nowa Muzyka. Instalacja „Enter” zadebiutowała na festiwalu w Polsce! - Katowice Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto