Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie organizuje wydarzenie Noc Perseidów. Będziemy mogli podziwiać spadające gwiazdy całą noc

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
7 sierpnia br. o godz. 21 na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, odbędzie się wspólne obserwowanie spadających gwiazd
7 sierpnia br. o godz. 21 na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, odbędzie się wspólne obserwowanie spadających gwiazd FelixMittermeier/Pixabay
7 sierpnia br. w Mikołowie odbędzie się wydarzenie nie z tej ziemi - Noc Perseidów. Śląski Ogród Botaniczny organizuje wspólne obserwowanie spadających gwiazd, podczas którego będziemy mieli przyjemność wysłuchać wykładu o astronomii i Perseidach prowadzonych przez Damiana Jabłeke, wicedyrektora Planetarium Śląskiego.

Noc spadających gwiazd w Mikołowie.

Sierpień to okres w którym miłośnicy obserwowania nocnego nieba mogą nacieszyć się widokiem Perseidów.

Tak też będzie w tym roku. 7 sierpnia br., o godzinie 21.00, na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, odbędzie się wspólne obserwowanie spadających gwiazd. Wydarzenie ma trwać całą noc.

Podczas tej nocy, na miejscu będzie odbywać się wykład o astronomii i Perseidach poprowadzony przez Damiana Jabłeke, wicedyrektora Planetarium Śląskiego oraz autora fanpageu "Dotknij nieba Damian Jabłeka", na którym zamieszcza zdjęcia zjawisk astrologicznych oraz wyjaśnia co i gdzie możemy obserwować na niebie.

W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, Damian Jabłeka wytłumaczył co tak naprawdę będziemy mieli okazję podziwiać podczas sierpniowej nocy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

- 7 sierpnia będziemy mieli okazję podziwiać resztki meteoru Swift-Tuttle. To drobne kryształki lodu oraz kamyki, które z dużą prędkością wchodzą w atmosferę, rozgrzewając ją wokół siebie do bardzo wysokich temperatur. Tak rozgrzany obiekt wytwarza światło, dzięki czemu możemy obserwować je na niebie. To właśnie potocznie nazywamy spadającą gwiazdą. Astronomowie te zjawisko nazywają meteorami - wyjaśnia Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Choć to słowo może kojarzyć nam się z ostrzeżeniami naukowców związanych z kolizją kosmicznych obiektów z naszą ziemią, w tym przypadku nie mamy czego się obawiać.

Nie przeocz

- W trakcie przelatywania takiego kamienia przez górne warstwy atmosfery, ten spala się i odparowuje, a w większości przypadków nie pozostaje z niego nic, co mogłoby spaść na ziemię. - dodaje.

Zjawisko spadających gwiazd możemy zaobserwować kilkanaście razy w roku, zależności od wielkości roju meteorytów, Perseidy to jeden z najbardziej regularnych. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską między 17 lipca a 24 sierpnia. W trakcie maksimum roju, możemy zaobserwować nawet do 120 spadających gwiazd na godzinę. To jednak zależy od warunków atmosferycznych.

- Do obserwacji potrzebujemy przejrzystego nieba. Cienkie chmury, przez które prześwitują najjaśniejsze gwiazdy, jeszcze pozwalają zobaczyć nam niektóre z meteorów. Natomiast, jeśli przez całą noc niebo będzie bardzo zachmurzone, wtedy nie zobaczymy nic. - mówi Damian Jabłeka.

Wydarzenie ma trwać całą noc, nawet w przypadku słabych warunków pogodowych.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto