Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Wyrach: Problemów jest coraz mniej?

BS
Śmieci w Wyrach
Śmieci w Wyrach Śmieci w Wyrach
Od początku funkcjonowania nowej ustawy śmieciowej w Wyrach łatwo nie było... Śmieci zalegały przy posesjach. Teraz nowy system gospodarowania odpadami można już uznać za wdrożony, zwiększono też częstotliwość wywozu odpadów zmieszanych. Jest lepiej?

Śmieci w Wyrach: Problemów jest już coraz mniej?

Do nowej ustawy śmieciowej mieszkańcy Wyr mieli chyba najwięcej wątpliwości. "Czy rewolucja śmieciowa w Wyrach tak ma wyglądać?" - pytała w liście Czytelniczka DZ zaraz na początku wprowadzenia nowej ustawy śmieciowej w gminie, kiedy przed posesjami mieszkańców zalegały pełne worki śmieci.

Przetarg "śmieciowy" wygrało tu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej (jako lider) i Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej Master Sp. z o.o. z Tychów (w roli partnera).

Jeśli chodzi o pierwsze etapy wdrażania nowego systemu, gmina sprawnie przeprowadziła proces zbierania deklaracji (prawie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi). Wszelkie informacje na temat nowej ustawy śmieciowej mieszkańcy mogli znaleźć m.in. na stronie internetowej, w kwestiach segregacji śmieci mieszkańcy otrzymali informatory w postaci komiksów "Nowa Gospodarka odpadami w gminie Wyry" i broszur "Jak segregować śmieci".

Najwięcej było jednak problemów z harmonogramem wywozu śmieci, który gmina ustaliła. Mimo to śmieci nie były odbierane w terminie. Czy jest już lepiej?
- Jak w każdym nowo wprowadzanym systemie na początku pojawiały się problemy zgłaszane przez mieszkańców, które od razu przekazywane były do wykonawcy usługi w celu ich rozwiązania. Minęły ponad 4 miesiące, system został już wdrożony całkowicie, problemy zgłaszane są sporadycznie, a nasi pracownicy czuwają nad ich bieżącym rozwiązywaniem - zapewnia Anna Rajwa, kierownik referatu pozyskiwania funduszy i promocji gminy.

- Od listopada w porozumieniu z firmą wywozową zwiększyliśmy częstotliwość wywozu odpadów zmieszanych. Zmianę wprowadziliśmy w odpowiedzi na wnioski mieszkańców - dodaje Anna Rajwa.

To, co nietypowe w gminie, to też pewne zobowiązanie wykonawcy usługi. Firma jest zobowiązana do przeprowadzenia dwa razy w roku szkoleń z zakresu edukacji ekologicznej, mało tego - musi zapewnić mieszkańcom możliwość zapoznania się z procesami przetwarzania odpadów (odzysku i unieszkodliwiania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto