MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka, design, nauka i technologia zetkną się w Katowicach za sprawą I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego „Perspektywy Nowych Mediów”

mat.pras.
Derrick de Kerckhove (Uniwersytet w Toronto), Anna Maj (Uniwersytet Śląski), Ksawery Kaliski (ASP w Katowicach), Wendy Coones (Danube University Krems), Zbigniew Benedyktowicz (PAN), Alina Betlej (KUL), Marcin Składanek (Uniwersytet Łódzki), Boris Vaitovic (Uniwersytet Techniczny w Koszycach) i wiele innych znanych nazwisk ze świata nauki, technologii, sztuki oraz desingu. Co ich łączy? To udział w I Międzynarodowym Sympozjum Naukowym „Perspektywy Nowych Mediów”, które odbędzie się w dniach 1 – 4 grudnia w Katowicach. Na uczestników czeka inspirujący program pełen wykładów, paneli dyskusyjnych oraz artystycznych performansów, które odbędą się na terenie Muzeum Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych (Tauron Lab, Kino Rhino, Sala Otwarta) oraz Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Humanistyczny). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” to pierwsze takiego typu wydarzenie w Katowicach, ale już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie naukowe, artystyczne i popularyzacyjne, do którego zaproszeni zostali uznani eksperci, badacze nowych mediów oraz artyści sztuki nowych mediów, zarówno zagraniczni, jak i polscy, reprezentujący różne ośrodki naukowe i artystyczne. Udział w sympozjum to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nowych mediów, technologii, sztuki oraz desingu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 1 do 4 grudnia w Katowicach. Organizatorami sympozjum są Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, a partnerami zostali Orkiestra Nowej Muzyki, Tauron Lab oraz fundacja Soudscape.

- Współczesny świat coraz bardziej opiera się na interakcjach pomiędzy różnymi formami mediów, co prowadzi do nieustannego rozwoju i ewolucji w tych obszarach, dlatego realizujemy pomysł na stworzenie przestrzeni, gdzie eksperci, badacze i pasjonaci nowych technologii z całego świata mogą wymieniać swoje spostrzeżenia, doświadczenia i wizje dotyczące przyszłości nowych mediów. I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” prezentuje nie tylko najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach, ale także stawia pytania o to, jak możemy kształtować przyszłość poprzez nowatorskie podejścia do sztuki, designu, nauki i technologii. Pragniemy stworzyć miejsce spotkań, gdzie nauka, sztuka i technologia splatają się, by inspirować i podejmować wyzwania, jakie stoją przed współczesnym światem – mówi dr hab. Anna Maj z Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach.

1 grudnia - Muzeum Śląskie w Katowicach
I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” rozpocznie się w Muzeum Śląskim o godz. 10:00, a otwarcie wydarzenia poprowadzą Anna Maj, Ksawery Kaliski i Karol Makles. Pierwszego dnia uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch panelach tj. „Sztuka, dizajn i eksperymenty medialne” oraz „Sztuka Nowych Mediów - perspektywy i konteksty”. Doświadczeni i znani szerszej publiczności prelegenci, m.in. Marian Oslislo, Irma Kozina czy Grzegorz Zgraja, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

2 grudnia - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Drugi dzień I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego przeniesie się do Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwóch panelach poświęconych nowym kontekstom sztuki w nowych mediach oraz przyszłości nowych mediów z udziałem ekspertów takich jak Richard Kitta, Wendy Coones, Piotr Zawojski, Karol Makles czy Paweł Hendrich. Nie zabraknie również pokazu możliwości Tonarium, które zaprezentują w Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, jego twórcy – Jan Dybała i Piotr Ceglarek.

4 grudnia - Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ostatni dzień sympozjum zawita na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w seminarium dla studentów i pracowników naukowych oraz wyjątkowym wykładzie prowadzonym przez Derricka de Kerckhove'a z Uniwersytetu w Toronto, który będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia. Wygłosi on prelekcję na temat rozwoju eksperymentów technologicznych w obszarze sztuki mediów, rozwoju sztucznej inteligencji
w kontekście sztuki i przemian percepcyjnych, a także na temat inteligencji konektywnej, sztucznej inteligencji i koncepcji Szkoły z Toronto. Aby móc wziąć udział w wykładach prof. Derricka de Kerckhove'a należy się wcześniej zarejestrować poprzez formularz na stronie https://formularze.us.edu.pl/gzm

Celem I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego "Perspektywy Nowych Mediów: sztuka - design - nauka - technologia" jest stworzenie przestrzeni do pogłębionej dyskusji, wymiany poglądów i prezentacji najnowszych osiągnięć w obszarze nowych mediów. Wydarzenie to stanowi unikalną okazję do zgłębienia zagadnień związanych z rozwojem mediów, sztuki, designu i technologii. Sympozjum zapowiada się jako niezwykła podróż po fascynującym świecie nowych mediów.

Wydarzenia skierowane są do całej wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych i regionu, do pracowników instytucji kultury, w tym Muzeum Śląskiego i otwartej publiczności. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto