Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać nowy park w Orzeszu. Kładki, wrzosowiska i piękny staw! Będzie miejscem relaksu dla mieszkańców

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wizualizacje nowego parku w Orzeszu
Wizualizacje nowego parku w Orzeszu Pracowania projektowa ART-DESIGN Zarzyccy
ORZESZE. Jest spora szansa, że mieszkańcy Orzesza już wkrótce zyskają nową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. To właśnie w sąsiedztwie nowego placu zabaw przy ul. Wiosny Ludów, na terenie pomiędzy ulicami Kwiatową, a Stanisława Wyspiańskiego ma powstać nowy park. Zobaczcie jak będzie wyglądał.

Tak będzie wyglądał nowy park w Orzeszu. Kładki, wrzosowiska i staw!

Mieszkańcy Orzesza mają zyskać nową przestrzeń do rekreacji, relaksu i kontaktu z przyrodą. Teren pomiędzy ulicami Kwiatową, a Stanisława Wyspiańskiego ma być miejscem nowego parku, który zostanie podzielony na dwa obszary.

- Pierwszy ma pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, ale kluczowym słowem będzie tu bioróżnorodność, ponieważ jest ona bardzo istotna przy staraniu się o środki zewnętrzne na powstanie parku. Drugi obszar, od strony placu zabaw, przeznaczymy na miejsca do mini gastronomii, szalety miejskie itp. – mówi Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza.

Jak tłumaczy miasto, w parku ma znaleźć się bardzo dużo roślin. Stworzone mają zostać warunki dla powstawania tu siedlisk owadów, ptaków i zwierząt. - Dzięki odpowiednio dobranym roślinom pojawią się tu funkcje ekosystemowe, takie jak oczyszczanie powietrza i filtracja wody, a co za tym idzie park będzie korzystnie wpływał na regulację gospodarki wodnej i zapobiegał skutkom suszy i ulewnych deszczy - podkreślają urzędnicy.

- Wspomniany obszar podzielono na sektory. Pierwszy poświęcony będzie bioróżnorodności runa leśnego. Ze względu na ochronę tego ekosystemu i możliwość jego obserwacji, mieszkańcy będą poruszać się po specjalnych kładkach na wysokości 80-100 cm, tak by móc oglądać mchy, grzyby, porosty, rośliny zielone, paprocie, a także owady, drobne płazy i gady. Wzdłuż kładek zostanie utworzona ścieżka edukacyjna z tablicami opisującymi roślinność i mieszkańców runa leśnego - informuje Urząd Miejski w Orzeszu.

W sektorze drugim znajdą się wrzosowiska. Ma on stanowić oazę dla owadów i pszczół. Znajdą się tutaj różne gatunki roślin miododajnych. Wśród nich rozmieszczone mają zostać domki dla owadów i ule edukacyjne. We wspomnianych sektorach umieszczone mają być tablice zawierające informacje o wybranych owadach zamieszkujących lokalne tereny.

Z kolei trzeci sektor dedykowany będzie pszczołom i motylom. W strefie edukacyjnej znajdą się przykładowe ule i tablice informacyjne, a także strefa wylęgu motyli. W centrum motylarni ma zostać umieszczona fontanna. Bioróżnorodności parku sprzyjać będzie znajdująca się obok kwietna łąka. W tym sektorze przewidziano miejsca przeznaczone do aktywizacji młodzieży, osób niepełnosprawnych i starszych. Dla chętnych mieszkańców w ogródku ziołowym umieszczone zostaną donice pod uprawy ziół.

Zachowane zostaną rosnące tu drzewa

Kolejne dwa sektory będą dedykowane drzewom i ptakom. Zachowane zostaną rosnące tu drzewa, ale też posadzone zostaną nowe, na których pojawią się budki lęgowe, poidła i karmiki dla ptaków. W tej części parku również rozmieszczone zostaną tablice edukacyjne. Na terenie parku pojawić się ma także zbiornik wodny, dzięki czemu znajdzie się miejsce na plażowanie i wypoczynek. Na powstałym trawniku ustawione zostaną leżaki i parasole. Jak podkreślają urzędnicy, niezbędne będzie również również stworzenie toalet i zaplecza technicznego. Wygospodarowany ma zostać też teren przeznaczony na tężnię solankową. Na terenie parku zastosowane mają być energooszczędne lampy.

- Mamy koncepcję, zaraz będziemy mieli projekt i wtedy możemy aplikować o środki zewnętrzne na powstanie parku. Fakt, że będziemy posiadali gotowy projekt bardzo ułatwi nam zdobycie tych środków – mówi burmistrz Orzesza.

Wizualizacje nowego parku w Orzeszu

Tak ma wyglądać nowy park w Orzeszu. Kładki, wrzosowiska i p...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto