Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Naumiony z Ornontowic z nagrodą im. Wojciecha Korfantego. To kolejny, wielki sukces!

MAD
Teatr Naumiony z Ornontowic został jednym z pięciu laureatów Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Od 1993 roku nagrodami im. Wojciecha Korfantego są honorowane wybitne postacie i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, 19 czerwca w Siemianowicach Śląskich

- Jesteśmy dumni jak pawie! A mówiąc poważnie, zdobycie nagrody im. Wojciecha Korfantego to naprawdę wielki zaszczyt. Kiedy spojrzymy na wszystkie znamienite osoby, które na przestrzeni ostatnich 25 lat otrzymały ten tytuł, to coraz bardziej doceniamy jego rangę. Nasz teatr stanął w jednym szeregu choćby z Wojciechem Kilarem czy Piotrem Uszokiem - mówi Iwona Woźniak, reżyser Teatru Naumionego z Ornontowic.

Za sukcesem ornontowickiego teatru stoi ich ostatni spektakl "Kopidoł". Ta tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu, zdobyła uznanie w oczach widzów i krytyków w całym kraju. W ubiegłym roku "Kopidoł" wziął udział w prestiżowym programie "Teatr Polska" m.in. obok warszawskiego Teatru Rozmaitości. Na początku tego roku "Kopidoł" został nominowany również do nagrody teatralnej Złote Maski 2016, przyznawanej najlepszym spektaklom premierowym zrealizowanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na terenie województwa śląskiego.

- Trudno mówi się o fenomenie spektaklu z perspektywy reżysera. Ocena pozostaje zawsze w rękach widzów i krytyków, ale rozmowy z teatrologami i innymi reżyserami pozwalają nam zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów - mówi Iwona Woźniak. - Z jednej strony sukces "Kopidoła" opiera się na wyjściu Naumionego poza lokalne historie. W naszym spektaklu nie poruszamy już tylko spraw lokalnej społeczności, a odnosimy się do kwestii uniwersalnych, a nawet metafizycznych, takich jak śmierć i obrzędowość. Ważne przy tym wszystkim jest zaangażowanie aktorów; ich nietuzinkowe pomysły, dbałość o język i przełamanie względem śpiewania na scenie. A sama interpretacja tytułowego Kopidoła oparta o elementy teatru Tadeusza Kantora sprawia, że Naumiony wyszedł z kręgu teatru amatorskiego - dodaje.

Wśród tegorocznych laureatów poza Teatrem Naumionym znaleźli się również: Jan Broda, prezes Koła Katowice-Murcki Związku Górnośląskiego, Diakonia Diecezji Katowickiej – organizacja charytatywna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp dr Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014.

Amatorski Teatr „Naumiony”, działający przy ARTerii - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, funkcjonuje od 2004 r. Głównym założeniem grupy jest promocja śląskiej gwary, historii i zwyczajów naszego regionu poprzez pokazywanie w spektaklach teatralnych losów wielu pokoleń mieszkańców Śląska. Efektem kolejnych występów są pochlebne artykuły medialne, nagrody, ale przede wszystkim pełne sale. Dotychczas wystawili wiele spektakli, a popularność przyniosły im m.in. przedstawienia: „Marika” - za który otrzymali w 2012 roku nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Hebama” - który poza licznymi tytułami w ogólnopolskich konkursach, był nominowany do Nagrody Teatralnej Złota Maska w województwie śląskim w 2013 roku.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto