18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa trzecia edycja Potrafię kibicować. Policja zachęca młodzież do kulturalnego dopingu

Damian Baran
Piłkarze towarzyszą policjantom w spotkaniach z gimnazjalistami
Piłkarze towarzyszą policjantom w spotkaniach z gimnazjalistami ARC
Mikołowscy policjanci uczą w gimnazjach naszego powiatu kulturalnego dopingu. W spotkaniach z młodzieżą towarzyszą im piłkarze Ruchu i Górnika.

Mikołowscy policjanci postanowili za pomocą profilaktyki dotrzeć do kibiców. Za cel obrali sobie młodzież, a konkretnie gimnazjalistów. 
Ku końcowi zbliża się trzecia edycja programu "Potrafię kibicować - Euro 2012", którego pomysłodawcą jest były naczelnik wydziału prewencji mikołowskiej policji, a obecnie już naczelnik prewencji w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach, Dawid Kaszuba. 
O co chodzi w programie?

Ma być po prostu bezpieczniej na stadionach. W tym celu odbywają się najpierw prelekcje w szkołach, a następnie rozgrywki sportowe w ramach Gimnazjalnej Ligi Mistrzów. Gimnazja rywalizują w kilku konkurencjach sportowych, a także w kulturalnym dopingu. Najlepsi spotkają się na zakończeniu edycji w finale, który rozegrany zostanie w czerwcu w hali MOSiR w Mikołowie.


Podczas prelekcji policja odwiedza gimnazja w naszym powiecie i zachęca młodzież do kulturalnego dopingu. Jednocześnie młodzi są uświadamiani przez policjantów, co im grozi, gdyby zachciało im się wszczynać rozróby na stadionie czy innym obiekcie sportowym.
 - W zdecydowanej większości przypadków nasza obecność w szkołach jest odbierana przez uczniów pozytywnie - mówi Sebastian Fabiański, rzecznik prasowy mikołowskiej policji.

Policjanci nie są jednak sami. W spotkaniach uczestniczą również piłkarze Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów, czyli klubów, które mają swoich kibiców w powiecie mikołowskim. 
- Chcemy pokazać tym młodym ludziom, że z jednej strony jest nienawiść między pseudokibicami tych dwóch drużyn, a wśród piłkarzy takie zjawisko nie występuje. Często są to koledzy - tłumaczy Fabiański. 
Przy tej okazji warto sprawdzić, jak wygląda sprawa z kibicami w naszym powiecie. Czy problem chuligaństwa się zmniejszył, czy wręcz przeciwnie? Rzecznik twierdzi, że nie ma eskalacji tego zjawiska. Powiat jest w miarę bezpieczny.

W obecnej sytuacji zasadne wydaje się również pytanie, jak policja zapatruje się na obecną sytuacją, która ma miejsce w skali całego kraju. 
Zamykane są stadiony, a tłumaczy się to niemożliwością zapewnienia na nich bezpieczeństwa, mimo, że niektóre z nich są nowe. Padają głosy, że albo zawalili ci, którzy je budowali, albo wini się policję o brak umiejętności poradzenia sobie z pseudokibicami. - Wydajemy przed imprezą masową tylko opinię dotyczącą bezpieczeństwa. Na stadionie za spokój odpowiada organizator i wynajęta przez niego ochrona. My działamy zazwyczaj poza stadionem - odpowiada Fabiański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto