Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy-Urbanowice. Mieszkania w szkole, w której uczył Karol Miarka. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wręczanie kluczy do mieszkań w budynku dawnej szkoły w Urbanowicach
Wręczanie kluczy do mieszkań w budynku dawnej szkoły w Urbanowicach Jolanta Pierończyk
Dawna szkoła w Tychach-Urbanowicach stała się komunalnikiem. Powstało w niej 30 mieszkań o powierzchni od 37 do 122 m kw. według projektu katowickiego architekta, Macieja Franty. 5 października 2023 r. odbyło się uroczyste przekazanie kluczy. Wraz z kluczami pierwsi lokatorzy dostali drzewka szczęścia (grubosz) i wrzosy.

Mieszkanie jest największym dobrem dla każdej rodziny. To jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność. Dlatego miasto konsekwentnie realizuje projekty zwiększające zasoby mieszkaniowe w Tychach. Dziś oddajemy mieszkania przy ul. Oświęcimskiej, a równolegle trwają już prace przy budowie budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Spacerowej

- powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, przed wręczaniem kluczy do nowych mieszkań przy Oświęcimskiej 256.

W szkole tej pracował Karol Miarka

Budynek przy Oświęcimskiej 256 stanął w 1858 r. To była nowa szkoła. Wcześniej dzieci z Urbanowic, Jaroszowic i Wygorzela uczyły się w zaadaptowanej na szkołę starej gospodzie książęcej, którą Jaroszowice i Urbanowice kupiły za 277 talarów.
"W kronice szkolnej, między kolejnymi jej kartami, znajduje się telegram od inspektora szkolnego w Pszczynie, który to gratuluje setnych urodzin tej placówce. Datowany jest na 1929 r. Na podstawie tegoż wnioskować można, że szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1829 r. W 1847 r., przez kilka miesięcy, w szkole tej pracował Karol Miarka, polski działacz społeczny na Górnym Śląsku, pisarz i publicysta, założyciel drukarni w Mikołowie", czytamy w opracowaniu przygotowanym na efektownym papierze i wręczanym każdemu najemcy wraz ze zdjęciem starej szkoły.

Budynek wpisany do miejskiego rejestru zabytków otrzymał TTBS

W 2016 r. uczniowie z budynku przy Oświęcimskiej 256 zostali przeprowadzeni do nowej szkoły przy Pogodnej 23. W kwietniu 2019 r. wpisany do miejskiego rejestru zabytków budynek starej szkoły wraz z działką miasto przekazało Tyskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które miało zaadaptować go na mieszkania. W lutym 2021 r. odbył się przetarg na wybór generalnego wykonawcy. 13 kwietnia 2021 r. została podpisana umowa z firmą Dombud z Katowic. Roboty budowlane - wedle dokumentacji projektowo-budowlanej katowickiego architekta, Macieja Franty - trwały do lipca 2023 r.
28 sierpnia 2023 r. budynek został oddany do użytku.

30 mieszkań od 37 m kw. do 122 m kw.

Jest tu siedem mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 37 do 64 m kw., szesnaście trzypokojowych o powierzchni od 49 do 75 m kw., sześć czteropokojowych od 76 do 89 m kw. (w tym jedno przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych). Największe mieszkanie ma pięć pokoi, jego powierzchnia to 122 m kw.

Czynsz będzie tu wynosił 11,74 zł/m kw. oraz 12,33 zł za m. kw., czyli od ponad 400 zł za najmniejsze mieszkanie do ok. 1500 zł za największe. Za wybrane mieszkanie najemca musi wpłacić kaucję w wysokości 6-miesięcznej wartości czynszu, czyli od ponad 2400 zł do ok. 9000 zł.

Mieszkania komunalne o podwyższonym standardzie

Są to mieszkania komunalne z przeznaczeniem dla osób, które złożyły wniosek na mieszkanie. Są to jednak mieszkania komunalnym o podwyższonym standardzie, więc czynsz jest nieco wyższy niż w zwykłych mieszkaniach komunalnych, ale niższy od mieszkań TTBS-owskich

- mówi Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które adaptację przeprowadziło i będzie tym budynkiem zarządzać.

Budynek mieszkalny z dawną ławką szkolną i tablicą

Wszystkie budynki powstałe w okresie, kiedy prezesem TTBS-u jest Daria Szczepańska, znane są z akcentów artystycznych, ściennych malowideł. Tutaj - tuż przy wejściu jest zdjęcie z budynkiem starej szkoły, a na piętrze - odnowiona autentyczna stara ławka szkolna ustawiona przy tablicy, na której kredą wypisane są najważniejsze fakty z historii tego obiektu.

W budynku wygospodarowano 90,95 m kw. na przychodnię zdrowia.

Adaptacja starej szkoły na mieszkania komunalne pochłonęła prawie 10,6 mln zł, z których 8 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

TTBS działa od 1997 r. W tym czasie wybudowało 695 mieszkań.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tychy-Urbanowice. Mieszkania w szkole, w której uczył Karol Miarka. Zobaczcie zdjęcia - Tychy Nasze Miasto

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto