Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę mija 40 rocznica śmierci wybitnego poety, Rafała Wojaczka

Damian Baran
Dawne mieszkanie Wojaczka, teraz Instytut Mikołowski
Dawne mieszkanie Wojaczka, teraz Instytut Mikołowski ARC
Poeta wyklęty, skandalista, świętokradca - jak mówiono o Rafale Wojaczku, zginął samobójczą śmiercią w nocy z 10 na 11 maja 1971 roku - zażył śmiertelną dawkę lekarstw.

W środę przypada zatem 40. rocznica jego śmierci jednego z najwybitniejszych poetów powojennych. Trudny, wyalienowany, genialny. 
Wspominała Wojaczka cała Polska. Jego zdjęcia, historia niezwykłej osobowości i twórczości - obiegła internet, przypominając o mikołowianinie młodszemu pokoleniu. 
We wtorek i środę w Gdańsku Akademickie Centrum Kultury UG Alternator oraz Koło Polonistów UG prezentuje "Tribute to Wojaczek".

We wtorkowym programie było spotkanie z Maciejem Meleckim, dyrektorem Instytutu Mikołowskiego, a także poetą i scenarzystą oraz Krzysztofem Siwczykiem, poetą i aktorem. Wyświetlony został również film "Wojaczek" , a natępnie odbyło się nocne czytanie wierszy zmarłego poety. W środę odbywa się panel dyskusyjny - Wojaczek 40 lat później. Do dyskusji zaproszona Macieja Meleckiego, Krzysztofa Siwczyka oraz krytyka literacki ego i poetę, Bogusław Kierca.

Natomiast w piątek w Instytucie Mikołowskim o godzinie 17. ogłoszone zostaną wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka. Na ten konkurs wpłynęło 56 zestawów wierszy. 
Tego samego dnia w kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się spotkanie poświęcone Wojaczkowi. Poprowadzą je Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Rozpocznie się o godz. 18.30. Będzie także okazja obejrzeć film pt. "Wojaczek".


W 40. rocznicę śmierci sławnego poety nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukaże się nowa edycja "Wierszy zebranych" Wojaczka zawierająca m.in. nigdy wcześniej niepublikowany utwór "Kocham; jestem". W książce znajdą się też reprinty rękopisów wierszy.
Warto właśnie teraz przypomnieć sobie postać "kaskadera polskiej literatury", chociażby oglądając film w reżyserii Lecha Majewskiego.

Wojaczek jest legendą, a ta jak wiadomo rodzi się z plotek, skandali, trudnego charakteru postaci, jego "inności", aż wreszcie z gwałtownej, bądź przedwczesnej śmierci. Pozostał portret poety, który "żył tak, jak pisał, i pisał, tak, jak żył". Portret, który częściowo stworzyli przyjaciele, znajomi i czytelnicy poruszeni desperackim czynem poety. 
A może warto też zajrzeć do Instytutu Mikołowskiego?

Z Mikołowa do Wrocławia

Rafał Wojaczek urodził się w Mikołowie i wywodził się ze znanej i poważanej w mieście rodziny. Uczył się w liceach ogólnokształcących w Mikołowie, Katowicach-Ligocie i Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wkrótce je przerwał i w 1964 przeprowadził się do Wrocławia. Pracował m.in. jako dyspozytor MPO. W 1965 debiutował w Poezji. W 1969 ukazał się jego debiutancki tom Sezon, znakomicie przyjęty przez krytyków. W czasie pobytu we Wrocławiu wielokrotnie podejmował próby samobójcze. W 1970 ukazał się jego drugi zbiór wierszy Inna bajka. W 1971 zmarł śmiercią samobójczą po przedawkowaniu różnych leków, m.in. valium. Osierocił córkę Dagmarę. Grób poety znajduje się na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu w 4. polu. W 2000 w tej samej mogile pochowano brata Rafała Wojaczka Andrzeja, wrocławskiego aktora. W 1999 powstał film w reżyserii Lecha Majewskiego Wojaczek, w roli tytułowej wystąpił poeta Krzysztof Siwczyk. (Wikipedia)


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto