Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: II tura w Mikołowie

BS
arc.
Wybory 2014: II tura w Mikołowie.W Mikołowie i Orzeszu gorączka przedwyborcza trwa. Przybyło banerów, plakatów, pojawiły się nowe hasła. Atmosfera się zagęszcza. Tuż przed decydującą niedzielą zadaliśmy kandydatom kilka pytań o różne kwestie. Pamiętajcie, w piątek o północy zaczyna się cisza wyborcza.

Wybory 2014: II tura w Mikołowie
5 tych samych pytań, 5 różnych odpowiedzi.

Kadra w UM Mikołów

Kogo możemy się spodziewać się na stanowiskach wiceburmistrzów Mikołowa?
Stanisław Piechula: Rozpiszę konkurs i wybiorę najlepszych według kompetencji, a nie koneksji rodzinnych czy znajomości. Radzie i mieszkańcom dam możliwość ich zaopiniowania.

Marek Balcer: Zaproponowałem dwóm nowym osobom objęcie stanowisk wiceburmistrzów. Otrzymałem od nich wstępne zgody. To Ewa Chmielorz (ur. 1973 r.), mieszkanka Mokrego, obecnie pełni funkcję sołtysa. Ma wyształcenie wyższe magisterskie o kierunku pedagogika, zamężna, troje dzieci.
Posiada doświadczenie zarówno w administracji, jak i w pracy społecznej. Działa w organizacjach pozarządowych. Jej dynamika jak i wrażliwość na sprawy ludzkie powinna zaowocować dobrym zastępcą ds. społecznych. Bezpartyjna.
Adam Musialik (ur. 1965 w Katowicach). Od dzieciństwa związany z Mikołowem.
Wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku górnictwo. Ukończył także studia podyplomowe w w zakresie zarządzania biznesem. Zawodowo od 24 lat związany z górnictwem. Na kopalni awansował do stanowiska z-cy kierownika działu górniczego, obecnie WUG - OUG w Katowicach, pracownik inspekcyjno-techniczny.
Żona jest lekarzem, córka studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mama wieloletnia nauczycielka LO w Mikołowie. Adam Musialik jest pracowity, lojalny, otwarty na ludzi, konsekwentny w działaniu.
Posiada doświadczenie w pracy w urzędzie, jak i w prowadzeniu projektów.
Bezpartyjny.

Kandydatów na burmistrza zapytaliśmy też o to, jak ożywić centrum Mikołowa?

Stanisław Piechula: Rynek musi tętnić życiem! Trzeba: jak najwięcej miejsc parkingowych, całodobowe toalety też w innych częściach miasta, bezkosztowe lub tanie korzystanie z rynku przez organizatorów festynów, koncertów, kiermaszy, wystawy fotograficzne, ogródki miejscowych restauratorów, udostępnienie rynku młodzieży na występy breakdance, capoeira, skateboard, pokazy klubów sportowych, zabawy dla dzieci, bezpłatny internet na rynku i w innych częściach miasta, itp. Rozruszanie mikołowskiego targowiska przez zapraszanie rolników z całego powiatu. Starą milicję do czasu remontu zasłonić estetycznymi siatkami wizualizacyjnymi. Rozpiszę też konkurs na inne dobre pomysły.
Marek Balcer: Ożywić można tylko przez przyciągnięcie dodatkowo mikołowian i nie tylko oraz przez nadanie centrum nowego odmiennego charakteru. W trakcie rewitalizacji wspólnie z kupcami i usługodawcami opracuję specjalny program służący temu celowi. Trzeba wykorzystać historyczną tkankę centrum i nasze atuty takie jak bazylika, ogród botaniczny, park Planty, biblioteka, czy nawet jarmark staroci, przyciągające do centrum także bardzo wiele osób spoza Mikołowa.

Co zrobić, że by woda w Mikołowie była tańsza?

Piechula:Dzisiaj można tylko nieznacznie obniżać, gdyż wysoka cena wynika z wielkiego i nieodwracalnego błędu, którym było przyjęcie niesamowicie wielkiej inwestycji jak na stosunkowo niewielki Mikołów. Ten skomplikowany temat wyjaśniam na www.WodaScieki.piechula.pl , a tu w skrócie co można zrobić: 1 - sprawdzić prawidłowość obliczania kosztów wody i ścieków przez ZIM, które prawdopodobniej są wyśrubowane do górnej granicy; 2 - zmniejszyć amortyzację i podatek od kanalizacji; 3 - naliczyć opłatę placom i drogom wojewódzkim, powiatowym i gminnym za odprowadzanie deszczówki; 4 - znaleźć inwestora i pozyskać taniej własną wodę spod terenów w okolicy stawów Kaśki.
Balcer: Aby cena wody (rozumiem tu cenę wody i ścieków razem) była niższa, niezbędni są następni jej odbiorcy. Można tego dokonać przez dokończenie programu podłączania wszystkich potencjalnych budynków do istniejącej sieci. Będę kontynuował program dotacji do nowych przyłączy. Wkrótce ruszy też drugi program kierowany do osób, które nie są w stanie się podłączyć ze względu na złą sytuację finansową. Poważny wpływ będzie miał na to także rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Co z mieszkaniami? Pojawią się nowe? I co z remontem starych budynków mieszkalnych?

Piechula: Rozbudowę nowych mieszkań można rozważać na terenach przy ul. Waryńskiego. Opracować koncepcję i ją realizować w miarę możliwości i zabiegając o finanse zewnętrzne.
Przeprowadzić audyt lokali miasta i wolne możliwie szybko zasiedlać proponując możliwość remontu na koszt własny w zamian za czynsz.
Balcer:Tak. Zaproponuję Radzie uruchomienie na pozyskanych w latach ubiegłych w centrum miasta terenach rozpoczęcie nowego budownictwa ze szczególnym naciskiem na wskrzeszenie budownictwa w systemie spółdzielczym, gdzie istotnym wkładem gminy będzie teren oraz pełna dokumentacja projektowa. W przypadku starej części miasta rozpocznę program pełnej rewitalizacji, opracowywany już od ponad roku. Dwie kamienice przy ul. Szafranka i Krakowskiej już są przekazane budowlańcom, co przyniesie w niedługim czasie 36 nowych mieszkań. Program realizowany będzie przy współudziale środków zewnętrznych.

Pierwsze decyzje burmistrza po wyborach?

Piechula: Konieczność przestawienia się urzędu na bardziej pozytywne podejście do petentów i sprawne załatwianie ich potrzeb oraz większa dostępność burmistrza.
Balcer: Usprawnienie funkcji Urzędu Miasta pod kątem nowych stawianych zadań dla realizacji mojego programu wyborczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto