MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XXVI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Wystawa pokonkursowa ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
XXVI Międzynarodowy  Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los"
XXVI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los" Jolanta Pierończyk
XXVI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los" za nami. Trwa wystawa pokonkursowa, na której znajdziemy 70 najlepszych prac. Można ją oglądać przez cały kwiecień, o którym się mówi, że to miesiąc pamięci narodowej.

Losy Oświęcimia i wszystkich podobnych mu mordowni ludzkich należy pamiętać, znać, przemyśleć, zgłębić, pojąć, by wyciągnąć z tej znajomości trzy zasadnicze wnioski: Uczczenie pamięci męczenników. Uniemożliwienie powstania kiedykolwiek nowych łagrów. Ujawnienie jedynych żywych źródeł siły i odporności ludzkiej

, napisała Zofia Kossak-Szczucka w książce „Z otchłani” w 1946 roku.

W Auschwitz w 1943 r. zginął jej syn, Tadeusz Szczucki. Tego roku i ona sama trafiła w to straszne miejsce. Spędziła tam pół roku. Swoje obozowe wspomnienia przedstawiła we wspomnianej książce „Z otchłani”.
Jako więźniarka KL Auschwitz i członkini rodziny patronującej MDK 1 (organizator konkursu), Zofia Kossak-Szczucka została twarzą tegorocznej, 26. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka (aktora, który sam był w młodości więźniem KL Auschwitz, a pod koniec życia corocznym gościem uroczystości podsumowania konkursu).
Konkursowe prace nadesłano, jak zwykle, z całej Polski. W tym roku były też prace z Ukrainy i po raz pierwszy z Holandii, ze szkoły polskiej.

Wiele w tym roku było prac symbolicznych, wyrażających ból, cierpienie bez pokazywania choćby skrawka pasiaka

- mówi Monika Szydłowiecka, wicedyrektor MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Od kilku lat konkurs „Ludzie ludziom” poszerzony jest o współczesne obrazy zniewolenia, by - jak zaznaczył Maciej Gruchlik, dyrektor MDK 1 od 2018 r. - „umożliwić uczestnikom konkursu odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw”.
W tym roku tych odniesień do współczesności było bardzo niewiele. Bogatsza była natomiast technika wykonania prac konkursowych.

Pojawiła się grafika komputerowa, kolaże, formy mieszane. Ale też dużo klasycznego, bardzo dobrego malarstwa, linoryt, grafika warsztatowa. Bardzo dużo ciekawych form

- mówi Anna Pasek z MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

XXVI Międzynarodowy KOnkurs Plastyczny "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Nagrody i wyróżnienia

Jury pod przewodnictwem prof. Adama Pociechy, artysty grafika z ASP w Katowicach, nagrodziło 15prac, wyróżniło 21, kwalifikacją do wystawy uhonorowało 34. W sumie - na wystawie w tymczasowej siedzibie MDK 1 (właściwa jest w remoncie) można zobaczyć 70 znakomitych efektów zmierzenia się z tym niełatwym tematem.

Po raz kolejny uroczystość podsumowania konkursu odbyła się w Oświęcimiu, a jedną z nagród było zwiedzanie muzeum.

Obojętność jest największą zarazą naszych czasów

Podczas podsumowania 26. edycji organizatorzy przedstawili temat kolejnej. To cytat ze św. Maksymiliana Marii Kolbego: „Obojętność jest największą zarazą naszych czasów”.

Chcemy dać nauczycielom więcej czasu do przemyślenia tematu i odpowiedniego przygotowania młodzieży

- mówi Monika Szydłowiecka.
Organizatorzy zastanawiają się także nad warsztatami i wirtualnym zwiedzaniem muzeum przed przystąpieniem do pracy.

"Ludzie ludziom..." - konkurs, który pozwala dostrzec narodziny zla

Konkursy takie, jak »Ludzie ludziom zgotowali ten los« są ważną inicjatywą edukacyjną i artystyczną. Są kluczowe do budowania empatii, zrozumienia historii i promowania pokoju. (...) Refleksja nad tragedią wydarzeń historycznych, której podejmują się uczestnicy konkursu plastycznego, pozwala na zrozumienie źródeł powstawania zła i nienawiści

, czytamy we wstępie Macieja Gruchlika, dyrektora MDK 1, do katalogu wystawy.

Spotkania ze świadkami historii

Ogromną wartością dla uczestników konkursu jest m.in. spotkanie z ludźmi, którzy przeżyli Auschwitz. Przez wiele lat z konkursem „Ludzie ludziom...” związany był wspomniany August Kowalczyk, znany aktor (grał m.in. Wójta w „Chłopach”), który do KL Auschwitz trafił jako 19-latek i przez półtora roku był numerem 6804. Zmarł latem 2012 r., przeżywszy prawie 91 lat, a w 2013 r. organizatorzy uczynili go patronem tego konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto